KEDYW Okręgu Warszawa AK. Dokumenty z lat 1943-1944 - wystawa


We wtorek 15 marca 2011 roku w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej 56/66 o godzinie 16 odbędzie się otwarcie wystawy „KEDYW Okręgu Warszawa AK. Dokumenty z lat 1943-1944”. Została ona przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką oraz Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej. Wystawione dokumenty będzie można oglądać do 10 kwietnia.

Dokumenty KeDywu OW AK po drugiej wojnie światowej zostały w części pochowane w słojach i zakopane przy udziale ostatniego szefa warszawskiego KeDywu, dra Józefa Romana Rybickiego Andrzeja, jego łączniczki Wandy Zalutyńskiej „Honoratki„, a także Zofii Żurakowskiej i Józefa Czarnowskiego. To co drowi Rybickiemu udało się uratować przekazał do PAN w 1962 r. Reszta pozostawała zakopana aż do przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Wtedy to zostały odnalezione przez córkę ”Andrzeja”, Panią Hannę Rybicką, której pomagali m.in. Zofia Morawska i inż. Marek Łukijaniuk. Poddane konserwacji dzisiaj są przekazywane przez Panią Rybicką do Gabinetu Rękopisów BUW, oraz w naukowym opracowaniu wydawane w kolejnych tomach. Obecnie trwają prace nad ostatnią częścią, poświęconą oddziałom podwarszawskim.

Zbliżająca się wystawa będzie dla zwiedzających okazją do zobaczenia, jak dzięki staraniom wielu osób przed zniszczeniem zostały zachowane świadectwa działalności części warszawskiej konspiracji lat drugiej wojny światowej. Szczególnym doświadczeniem może być również fakt, że oglądający staną przed dokumentami, które były wytworem wielu wspaniałych ludzi, o których dzisiaj niestety mało kto pamięta. Tym samym wystawa może przywrócić szerszemu gronu pamięć chociaż garstki tych osób.

Dla zwiedzających wystawa będzie czynna od dnia 16 marca. Oglądać ją będzie można od poniedziałku do soboty w godzinach 10-16 w Sali Wystawowej na parterze BUW.

Już dzisiaj „historia.org.pl” zaprasza do odwiedzenia wystawy, a także do zapoznania się z naszą fotorelacją, którą niedługo przygotujemy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz