Program telewizyjny dla historyków (7-13 marca 2011)


Zgodnie z zapowiedzią obejrzałem ceremonię rozdania Oscarów i do dziś chodzę niepocieszony, bo niestety Akademia słabo się zna na filmach (czyt. mój faworyt, The Social Network, nie wygrał najważniejszych kategorii). Tymczasem jednak chciałbym Wam zaprezentować filmy i programy związane z historią, które możecie obejrzeć w telewizji w ciągu najbliższych siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

07:00 - Discovery World - Historia oręża. Łodzie podwodne

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku okręty podwodne.

11:00 - Viasat History - Polacy w bitwie o Wielką Brytanię

Pełna emocji oraz istotnych faktów historycznych opowieść o polskim batalionie lotniczym, dywizjonie 303, powstałym na terenie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Program opowiada o losach polskich pilotów i ich zmaganiach o zaakceptowanie w środowisku brytyjskim zarówno ich samych jak i ich zawodowych umiejętności, o ich bohaterskich wyczynach podczas samej bitwy, a także o zdradzie Anglii, która nie udzieliła Polsce obiecanej ochrony przed przejęciem jej przez sowietów.

13:00 - Canal + Film - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

16:30 - Discovery World - Wojna o Falklandy

Wiosną 1982 roku uwagę świata przykuł spór między Wielką Brytanią a Argentyną, dotyczący ponurych, wietrznych wysp leżących na południowym Pacyfiku - Falklandów. Konflikt zapoczątkował upadek argentyńskiego dyktatora, ożywił karierę cieszącej się nie najlepszą opinią brytyjskiej premier i wyzwolił maleńką, podległą Koronie kolonię.

20:10 - Ale Kino! - Bonnie i Clyde

Rok 1931. Clyde Barrow wychodzi z więzienia. Przypadkowo poznaje Bonnie Parker. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Oboje okradają banki, traktując to zajęcie jako romantyczną przygodę. Jednak kolejne napady przynoszą ofiary w ludziach. Bonnie i Clyde stają się bezwzględnymi gangsterami, do których przyłącza się brat Clyde’a oraz kilku innych przestępców. Gang zyskuje sławę w całym kraju. Przez długi czas skutecznie wymykają się policji. Nadchodzi jednak dzień, gdy wpadają w zasadzkę.

22:00 - Viasat History - Rodzina, która wygrała z Hitlerem

Atak Niemców na Polskę w 1939 roku był dla rodziny Frydmanów, jak dla milionów Żydów wyrokiem. Roman Frydman, zamożny prawnik zniknął bez śladu zaraz po przystąpieniu do polskiej armii. Jego żona Łucja i ich dwie córki trafiły do warszawskiego getta. Szanse przeżycia któregokolwiek z członków rodziny były nikłe. Szanse przeżycia wszystkich - niewyobrażalnie małe. Jednak każdemu członkowi tej rodziny z osobna udało się w cudowny sposób uniknąć śmierci i w 1945 roku spotkać się ponownie jako cała rodzina.

23:35 - TVP 1 - Łowca Jeleni - „historia.org.pl” poleca!

Schyłek lat 60. Trzej młodzi robotnicy: Mike, Nick i Steven, zostają powołani do wojska. W przeddzień wyjazdu do Wietnamu Steven żeni się z Angelą. Huczne wesele ma charakter publicznego święta ku czci bohaterów ruszających na wojnę. W Wietnamie przyjaciele przeżywają piekło. Po dramatycznych doświadczeniach dwaj z nich wracają do kraju. Mike jest cały i zdrów, Steven porusza się na wózku inwalidzkim. Nick pozostaje w Wietnamie. Wkrótce Mike postanawia wrócić po przyjaciela i nakłonić go do powrotu do domu, lecz Nick nie poznaje go.

Wtorek

10:25 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

16:30 - Discovery World - Bitwa o Alamo

Obrona fortu Alamo miała miejsce podczas długiej walki o niepodległość Teksasu, która rozpoczęła się w październiku 1835 r. Stan Teksas znajdował się w granicach Stanów Zjednoczonych od niedawna. Wcześniej była to ziemia skolonizowana przez Hiszpanów, a w 1821 r. rząd Meksyku przyznał Stephenowi Austinowi prawo sprowadzenia do tego kraju osadników amerykańskich. Już niebawem zaczęli oni dążyć do uniezależnienia się od Meksyku, co doprowadziło do wybuchu powstania.

17:00 - Viasat History - Plowanie na niemiecki krążowniki, odc. 1

W pierwszych dniach XX wieku, cesarz niemiecki postawił przed Brytyjczykami wyzwanie w postaci nowej, potężnej floty wojennej. Po dramatycznej klęsce Brytyjczyków w bitwie pod Coronelem, która kosztowała życie tysiąca siedmiuset marynarzy, Winston Churchill zażądał bezlitosnego odwetu. W ramach tej zemsty zatopiono całą niemiecką zamorską eskadrę z łączną załogą dwóch tysięcy dwustu marynarzy i tylko dwóm statkom, Dresden i Emden, udało się uniknąć losu pozostałych. Za ich schwytanie Churchill wyznaczył nagrodę.

20:00 - Viasat History - Helena Trojańska, odc. 1

Historia pięknej Heleny i jej romansu z Parysem zakończonego krwawym, katastrofalnym konfliktem, znanym jako Wojna Trojańska, jest opowiadany wciąż od nowa od stuleci. Bettany Hughes wyrusza w podróż po wschodnich terenach regionu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu prawdy o jednej z najbardziej legendarnej postaci antycznego świata, Heleny Trojańskiej.

20:25 - Kino Polska - Orzeł

Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo „Orła” decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę, który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński, decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi. Okręt przebija się przez kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną Bałtyk i dociera do Wielkiej Brytanii, by tam walczyć z hitlerowcami.

20:25 - TVP 1 - Ostatni legion

Rozdarty wojną wewnętrzną Rzym staje się miastem, w którym panują chaos i zniszczenie. Uwięzionemu przez rebeliantów na wyspie Capri cesarzowi udaje się uciec dzięki pomocy nauczyciela Aureliusza i legionisty Aureliusa. Młody cesarz podejmuje się odbudowania świetności dawnego imperium. Wyrusza więc z niewielką grupą żołnierzy do Bretanii, by odszukać ostatni rzymski legion i powrócić wraz z nim do Rzymu.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Bombowce

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku od bomb zrzucanych z kokpitu, po laserowo sterowane pociski bunker-buster, które namierzają siedliska wroga.

Środa

16:30 - Discovery World - Bitwa o Warszawę: Powstanie ’44

Powstanie warszawskie było największą i najkrwawszą akcją militarną podjętą przez Armię Krajową. Udział w niej wzięło blisko 50 tys. żołnierzy, w tym ogromna rzesza młodzieży. Po 63 dniach samotnej walki Warszawa musiała się poddać. Cena przegranej była ogromna - zginęło 180 000 mieszkańców, 18 000 powstańców, 15 000 żołnierzy zostało wziętych do niewoli. Ludność cywilna została wypędzona z miasta, a Niemcy rozpoczęli systematyczne burzenie stolicy. 80% miasta legło w gruzach.

20:00 - TVN 7 - Monachium - „historia.org.pl” poleca!

Podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1972 r. członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wdzierają się na teren wioski olimpijskiej i biorą jako zakładników 11 członków reprezentacji Izraela. 21 godzin później sportowcy zostają zamordowani, a wraz z nimi ginie pięciu z ośmiu porywaczy. W odwecie premier Izraela, Golda Meir, powołuje tajną grupę agentów, którzy mają odnaleźć i zabić organizatorów zamachu. Na jej czele staje funkcjonariusz Mossadu Avner, który dla misji decyduje się na rozstanie z ciężarną żoną.

20:00 - Viasat History - Wielka Ucieczka, jak to było naprawdę

Okryty niechlubną sławą obóz dla lotników Stalag Luft III, na granicy Polski i Niemiec, był specjalnie zbudowanym przez Niemców więzieniem, w którym podczas II wojny światowej przetrzymywano 10. 000 jeńców wojennych różnej narodowości. Obóz został zaprojektowany z największą starannością tak, aby wykluczyć możliwość ucieczki. Ale dla zatrzymanych tam mężczyzn ucieczka była służbową powinnością. Film prezentuje historię grupy odważnych więźniów Stalagu, którzy zorganizowali słynną „wielką ucieczkę” i zapłacili za ten śmiały czyn najwyższą cenę.

22:00 - Viasat History - Piramidy Śmierci

Starożytne prekolumbijskie miasto Teotihuacán w Meksyku było siedliskiem jednej z najpotężniejszych i najmniej znanych cywilizacji. Cywilizacja ta pojawiła się znikąd i zniknęła w tajemniczy sposób w niemal tysiąc lat później pozostawiając po sobie jedne z największych na świecie piramid. Program opowiada o przełomowych odkryciach archeologicznych, które całkowicie zmieniły dotychczasowe postrzeganie cywilizacji Teotihuacán.

22:30 - Kino Polska - Korczak

Rok 1939. Korczak w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. W stolicy powstaje getto. Sierociniec zostaje przeniesiony na jego teren. Opiekun dzieci odrzuca propozycję przejścia na stronę aryjską i zostaje ze swoimi podopiecznymi. Próbuje chronić ich przed makabryczną rzeczywistością. Organizuje zajęcia, bawi się z nimi. Pewnego dnia w sierocińcu pojawiają się Niemcy. Rozpoczyna się ewakuacja. Korczak wsiada wraz z dziećmi do wagonów, które odjeżdżają w kierunku Treblinki.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Myśliwce

W tym wydaniu historia myśliwców - wszechstronnej i przerażającej broni we współczesnych działaniach wojennych.

Czwartek

16:30 - Discovery World - Rewolucja Październikowa w kolorze, odc. 1

Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z wykorzystaniem kolorowanych zdjęć archiwalnych, odsłaniająca przebieg i kulisy rewolucji październikowej.

18:00 - Viasat History - Zabójstwo Henryka IV

Film nakręcono na zamku Fontainebleau i ulicach Chartres. Paryż, 14 maja 1610 roku - o godzinie 14. 00 król Francji Henryk IV został zabity przez religijnego fanatyka Francoise Ravaillaca. Tego pamiętnego dnia głowę króla zaprzątała tylko jedna myśl - odszukanie kobiety w której był zakochany i powstrzymanie jej od odejścia. Nagabywany z każdej strony w sprawie problemów państwowych, wymknął się w przebraniu i bez ochrony mimo czyhających na niego z każdej strony niebezpieczeństw.

21:00 - Viasat History - Tajne wojny CIA, odc. 1

Trzyczęściowy program opowiadający szczegółowo o strukturze i funkcjonowaniu CIA (amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej). Jej porażkach (Zatoka Świń, skandal Watergate), chronicznej krótkowzroczności (która doprowadziła do zlekceważenia rozwoju islamskiego fundamentalizmu i terroryzmu, niedocenienia rozpadu ZSRR, nieumiejętności przewidzenia ataków terrorystcznych 11 września). Serial odkrywa i analizuje prawdziwą władzę tej agencji i prezentuje kulisy niektórych rewirów działań zarówno jej samej jak i amerykańskiego rządu.

21:30 - TVN - Opór - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1941. Na terenach okupowanych przez nazistów Żydzi padają ofiarą masowych mordów. W okręgu Komisariatu Rzeszy Białoruś, w Nowogródku, ginie niemal cała rodzina Bielskich. Przy życiu zostają czterej bracia: Tewje, Aleksander „Zus”, Asael i Aron. Ci formują oddział partyzancki, który ma walczyć z hitlerowcami i kolaborantami. Wkrótce grupa powiększa się o uciekinierów z okolicznych wsi i miasteczek. Kryjówka w Puszczy Nalibockiej rozrasta się do osady zwanej „Leśnym Jeruzalem”. Niebawem między Tewjem i Zusem dochodzi do konfliktu.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Pułapki

Zabójcze pułapki zbierają krwawe żniwo na terenach objętych działaniami wojennymi. Program przedstawia ich historię.

Piątek

16:30 - Discovery World - Rewolucja Październikowa w kolorze, odc. 2

Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z wykorzystaniem kolorowanych zdjęć archiwalnych, odsłaniająca przebieg i kulisy rewolucji październikowej.

17:45 - Canal + - Che. Boliwia

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

20:00 - TVP Historia - Iskra w kamieniu

Autorzy starają się przedstawić wydarzenia marca 68, opierając się na wspomnieniach uczestników protestu. W filmie będzie mowa m.in. o Andrzeju Górskim, który był w 1968 roku zwykłym warszawskim chłopakiem, a później stał się opozycjonistą, a także komandosach z ekipy związanej z Adamem Michnikiem: Sewerynie Blumsztajnie i Janie Lityńskim. Będą również portrety outsiderów, Henryka Szlajfera i Józefa Dajczgewanda.

22:25 - Canal + Film - Bękarty Wojny - „historia.org.pl” zdecydowanie poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Granaty odłamkowe

Historia broni o potężnej sile rażenia, używanej przeważnie przez nieduże jednostki piechoty.

Sobota

07:00 - Discovery World - Strefa śmierci. Wietnam: Wzgórze 875

Od kilku dni amerykańscy żołnierze atakują siły Vietcongu wokół „wzgórza 875”. Są kilkadziesiąt metrów od linii wroga.

19:00 - Viasat History - Norymberga: Proces Nazistów, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Serial przedstawia przebieg procesu sądowego, wytoczonego przeciwko nazistom najwyższego szczebla - Goeringowi, Speerowi i Hessowi oraz o ujawnionych podczas jego trwania faktach i dokumentach. W programie wykorzystano znalezione na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych archiwa, do tej pory nie publikowane. Zebrane informacje ożywiają omawiane postaci i śledzą ich poczynania od momentu pojmania do niewoli po wyrok i ostateczny kres: samobójstwo, 20 lat więzienia i dożywocie.

20:00 - Viasat History - Gladiatorzy: Powrót z zaświatów

Na bazie niedawnych rewolucyjnych odkryć archeologicznych program odtwarza wydarzenia na rzymskiej arenie sprzed kilkuset lat, opowiadając o życiu i brutalnej śmierci sześciu brytyjskich gladiatorów.

Niedziela

10:00 - TVP Historia - Quo Vadis?, odc. 1 - historia.org.pl poleca!

Rzym czasów Nerona. Do Petroniusza przybywa jego siostrzeniec Marek Winicjusz. Wyznaje mu, że podczas pobytu u Aulusa Plaucjusza ujrzał niezwykłej urody kobietę i natychmiast się w niej zakochał. Problem w tym, że jego wybranka, Ligia, jest zakładniczką. Marek prosi Petroniusza o pomoc w uprowadzeniu dziewczyny z domu opiekunów.

20:00 - Viasat History - Zapiski z czasów wojny

Ekranizacja pamiętników brytyjskiej gospodyni domowej z okresu II wojny światowej Nelli Last. Sfrustrowana w swoim związku z mężem i pełna obaw o życie syna na froncie, toczy walkę o własną autonomię. Pisane przez nią pamiętniki dodają jej sił poprzez stworzenie możliwości wyrażenia siebie i dania szansy rozmowy o sprawach, o których nie może pomówić ze swoim despotycznym mężem. Przystąpienie do służby ochotniczej pozwala jej podjąć walkę o własne wyzwolenie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz