„Nowa podstawa programowa a źródła archiwalne w praktyce szkolnej” - konferencja


Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie uprzejmie zapraszają na konferencję pt. „Nowa podstawa programowa a źródła archiwalne w praktyce szkolnej”, która odbędzie się 17 marca w pracowni naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, ul. Krzywe Koło 7.

Podczas konferencji zaprezentowana zostanie rola źródeł w edukacji humanistycznej z perspektywy praktyki szkolnej i nowej podstawy programowej. Ukazane zostaną doświadczenia wynikajace ze współpracy archiwum ze szkołą. Będzie to dotyczyło pracy nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie a także wiedzy o kulturze w szkole każdego typu.

Uczestnikom konferencji zostanie pokazana nowa publikacja poświęcona temu tematowi: Archiwum jako warsztat pracy nauczyciela historii. Scenariusze lekcji dla nauczycieli szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej (Warszawa 2010). Jak czytamy na stronie Archiwum Państwowego:

„Publikacja zawiera materiały metodyczne, które są rezultatem warsztatów metodycznych ‚Archiwum jako warsztat pracy nauczyciela historii’ zorganizowanych przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy. Celem tych warsztatów było podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie wykorzystania źródeł historycznych w procesie lekcyjnym oraz doskonalenia umiejętności zastosowania nowej podstawy programowej w planowaniu pracy nauczyciela historii”.

Cała praca podzielona jest na kilka części: I. Źródła historyczne - rola archiwum, II. Historia herbu Warszawy, III. Emigracja z ziem polskich XIX/XX w., IV. Warszawa we wrześniu 1939 roku, V. Warszawscy Żydzi.

Każdy z tematów został opracowany pod kątem wymagań ogólnych, wymagań szczegółowych, środków dydaktycznych i metod, które powinny być wykorzystane w czasie lekcji. Do tego pokazano, jak powinny wyglądać poszczególne etapy zajęć.

Sama konferencja jest bezpłatna, jednak liczba miejsc jest ograniczona. W związku z tym organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału w niej do dnia 16 marca 2011 r. na adres:edukacja[at]warszawa.ap.gov.pl

Program konferencji:

13.15–13.30 Rejestracja uczestników
13.30–13.45 Otwarcie konferencji

Ryszard Wojtkowski - dyrektor Archiwum Państwowego m. st. Warszawy
Jarosław Zaroń - dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli

13.45–14.15 Źródła archiwalne w edukacji humanistycznej - dr Teresa Stachurska-Maj, nauczyciel konsultant MSCDN.
14.15–14.45 Praktyczne wykorzystanie źródeł archiwalnych na przykładzie warsztatów metodycznych „Źródła archiwalne w nauczaniu historii” - dr Violetta Urbaniak, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy.
14.45–15.15 Dyskusja z udziałem autorów scenariuszy lekcji. Propozycje programowe MSCDN Wydział w Warszawie.
15.15–15.30 Zamknięcie konferencji, wręczenie zaświadczeń.


Źródło: warszawa.ap.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz