Program telewizyjny dla historyków (14-20 marca 2011)


Jako że najwyraźniej wreszcie zaczyna się wiosna, chyba wszyscy mamy coraz lepsze humory. W związku z tym, z przyjemnością prezentuję Wam programy związane z historią, które możecie obejrzeć w ciągu najbliższych siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

10:10 - Kino Polska - Orzeł

Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo „Orła” decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę, który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński, decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi. Okręt przebija się przez kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną Bałtyk i dociera do Wielkiej Brytanii, by tam walczyć z hitlerowcami.

12:00 - Viasat History - Zapiski z czasów wojny

Ekranizacja pamiętników brytyjskiej gospodyni domowej z okresu II wojny światowej Nelli Last. Sfrustrowana w swoim związku z mężem i pełna obaw o życie syna na froncie, toczy walkę o własną autonomię. Pisane przez nią pamiętniki dodają jej sił poprzez stworzenie możliwości wyrażenia siebie i dania szansy rozmowy o sprawach, o których nie może pomówić ze swoim despotycznym mężem. Przystąpienie do służby ochotniczej pozwala jej podjąć walkę o własne wyzwolenie.

12:20 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 1

30 listopada 1941 roku do Kujbyszewa przylatuje premier polskiego rządu, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Na pokładzie samolotu rozmawia z młodym porucznikiem, Andrzejem Radwanem, któremu poleca pozostanie w ambasadzie polskiej w Kujbyszewle. Po ceremonii powitalnej gen. Sikorski udaje się do Moskwy na rozmowy ze Stalinem. Walczący w szeregach armii radzieckiej przedwojenny działacz komunistyczny, Zygmunt Gawlik, dowiaduje się o powstaniu w ZSRR polskich sił zbrojnych. Przyjeżdża do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna.

14:15 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 2

30 listopada 1941 roku do Kujbyszewa przylatuje premier polskiego rządu, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Na pokładzie samolotu rozmawia z młodym porucznikiem, Andrzejem Radwanem, któremu poleca pozostanie w ambasadzie polskiej w Kujbyszewle. Po ceremonii powitalnej gen. Sikorski udaje się do Moskwy na rozmowy ze Stalinem. Walczący w szeregach armii radzieckiej przedwojenny działacz komunistyczny, Zygmunt Gawlik, dowiaduje się o powstaniu w ZSRR polskich sił zbrojnych. Przyjeżdża do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna.

16:30 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Al Murray wyrusza szlakiem wojsk alianckich z Normandii, przez Europę, aż po triumfalne wkroczenie do Berlina w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Spotyka czterech brytyjskich weteranów z załogi transportera Bren z 1. Pułku Hrabstwa Suffolk.

17:00 - Viasat History - Chińskie panowanie na morzach - „historia.org.pl” poleca!

Na początku XV wieku Chiny zaprezentowały światu swoje bezprecedensowe stanowisko wobec morskich eksploracji. Na ponad 80 lat przed dotarciem Kolumba do Ameryki, jedna z najwspanialszych flot w historii i jej wpływ na biznes i politykę kraju podniosły Chiny do rangi bezdyskusyjnej potęgi na morzach i oceanach świata. W programie - opowieść o niezwykłym rozdziale historii tego jednego ze światowych supermocarstw i jego morskich podbojach na początku XV wieku, opowiedziana przez współczesnego poszukiwacza przygód i podróżnika.

17:00 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Al Murray podróżuje przez rejony Francji w towarzystwie weteranów walk w Normandii z Drugiego Batalionu Piechoty Królewskiej Hrabstwa Shropshire.

19:00 - Viasat History - Krew na naszych rękach

W 1640 roku atmosfera w Anglii była do tego stopnia pokojowa, że tylko cztery osoby w kraju wiedziały jak wystrzelić z armaty. Zaledwie w sześć lat później kraj został rozdarty wojną, w której obywatele tego samego narodu zabijali się nawzajem. Anglia poniosła, proporcjonalnie, większe straty niż podczas I wojny światowej. Film opowiada o prawdziwych przyczynach angielskiej wojny domowej poprzez przypomnienie prawdziwych historii zwykłych ludzi w tym dramatycznym okresie.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Siła ognia

Bomby paliwowo-powietrzne, zwane potocznie próżniowymi, wykorzystują w momencie wybuchu tlen atmosferyczny, co powoduje, że „wysysają” znajdujące się w sferze wybuchu powietrze. Fala uderzeniowa jest o wiele większa niż przy wybuchu konwencjonalnej bomby o tej samej masie. Lotnicze bomby paliwowo-powietrzne wielokrotnie wykorzystywane były podczas wojny w Wietnamie, również w czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej oraz podczas wojny w Iraku.

Wtorek

10:30 - Canal + Film - Olimpiada 40 - historia.org.pl poleca!

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

16:30 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Spotkanie z weteranami, którzy rozbili XII Dywizję Wojsk Pancernych SS i zabili jednego z głównych dowódców Wehrmachtu.

17:00 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Al Murray schodzi do schronów przeciwrakietowych, położonych na wybrzeżu Francji i Belgii. Spotyka ludzi, którzy zostali zmuszeni przez nazistów do prac nad bronią masowego rażenia.

19:00 - Viasat History - W poszukiwaniu przejścia północno-zachodniego, odc. 1

Poszukiwanie drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji, prowadzącej przez Morze Arktyczne wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki Północnej było jednym z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych przedsięwzięć w historii tego typu eksploracji. Oryginalna ekspedycja z 1845 roku prowadzona przez Sir Johna Franklina skończyła się tajemniczym zniknięciem 128 ludzi biorących w niej udział. Ta zagadka stanowi jedną z najbardziej frapujących tajemnic Arktyki. Udało się to dopiero w 1903 roku Norwegowi Roaldowi Amundsenowi.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Transportery opancerzone

W programie pojazdy, dzięki którym piechota jest bezpieczna i zawsze gotowa do walki. Transportery opancerzone, wozy rozpoznawcze oraz lawety działowe chroniące konwoje.

Środa

08:00 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

16:30 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Al Murray skacze ze spadochronem razem z grupą weteranów z Pierwszej Brygady Spadochronowej, którzy skakali z 1500 samolotów i 500 szybowców w sam środek zaciekłych walk pod Arnhem.

17:00 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Al Murray odkrywa zalety jednego z najsłynniejszych samolotów II wojny światowej - bombowca Lancaster.

19:00 - Viasat History - Praska wiosna

21 sierpnia 1968 roku 460 000 żołnierzy i 7000 czołgów wojsk Układu Warszawskiego wtargnęło na teren Czechosłowacji. Ta, wtedy największa od czasów II wojny światowej operacja militarna, dramatycznie położyła kres krótkiej próbie demokratyzacji mającej na celu reformy społeczne i polityczne tego kraju. W ciągu ostatnich kilku lat archiwa ujawniły skrywane dotychczas informacje na temat tej okupacji - polityczne plany akcji i dane ludzi, którzy odegrali w tych wydarzeniach kluczową rolę.

20:25 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

21:00 - Viasat History - Wielka wojna w Dolomitach

Bitwa o zdobycie góry Lagazuoi w sercu włoskich Dolomitów była jedną z najbardziej niezwykłych kampanii wojskowych I wojny światowej. Prowadzona przez dwa lata kampania pokazana jest w programie oczami dwóch młodych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach - Fedele, po stronie Austo-Węgier i Luigi po stronie Włoch. W oparciu o ich pamiętniki i listy program opowiada o codziennych zmaganiach żołnierzy, ich strachu oraz fizycznym wyczerpaniu podczas prowadzonej w Dolomitach akcji wojskowej.

21:55 - Ale Kino! - Bonnie i Clyde - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1931. Clyde Barrow wychodzi z więzienia. Przypadkowo poznaje Bonnie Parker. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Oboje okradają banki, traktując to zajęcie jako romantyczną przygodę. Jednak kolejne napady przynoszą ofiary w ludziach. Bonnie i Clyde stają się bezwzględnymi gangsterami, do których przyłącza się brat Clyde’a oraz kilku innych przestępców. Gang zyskuje sławę w całym kraju. Przez długi czas skutecznie wymykają się policji. Nadchodzi jednak dzień, gdy wpadają w zasadzkę.

22:50 - Kino Polska - Operacja Himmler

31 sierpnia 1939 roku w Gliwicach miała miejsce zorganizowana przez SS i niemiecki wywiad wojskowy antypolska prowokacja. Akcją, której kryptonim brzmiał „Himmler”, kierowali szef policji Heydrich i szef Abwehry Canaris. O godzinie 20.00 grupa esesmanów w polskich mundurach wtargnęła do miejscowej rozgłośni radiowej. Po opanowaniu budynku wygłosili komunikat w języku polskim, nawołujący do wojny z Niemcami.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Czołgi

Od prawie 100 lat czołgi są podstawową bronią na polu bitwy. Autorzy analizują, dlaczego te wozy bojowe są tak skuteczne podczas starć zbrojnych.

Czwartek

17:00 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Al Murray rozmawia z polskimi weteranami walk na froncie wschodnim. Ma okazję przejechać się czołgiem T34, jednym z najlepszych wozów bojowych z czasów II wojny światowej.

18:00 - Viasat History - Wyatt Earp - „historia.org.pl” poleca!

Wyatt Earp portretowany był w rozlicznych filmach i programach telewizyjnych przez jednych z największych hollywoodzkich gwiazdorów, takich jak Henry Fonda, Jimmy Stewart czy Kevin Costner. To popularne przedstawienie jego osoby często kryje złożoność i niedoskonałości człowieka, którego życie to soczewka, przez którą widać świat polityki, prawa i ekonomicznych możliwości amerykańskich kresów tamtych czasów.

19:00 - Viasat History - Niech żyje Pakistan, odc. 1

Już od momentu jego powstania w 1947 roku, Pakistan wydawał się być więźniem sprzecznego dziedzictwa geopolitycznego, stojącego na przeszkodzie ekonomicznemu i politycznemu rozwojowi tego kraju. Przy użyciu nie pokazywanych wcześniej materiałów archiwalnych program przybliża i pomaga lepiej zrozumieć współczesny Pakistan poprzez przypomnienie politycznej historii kraju.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Navy SEALs

Historia jednostek sił specjalnych US Navy SEALs od taktyki „poszukiwania i niszczenia”, stosowanej w wietnamskiej dżungli do ścigania wojowników talibańskich w górach Afganistanu.

Piątek

16:30 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Al Murray spotyka się z weteranami I Jednostki do Zadań Specjalnych i I Pułku z Cheshire. Zaprasza na spotkanie z byłymi żołnierzami z XXI Armii.

17:00 - Discovery World - Al Murray w drodze do Berlina

Al Murray spotyka się z weteranami walk o Berlin oraz uczestnikami ostatnich starć przed kapitulacją Niemiec.

21:00 - TVP Historia - Słowo honoru - historia.org.pl poleca!

Emilia „Marcysia” Malessa, kapitan AK, w czasie II wojny światowej zorganizowała Komórkę Łączności Zagranicznej AK i stała na jej czele. Po wojnie komuniści rozpoczynają walkę z AK. Trwają aresztowania. Niektórzy, tak jak pułkownik Jan Rzepecki, wierzą, że z komunistami można się porozumieć. Malessa kontynuuje walkę w antykomunistycznym zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Na trop kobiety trafia UB. Kapitan Różański przekonuje ją do podjęcia współpracy. Kobieta skłania towarzyszy do ujawnienia się, bo UB-ek dał jej słowo honoru.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. US Marine Corps

Historia słynnego Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, którego żołnierze zawsze odznaczali się odwagą na wszystkich frontach wojen. Program śledzi rozwój doskonale wyszkolonej jednostki od XVIII, po współczesne konflikty zbrojne.

Sobota

07:00 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 1

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

16:00 - Canal + Film - Che. Rewolucja

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

17:00 - Viasat History - Rzymskie Imperium, odc. 1

W 500 lat po założeniu Rzymu, jego mieszkańcy zdominowali cały region śródziemnomorski. Jednak po podbiciu granicznych krajów i po ustaleniu bezprecedensowej społecznej i ekonomicznej dominacji imperium upadło jak domek z kart. Ten trzyczęściowy serial bada przyczyny upadku rzymskiego imperium i przypomina cztery ostatnie stulecia jego istnienia od momentu szczytowej potęgi Rzymu po pierwszą falę barbarzyńskich inwazji.

20:00 - Canal + Film - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

20:00 - Viasat History - Ateny: prawda o demokracji, odc. 1

Angielska historyczka Bettany Hughes wyrusza na wyprawę w czasie do Aten sprzed 2500 lat, aby zbadać, dlaczego Ateny uważa się za miejsce narodzin demokracji. Od dawna istnieje przekonanie, że w Atenach narodziła się filozofia, sztuka, nauka i największa polityczna idea wszech czasów - demokracja. Bettany Hughes odrzuca wszelkie stereotypy i wnika głębiej w historię, aby dociec jakie były początki kształtowania ustroju.

03:35 - Canal + Film - Rewers

Lata 50. XX w. Pochodząca z inteligenckiej rodziny Sabina Jankowska pracuje w dziale poezji w redakcji warszawskiego wydawnictwa. Mieszka z matką i babką. Choć skończyła trzydzieści lat, u jej boku nie ma mężczyzny. Matka postanawia znaleźć córce męża. W mieszkaniu Jankowskich zjawiają się adoratorzy, jednak Sabina zakochuje się dopiero w tajemniczym Bronisławie, który pewnego wieczoru ratuje ją z rąk opryszków. Nie potrafi się oprzeć urokowi przystojnego mężczyzny, lecz wkrótce okazuje się, że intencje jej obrońcy nie są szczere.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Tajemnice wielkich bitew, odc. 2

Norm Christie odkrywa nieznane fakty dotyczące najważniejszych bitew w historii.

16:00 - Canal + Film - Che. Boliwia - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

16:00 - Discovery World - Normandia 1944, odc. 1

6 czerwca 1944 roku, w ramach operacji „Overlord”, na odległych pięciu plażach Normandii, zaczęły lądować tysiące alianckich żołnierzy. Desant z morza został poprzedzony wielką operacją powietrznodesantową. Przeciw doskonale wyszkolonym i wyekwipowanym jednostkom brytyjskim i amerykańskim stanęły słabe oddziały niemieckie, złożone z rekrutów, żołnierzy starszych roczników i rekonwalescentów. I choć na plaży „Omaha” toczyły się ciężkie i krwawe walki, opór obrońców wybrzeża został przełamany.

17:00 - Viasat History - Rzymskie Imperium, odc. 2

W 500 lat po założeniu Rzymu, jego mieszkańcy zdominowali cały region śródziemnomorski. Jednak po podbiciu granicznych krajów i po ustaleniu bezprecedensowej społecznej i ekonomicznej dominacji imperium upadło jak domek z kart. Ten trzyczęściowy serial bada przyczyny upadku rzymskiego imperium i przypomina cztery ostatnie stulecia jego istnienia od momentu szczytowej potęgi Rzymu po pierwszą falę barbarzyńskich inwazji.

20:00 - Viasat History - 10 dni do wojny

20 marca 2003 roku Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyruszyły na wojnę, w której zginęły tysiące Irakijczyków, miliony zostały uchodźcami, a większość irackich miast obróciła się w ruinę. Film to bezkompromisowe spojrzenie na okoliczności tej decyzji i jej pierwsze skutki. Osiem przełomowych wydarzeń, które łączą perspektywę prywatną i polityczną, pokazane w czasie rzeczywistym. W scenerii historycznej przedstawione będą ludzkie dramaty rozgrywające się w cieniu wielkiej, międzynarodowej polityki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz