Program telewizyjny dla historyków (28 lutego-6 marca 2011)


Tak, to już dziś. Późno w nocy zasiądę przed telewizorem, by obejrzeć ceremonię rozdania Oscarów. Jako że dzięki temu mam dobry humor, przedstawiam Wam propozycje programów historycznych, które możecie obejrzeć w ciągu nadchodzącego tygodnia.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

10:00 - Viasat History - Czyngis-Chan

Zawsze atakuj pierwszy i zawsze się mścij - takiego postępowania Czyngis-Chan nauczył się jeszcze jako dziecko zamordowanego ojca. Dorastał w ubóstwie, wśród dzikich mongolskich stepów. Udało mu się jednak wybić wysoko, na pozycję wielkiego Chana. Opisuje się go często jako psychopatę, który zabił własnego brata i wydał wyrok śmierci na swego najlepszego przyjaciela. W programie zaprezentowane zostaną fakty, które pomogą odpowiedzieć pytania, czy portret wielkiego Chana jako bezwzględnego, brutalnego mordercy, jest prawdziwy.

11:00 - Viasat History - Noc Kryształowa

Wydarzenia „nocy kryształowej” - pogromu Żydów niemieckich w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, zorganizowanego przez hitlerowców na całym obszarze Niemiec, uznawanego przez historyków za początek Holocaustu. Setki synagog stanęło w ogniu, ponad 7 000 żydowskich sklepów i firm zostało zniszczonych i ponad 90 Żydów zamordowanych. Około 26 000 mężczyzn pochodzenia żydowskiego zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych, jakoby dla ich własnego bezpieczeństwa, a tam traktowanych z wyjątkowym okrucieństwem.

14:30 - Discovery World - Piramidy, mumie i grobowce

Piramidy można zobaczyć w wielu rejonach świata. Wyglądają bardzo podobnie, ale nie wszystkie powstały tak samo. Program przedstawia piramidy Egiptu, Nubii, Jawy i Peru.

15:00 - TVP Historia - Legenda Grunwaldu

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

15:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Szturm KG Joachima Peipera

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

15:35 - Kino Polska - Wrota Europy

Zima, rok 1918. Młode siostry miłosierdzia wyruszają do położonego w pobliżu linii frontu szpitala polowego. Wybór traktują jako spełnienie patriotycznego obowiązku i zarazem jako romantyczną przygodę. Po dotarciu do lecznicy przez skutą lodem rzekę dziewczęta przekonują się, że przyjdzie im pracować w bardzo trudnych warunkach. Gdy rozpoczyna się ewakuacja lazaretu, w saniach nie starcza miejsca dla wszystkich chorych. Zosia, Hala i Irena podejmują decyzję o pozostaniu na miejscu. Z nadejściem bolszewików stają w obliczu ciężkiej próby.

16:30 - Discovery World - Dumbusters: Skaczące bomby, odc. 1

Brytyjski dywizjon lotniczy 617, zwany Dam Busters, zapisał się w historii II wojny światowej jedną z najbardziej brawurowych i najskuteczniejszych akcji nalotowych: zniszczeniem tam na rzekach Möhne, Eder i Sorpe. Operacja Chastise sprawiła, że Zagłębie Ruhry zostało zalane wodą. Dokument to próba rekonstrukcji wydarzeń majowej nocy 1943 roku. Grupa pilotów odtworzy minuta po minucie lot eskadry biorącej udział w bombardowaniu tamy na rzece Möhne w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku.

17:00 - Viasat History - Jak faraonowie Egipt budowali, odc. 1

Starożytny Egipt był jednym z najpotężniejszych imperiów na świecie, super-państwem rządzonym przez potężnych faraonów, a jego dziedzictwem są potężne budowle, które przetrwały przez ponad 3000 lat. Aby umożliwić ich powstanie egipscy inżynierowie nie mogli po prostu sięgnąć do książek z instrukcjami, musieli sami opracować właściwe sposoby i metody. Program opowiada historię przełomowych odkryć technologicznych, które umożliwiły zbudowanie świątyń, piramid, tam i wojskowych twierdz.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Operacja Blockbuster: Bitwa o przełęcz Hochwald

W lutym 1945 roku kanadyjskie wojska decydują się na przeprowadzenie jednej z najtrudniejszych akcji - sforsowania gęstych lasów Hochwaldu, wśród których kryły się potężne niemieckie fortyfikacje, oraz dokonania przeprawy przez Ren. Niemcy byli zdeterminowani, aby uniemożliwić aliantom wdarcie się do serca III Rzeszy. Po intensywnych i krwawych walkach, pod naporem przeważającej liczby pancernych oddziałów wojsk alianckich, zmuszeni zostali do wycofania się.

21:00 - Viasat History - Rok 1066, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Karabiny snajperskie

Program przedstawia, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do powstania karabinów, które dziesiątkowały wrogie armie na polach bitew.

Wtorek

16:30 - Discovery World - Dambusters: Skaczące bomby, odc. 2

Brytyjski dywizjon lotniczy 617, zwany Dam Busters, zapisał się w historii II wojny światowej jedną z najbardziej brawurowych i najskuteczniejszych akcji nalotowych: zniszczeniem tam na rzekach Möhne, Eder i Sorpe. Operacja Chastise sprawiła, że Zagłębie Ruhry zostało zalane wodą. Dokument to próba rekonstrukcji wydarzeń majowej nocy 1943 roku. Grupa pilotów odtworzy minuta po minucie lot eskadry biorącej udział w bombardowaniu tamy na rzece Möhne w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku.

20:00 - Viasat History - Nefertiti i zaginiona dynastia

Przed 3000 lat ta niezwykła para wstrząsnęła fundamentami starożytnego Egiptu i stworzyła podwaliny nowej cywilizacji. Legendarna piękność Nefertiti i jej mąż Akhenaten nie tylko obalili rząd i dotychczasową stolicę, ale nawet wymienili starych bogów. W niecałe 20 lat postawili starożytny Egipt na głowie, po czym zniknęli z historii. Międzynarodowy zespół ekspertów specjalizujących się w medycynie sądowej przybywa do egipskiej Doliny Królów po raz drugi w historii, aby badać tajemnicę tej królewskiej rodziny, w której wyrósł słynny Tutenchamon.

20:00 - TVP Historia - Lynchburg: Inspiracja Hitlera

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pancerne w Normandii

6 czerwca 1944 roku płynące w specjalnych amfibiach alianckie czołgi dobiły do brzegów plaży Juno na wybrzeżu północnej Francji. Niemieckiej obronie udało się zniszczyć część pojazdów. Wiele zatonęło po wpłynięciu na podwodne miny lub zapory przeciwdesantowe. Mimo tego alianckim oddziałom pancernym udało się przedrzeć w głąb lądu. Kierując się w stronę zajętych przez Niemców miast, natknęli się na oddziały pancerne wyposażone w czołgi typu Tygrys i Pantera. Pojazdy te uważane były za najlepsze czołgi II wojny światowej.

21:00 - Viasat History - Przywódcy, odc. 1

Psychologiczny pojedynek między Hitlerem i Stalinem - dwoma wielkimi dyktatorami nowoczesnego świata stoczony w niezwykłym czasie, kiedy powinni byli jednoczyć siły. Program analizuje ten precyzyjny i momentami nawet bardzo racjonalny proces, który przyczynił się do powstania w umysłach obydwu mężczyzn poważnych iluzji i urojeń.

21:30 - Discovery World - Królewskie choroby i zgony, odc. 1

W programie m.in. o Ryszardzie Lwie Serce ranionym grotem kuszy oraz Henryku V ciężko rannym w głowę.

22:10 - Kino Polska - Akcja pod Arsenałem - „historia.org.pl” poleca!

Film przedstawiający legendarną akcję harcerzy z grupy szturmowej Szarych Szeregów. 26 marca 1943 roku w Warszawie w rejonie Arsenału, na ulicach Długiej i Bielskiej, harcerze odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara (pseudonim: „Rudy”), a wraz z nim 25 innych więźniów. Fabułę filmu umownie można podzielić na dwie części. W pierwszej naszkicowano życie w okupowanej stolicy i sylwetki bohaterów akcji. Od momentu aresztowania „Rudego” zaczyna się druga - paradokumentalna część filmu - przygotowania i przebieg samej akcji.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Zbroja

Od średniowiecznych rycerzy po najnowszy, przełomowy wynalazek: smoczą skórę. W programie widzowie dowiedzą się, jak skromny ksiądz stworzył pierwszą kuloodporną kamizelkę.

Środa

08:00 - Canal + - Olimpiada 40

Rok 1940. W obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów modyfikują zasady poszczególnych konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach obozowych. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz, który ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku.

09:00 - Discovery World - Bogowie zaginionej świątyni

Zaciszne położenie Herkulanum, z dala od zgiełku Pompei i Neapolu, sprawiło, że wielu zamożnych Rzymian właśnie tę osadę upodobało sobie jako miejsce wypoczynku. Z czasem miasto zatraciło skromny charakter i przeistoczyło się w prawdziwy klejnot architektury rzymskiej. Francuski badacz, Franck Goddio, dokonał niezwykłego odkrycia u wybrzeży współczesnej Aleksandrii. Odnalazł wspaniale zachowane posągi, kolumny i fragmenty budynków, które pochodzą z Herkulanum. Zespół naukowców próbuje zrekonstruować liczące trzy tysiące lat miasto.

15:40 - Canal + Film - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

16:30 - Discovery World - Dambusters: Skaczące bomby, odc. 3

Brytyjski dywizjon lotniczy 617, zwany Dam Busters, zapisał się w historii II wojny światowej jedną z najbardziej brawurowych i najskuteczniejszych akcji nalotowych: zniszczeniem tam na rzekach Möhne, Eder i Sorpe. Operacja Chastise sprawiła, że Zagłębie Ruhry zostało zalane wodą. Dokument to próba rekonstrukcji wydarzeń majowej nocy 1943 roku. Grupa pilotów odtworzy minuta po minucie lot eskadry biorącej udział w bombardowaniu tamy na rzece Möhne w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku.

19:00 - Viasat History - Plac niebiańskiego spokoju

W nocy 4 czerwca 1989 roku chińska armia otworzyła ogień do bezbronnych protestantów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Do dzisiaj nie jest do końca znana ostateczna liczba ofiar tej masakry. Byli nimi w większości studenci domagający się demokratyzacji Chin. W 20 lat po tych wydarzeniach w kraju przeprowadzono wiele zmian, ale niektóre z problemów tamtej pamiętnej nocy pozostały aktualne. Ci, którzy wzięli wówczas udział w demonstracji do dzisiaj są zniesławiani, szykanowani i uważani za kontrrewolucjonistów.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Arracourt

We wrześniu 1944 roku oddziały pancerne 3. Armii USA pod dowództwem generała George’a Pattona uderzyły na niemieckie linie obrony w okolicach Arracourt. Trwająca 11 dni bitwa była jednym z większych starć czołgów podczas II wojny światowej. Niespodziewanie lepiej uzbrojeni Niemcy przegrali z aliantami, mającymi słabiej wyposażone oddziały pancerne.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Błyskawiczny ogień

Program przedstawia historię broni stosowanej przez żołnierzy piechoty. Pierwszym wynalazkiem była kartaczownica Gatlinga, wielka i nieporęczna, nazywana „pradziadkiem szybkiego ognia”. Później kolejne pokolenia karabinów maszynowych przeróżnych kształtów i rozmiarów zdominowały światowe konflikty. Dopiero podczas zimnej wojny precyzja została połączona z szybkostrzelnością. Karabin maszynowy stał się nową alternatywą. MP-7 to nowy członek tej grupy. Odziedziczył najlepsze cechy poprzedników.

Czwartek

16:30 - Discovery World - Wojna o Falklandy, odc. 1

Opowieść o konflikcie z 1982 roku. Zdjęcia archiwalne, wywiady z politykami i wojskowymi oraz wspomnienia ludzi, którzy brali udział w walkach.

20:00 - Viasat History - Tajemnice cywilizacji: Inkowie, Majowie i Aztekowie, odc. 1

Program zabiera widzów w samo serce spowitych tajemnicą starożytnych cywilizacji Inków, Majów i Azteków, w głąb tropikalnych lasów Meksyku i Gwatemali do takich mitycznych, wspaniałych miast jak Tikal, Machu Picchu i Cuzco. Te miasta duchów niegdyś zamieszkałe przez dziesiątki tysięcy ludzi do dziś szokują a złożoność ich struktur przechodzi wszelkie wyobrażenia. To wspaniała część historii ludzkości, historii która do dzisiaj na równi zaskakuje i budzi zachwyt.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 1

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej.

21:00 - Viasat History - Wybuch

Poruszający dokument, który przypomina moment wybuchu II wojny światowej w Wielkiej Brytanii i odtwarza ten dzień przy pomocy archiwalnych materiałów filmowych i wypowiedzi świadków zdarzeń.

21:30 - TVN - American Gangster - „historia.org.pl” poleca!

Nowy Jork, Harlem, lata 70. XX wieku. Gangster Frank Lucas przejmuje kontrolę nad handlem narkotykami. Na jego zlecenie heroina jest przemycana z Bangkoku w bagażach amerykańskich żołnierzy, którzy polegli na wojnie w Wietnamie. Policja przymyka oko na poczynania mafiosa do momentu pojawienia się detektywa Richiego Robertsa. Nieprzekupny stróż prawa postanawia rozpracować organizację Lucasa i postawić króla Harlemu przed sądem. Rozpoczyna się rozgrywka między policjantem i gangsterem.

00:15 - TVP 2 - Urodzony 4 Lipca - „historia.org.pl” poleca!

Ron Kovic urodził się 4 lipca 1946 roku w dniu Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w katolickiej rodzinie przestrzegającej tradycyjnych amerykańskich wartości. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia. Dobrowolnie zgłosił się do amerykańskiej armii walczącej w Wietnamie. Wyruszył na front, nie spodziewając się, że wojna okaleczy go fizycznie i psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego poddaje się rehabilitacji. Znajduje jednak w sobie siłę, by rozpocząć działalność pacyfistyczną.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Artyleria

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku rozwój niesamowitych narzędzi zagłady, od katapult, po armaty.

01:30 - Canal + - Generał Nil

W 1945 r. generał August Emil Fieldorf, były dowódca Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, jako kolejarz Walenty Gdanicki został przypadkowo zatrzymany przez NKWD w podwarszawskim Milanówku, oskarżony o spekulację i zesłany do ZSRR. W październiku 1947 r. mężczyzna wraca do Polski. Z Białej Podlaskiej udaje się do Łodzi i zatrzymuje się u Heleny Błociszewskiej. Po pewnym czasie przyjeżdża do niego żona Janina z córkami, Krysią i Marią. Fieldorf postanawia się ujawnić w nadziei, że będzie mógł prowadzić normalne życie.

Piątek

16:30 - Discovery World - Wojna o Falklandy, odc. 2

Opowieść o konflikcie z 1982 roku. Zdjęcia archiwalne, wywiady z politykami i wojskowymi oraz wspomnienia ludzi, którzy brali udział w walkach.

17:45 - Canal + - Che. Rewolucja - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

19:00 - Viasat History - Kiedy Maurowie rządzili Europą, odc. 1

Angielska historyk Bettany Hughes bada wpływ muzułmańskiego imperium na losy Europy, jej historię, kulturę i tożsamość. Program filmowany wyłącznie na terenie Hiszpanii i Maroka opisuje trwające ponad 700 lat spotkanie Wschodu z Zachodem w południowej Hiszpanii w czasach, kiedy rodziła się myśl Europejska. Bettany Hughes odkrywa przed widzami zapomniane historie z okresu niezwykłej tolerancji, kiedy chrześcijanie i muzułmanie żyli wspólnie i stali się niezależni.

20:00 - Viasat History - Władca Sipan

Program opowiada o kulturze Moche, która rozwinęła się na północnym wybrzeżu Peru pomiędzy 100 rokiem p. n. e. i 600 rokiem n. e. i zanikła po osiągnięciu szczytowego okresu rozwoju. Do niedawna pozostawała prawie zupełnie nieznana, ale obecnie wiedza ta pogłębiła się dzięki odkryciom podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Odnajdywanie ciągle nowych przedmiotów i nowych faktów na temat tej niezwykłej cywilizacji nie ustaje a ona sama nie przestaje zaskakiwać.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 2

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej. W tym wydaniu: nacierające oddziały SS i kontratakująca armia sowiecka spotkały się w okolicy rosyjskiej wioski Prochorowka. Stoczyły tam największą bitwę pancerną w historii wojskowości.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Łodzie podwodne

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku okręty podwodne.

Sobota

07:00 - Discovery World - Strefa śmierci

An-Nadżaf, pod którym rozegrała się największa bitwa w wojnie irackiej, jest świętym miastem szyitów, pielgrzymują doń wyznawcy tej odmiany islamu z całego świata. W mieście od wieków górowała złota kopuła i dwa minarety meczetu Al-Hajdarijja z grobowcem kalifa Alego, kuzyna i zięcia Mahometa.

11:00 - Discovery World - Broń bojowa. Obrona karabinami maszynowymi

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

21:50 - TVP 2 - Jak rozpętałem II Wojnę Światową, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Wojenna farsa o pechowym szeregowcu Franku Dolasie, który chce koniecznie zabłysnąć bohaterskimi czynami, ale wplątuje się w coraz bardziej niesamowite tarapaty. 31 sierpnia 1939 roku Dolas przybywa na granicę niemiecką w plutonie mającym wzmocnić obronę stacji kolejowej. Zasypia, a jego karabin przypadkowo strzela. Franek jest przekonany, że rozpętał wojnę. Dostaje się do niewoli niemieckiej. W stalagu chce zorganizować ucieczkę, ale jego przesadny entuzjazm razi obozowych konspiratorów.

22:00 - HBO - Spartakus: Bogowie Areny, odc. 1

Rzymska Kapua, pierwszy wiek przed naszą erą. Gannicus walczy w szkole gladiatorów prowadzonej przez Batiatusa. Jest doskonałym wojownikiem, ma szansę sięgnąć po pierwszeństwo w Kapui. Może go jednak zgubić miłość do kobiet i wina. Batiatus ma równie ambitne plany - z pomocą inteligentnej i przebiegłej żony Lukrecji i dzięki wyjątkowym zdolnościom Gannicusa chce zdobyć bogactwo i wpływy w prowincji.

23:15 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 1

30 listopada 1941 roku do Kujbyszewa przylatuje premier polskiego rządu, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Na pokładzie samolotu rozmawia z młodym porucznikiem, Andrzejem Radwanem, któremu poleca pozostanie w ambasadzie polskiej w Kujbyszewle. Po ceremonii powitalnej gen. Sikorski udaje się do Moskwy na rozmowy ze Stalinem. Walczący w szeregach armii radzieckiej przedwojenny działacz komunistyczny, Zygmunt Gawlik, dowiaduje się o powstaniu w ZSRR polskich sił zbrojnych. Przyjeżdża do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Strefa śmierci

W sierpniu 2004 roku w mieście Hawidża toczyły się walki zbrojne na niespotykaną do tej pory skalę. Armia amerykańska niespodziewanie trafia w sam środek strefy śmierci.

10:00 - Discovery World - Tajemnica weneckiej galery, odc. 1

Galery weneckie pływały po Morzu Śródziemnym i północnym Atlantyku przez 250 lat. Z uwagi na to, że były szybkie i mogły umknąć przed piratami, przewoziły najcenniejsze towary. W XVI wieku zbladła gwiazda imperium weneckiego, w zapomnienie odeszły również galery kupieckie. Archeolodzy i historycy przez lata bezskutecznie szukali chociażby jednej zachowanej łodzi. Pozostały po nich jedynie wizerunki na obrazach, rachunki kupieckie i resztki drewna. Konstrukcja galery wciąż pozostawała tajemnicą.

16:00 - Discovery World - Broń bojowa. Wsparcie piechoty

Film prezentuje techniki wojenne oraz różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, karabiny, karabiny maszynowe, granatniki oraz wyrzutnie rakietowe.

19:00 - Viasat History - Polacy w bitwie o Wielką Brytanię - „historia.org.pl” poleca!

Pełna emocji oraz istotnych faktów historycznych opowieść o polskim batalionie lotniczym, dywizjonie 303, powstałym na terenie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Program opowiada o losach polskich pilotów i ich zmaganiach o zaakceptowanie w środowisku brytyjskim zarówno ich samych jak i ich zawodowych umiejętności, o ich bohaterskich wyczynach podczas samej bitwy, a także o zdradzie Anglii, która nie udzieliła Polsce obiecanej ochrony przed przejęciem jej przez sowietów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz