Program telewizyjny dla historyków (21-27 marca 2011)


Mimo że wciąż ledwo żyję po piątkowej piłce, dzielnie usiadłem do komputera, żeby przygotować dla Was zestawienie programów i filmów związanych z historią, które będziecie mogli obejrzeć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

11:40 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

12:00 - Viasat History - 10 dni do wojny - „historia.org.pl” poleca!

20 marca 2003 roku Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyruszyły na wojnę, w której zginęły tysiące Irakijczyków, miliony zostały uchodźcami, a większość irackich miast obróciła się w ruinę. Film to bezkompromisowe spojrzenie na okoliczności tej decyzji i jej pierwsze skutki. Osiem przełomowych wydarzeń, które łączą perspektywę prywatną i polityczną, pokazane w czasie rzeczywistym. W scenerii historycznej przedstawione będą ludzkie dramaty rozgrywające się w cieniu wielkiej, międzynarodowej polityki.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Waterloo

Triumfalny pochód Napoleona z Nicei do Paryża w 1815 r., po ucieczce z Elby, natchną cesarza zbytnią pewnością siebie. Wierzył, że uda mu się pokonać siły, które wysłały przeciw niemu Anglia, Rosja, Prusy i Australia. Jednak błyskotliwe plany strategiczne zostały zmarnowane wskutek poważnych błędów Napoleona i jego dowódców. Armia Wellingtona, którym pogardzał doprowadziła do klęski Francuzów, powtórnej abdykacji Napoleona i osadzenia go na wyspie świętej Heleny.

21:00 - Viasat History - Upadek twierdzy Krzyżowców

W 1178 roku napięcie między chrześcijanami i muzułmanami sięgnęło zenitu. Krwawy podbój Jerozolimy przez pierwszych krzyżowców wywołał wściekłość u przywódcy kurdyjskiego i muzułmanina, Saladina. Starcie między tymi dwiema gigantycznymi siłami przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

22:00 - Viasat History - Fałszerze na usługach Hitlera

Podczas II wojny światowej Adolf Hitler zaplanował wprowadzenie na rynek dużej ilości fałszywych funtów brytyjskich, aby w ten sposób osłabić ekonomię tego kraju. Do wprowadzenia tego planu w życie, spośród więźniów obozów koncentracyjnych wybrano najzdolniejszych drukarzy, typografów, grawerów i malarzy, aby używając swoich talentów pomogli w produkcji fałszywych banknotów. Po pokonaniu pewnych początkowych trudności wydrukowano około 140 milionów znakomicie podrobionych brytyjskich banknotów, nigdy jednak nie wprowadzono ich do obiegu.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Waffen SS

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku historia i rodowód Waffen SS.

Wtorek

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Szczęśliwcy spod Hastings

Najważniejsze wydarzenia z dziejów wczesnośredniowiecznej Anglii, których finał rozegrał się na podmokłych łąkach pod Hastings w 1066 roku. Film omawia szczegółowo przebieg zmagań anglosaskiej ludności wysp z normańskimi najeźdźcami, genezę sporu o prawo do angielskiego tronu, w którym uczestniczyli król Anglii Harold i książę Normandii Wilhelm. Autorzy poświęcają także wiele uwagi samej bitwie pod Hastings i jej bezpośrednim następstwom politycznym.

17:00 - Viasat History - Sport w starożytnych Chinach

Program zabiera widzów do ożywionego świata sportu, który kwitł na długo przed pojawieniem się pierwszych olimpiad. Od pierwszych na świecie meczy piłkarskich po zaszczytną rolę łuczników i wschodnie sztuki walki, zapoznaje ze światem starożytnych chińskich sportów. Do ożywienia tego świata starożytnych Chin, na użytek programu, wykorzystano fabularyzowane rekonstrukcje wydarzeń i posłużono się opiniami ekspertów.

20:25 - Kino Polska - Operacja Himmler - „historia.org.pl” poleca!

31 sierpnia 1939 roku w Gliwicach miała miejsce zorganizowana przez SS i niemiecki wywiad wojskowy antypolska prowokacja. Akcją, której kryptonim brzmiał „Himmler”, kierowali szef policji Heydrich i szef Abwehry Canaris. O godzinie 20.00 grupa esesmanów w polskich mundurach wtargnęła do miejscowej rozgłośni radiowej. Po opanowaniu budynku wygłosili komunikat w języku polskim, nawołujący do wojny z Niemcami.

23:00 - TVP Historia - Polacy na Syberii, odc. 1

Cykl filmów dokumentalnych poświęconych Polakom na Syberii, zsyłanym po klęsce powstań narodowych, często z konieczności mieszkającym nad Bajkałem. Byli oni pionierami w poznawaniu rozległych obszarów zauralskich, brali udział w ekspedycjach naukowych, badali odmienność kulturową tamtejszych ludów. Kolejne odcinki będą miały charakter problemowy, a poszczególne wątki zostaną pokazane przez pryzmat losów konkretnych ludzi. Tym razem autorzy opowiedzą o Maurycym Beniowskim, konfederacie barskim.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Amerykańskie wojska powietrznodesantowe

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku historia transformacji amerykańskich wojsk powietrznodesantowych.

01:15 - Canal + - Prymas. Trzy lata z tysiąca

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

Środa

09:05 - BBC Knowledge - Wojna w kolorze, odc. 1: Włochy

Program prezentuje niezwykłe, unikatowe materiały archiwalne, które przestawiają aliantów w czasie inwazji na Sycylię w lipcu 1943 roku.

09:45 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 1

30 listopada 1941 roku do Kujbyszewa przylatuje premier polskiego rządu, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Na pokładzie samolotu rozmawia z młodym porucznikiem, Andrzejem Radwanem, któremu poleca pozostanie w ambasadzie polskiej w Kujbyszewle. Po ceremonii powitalnej gen. Sikorski udaje się do Moskwy na rozmowy ze Stalinem. Walczący w szeregach armii radzieckiej przedwojenny działacz komunistyczny, Zygmunt Gawlik, dowiaduje się o powstaniu w ZSRR polskich sił zbrojnych. Przyjeżdża do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna.

11:35 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 2

30 listopada 1941 roku do Kujbyszewa przylatuje premier polskiego rządu, Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Na pokładzie samolotu rozmawia z młodym porucznikiem, Andrzejem Radwanem, któremu poleca pozostanie w ambasadzie polskiej w Kujbyszewle. Po ceremonii powitalnej gen. Sikorski udaje się do Moskwy na rozmowy ze Stalinem. Walczący w szeregach armii radzieckiej przedwojenny działacz komunistyczny, Zygmunt Gawlik, dowiaduje się o powstaniu w ZSRR polskich sił zbrojnych. Przyjeżdża do Kujbyszewa, gdzie przebywa jego siostra Anna.

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Kto zatopił Wielką Armadę?

Kulisy nieudanej hiszpańskiej inwazji na Wyspy Brytyjskie w 1588 roku i przebieg działań wojennych na morzu, które doprowadziły do ostatecznej klęski niezwyciężonej hiszpańskiej armady, a tym samym do utraty przez Hiszpanię pozycji mocarstwa morskiego w Europie i na świecie.

19:00 - Viasat History - 1929: Wielki krach

W programie naoczni świadkowie największego krachu finansowego w historii opowiadają o wydarzeniach na nowojorskiej Wall Street w 1929 roku. W przeciągu sześciu strasznych dni października 1929 roku udziały na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych spadły o jedną trzecią. Przepadły ponad 25 biliony dolarów prywatnego kapitału. Następnie nastąpiło bankructwo tysięcy banków, które wchłonęły oszczędności wielu ludzi. Program opowiada historię światowego kryzysu finansowego, który oby się nigdy więcej nie powtórzył.

21:00 - Viasat Histony - Podziemna wojna, odc. 1

Program śledzi prowadzone przy użyciu wysokiej klasy technologii poszukiwania jednego z ostatnich schronów aliantów z czasów I wojny światowej, znajdującego się 10 metrów pod ziemią na terenie Belgii. Międzynarodowy zespół archeologów i historyków musi odnaleźć wejście, wypompować z podziemnych pomieszczeń tysiące litrów wody i spróbować wydobyć stamtąd ocalałe relikty z czasów Wielkiej Wojny. Celem ekspertów jest zbadanie wielkości powierzchni tych podziemi i określenie jaką rolę pełniły te schrony podczas bitwy pod Passchendaele.

23:10 - Canal + - Bękarty Wojny - historia.org.pl poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Komandosi wojsk lądowych USA

Teksańscy rangersi - elitarna jednostka do zwalczania przestępczości, działa na południu Stanów Zjednoczonych od 1823 roku. Ten liczący raptem stu ludzi oddział jest żywą legendą Dzikiego Zachodu.

Czwartek

16:30 - Discovery World - Detektywi na polu bitwy. Szarża angielskiej kawalerii

W latach 1853-1856 miała miejsce wojna krymska między siłami Rosji z jednej a Anglii, Francji i Turcji z drugiej strony. Niedaleko Sewastopola nastąpił samobójczy atak kawalerii angielskiej. Lord Lucan przez pomyłkę wysłał brygadę lekkiej kawalerii wprost na baterie rosyjskie.

20:00 - Viasat History - Wyspa Minotaura, odc. 1

Tajemnicza wyspa - Kreta zawsze pobudzała wyobraźnię jako legendarne miejsce narodzin Zeusa i teren panowania okrutnego tyrana króla Minosa, którego piękna córka Ariadna, używając kłębka nici, pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu po zabiciu Minotaura. Historyk Bettany Huges podróżuje po tej pięknej greckiej wyspie w poszukiwaniu archeologicznych śladów jej świetnej starożytnej przeszłości, określanej jako kultura minojska.

22:20 - TVP 1 - The Hurt Locker. W pułapce wojny - „historia.org.pl” poleca!

Pierwsze lata obecności wojsk amerykańskich w Iraku. Po tragicznej śmierci na służbie jednego z członków elitarnej jednostki saperów dowództwo Kompanii Bravo obejmuje starszy sierżant sztabowy William James. Pracuje z dwoma ochotnikami- sierżantem J. T. Sanbornem i Owenem Eldridgem. Do końca służby na Bliskim Wschodzie pozostało im 40 dni. Zadaniem jednostki Bravo jest rozbrajanie materiałów wybuchowych podkładanych przez rebeliantów. Ładunki tego typu są najczęstszą przyczyną śmierci żołnierzy, a także ogromnej liczby irackich cywilów.

23:00 - Viasat History - Łowcy Nazistów, odc. 1

Historie organizacji, grup i osób indywidualnych zaangażowanych w schwytanie najbardziej znienawidzonych na świecie ludzi - nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Szukającymi kierowały często najbardziej szlachetne motywy, ale sposoby do których się czasami uciekali zaszokowałyby nawet ich popleczników, ścigali bowiem tych, którzy dopuścili się najgorszych zbrodni, aby pociągnąć ich do odpowiedzialności. Serial prezentuje historie ludzkich zmagań w imię sprawiedliwości i zadośćuczynienia wyrządzonym krzywdom.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. Zielone berety

W programie Zielone Berety - jednostka specjalna wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych.

Piątek

16:30 - Detektywi na polu bitwy. Mroczna tajemnica Agincourt

Śmierć Henryka IV i objęcie tronu przez jego syna Henryka V obudziły w Anglikach marzenia o podboju Francji. Kraj, bogaty i prężnie rozwijający się, był gotowy na podjęcie walki z pogrążonym w chaosie przeciwnikiem. Uwieczniona przez Szekspira bitwa pod Agincourt w 1415 r. stanowiła esencję męstwa i ciężkiej walki. Znużona długim oblężeniem Harfleur armia Henryka V, stając do walki przeciwko trzykrotnie silniejszym siłom francuskim, pokonała wrogów.

20:00 - Viasat History - Wyspa Minotaura, odc. 2

Tajemnicza wyspa - Kreta zawsze pobudzała wyobraźnię jako legendarne miejsce narodzin Zeusa i teren panowania okrutnego tyrana króla Minosa, którego piękna córka Ariadna, używając kłębka nici, pomogła Tezeuszowi wydostać się z labiryntu po zabiciu Minotaura. Historyk Bettany Huges podróżuje po tej pięknej greckiej wyspie w poszukiwaniu archeologicznych śladów jej świetnej starożytnej przeszłości, określanej jako kultura minojska.

20:00 - BBC Knowledge - Mity greckie: podróż do źródeł - „historia.org.pl” poleca!

Historyk Robin Lane Fox jedzie na wyspę Euboea, gdzie pozna mity o greckich bogach i toczonych przez nich wojnach.

23:00 - Viasat History - Łowcy Nazistów, odc. 2

Historie organizacji, grup i osób indywidualnych zaangażowanych w schwytanie najbardziej znienawidzonych na świecie ludzi - nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Szukającymi kierowały często najbardziej szlachetne motywy, ale sposoby do których się czasami uciekali zaszokowałyby nawet ich popleczników, ścigali bowiem tych, którzy dopuścili się najgorszych zbrodni, aby pociągnąć ich do odpowiedzialności. Serial prezentuje historie ludzkich zmagań w imię sprawiedliwości i zadośćuczynienia wyrządzonym krzywdom.

00:30 - Discovery World - Historia oręża. SAS

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym wydaniu widzowie poznają uzbrojenie SAS - brytyjskiej specjalnej służby powietrznej.

Sobota

11:00 - Discovery World - Normandia 1944, odc. 1

6 czerwca 1944 roku, w ramach operacji „Overlord”, na odległych pięciu plażach Normandii, zaczęły lądować tysiące alianckich żołnierzy. Desant z morza został poprzedzony wielką operacją powietrznodesantową. Przeciw doskonale wyszkolonym i wyekwipowanym jednostkom brytyjskim i amerykańskim stanęły słabe oddziały niemieckie, złożone z rekrutów, żołnierzy starszych roczników i rekonwalescentów. I choć na plaży „Omaha” toczyły się ciężkie i krwawe walki, opór obrońców wybrzeża został przełamany.

12:25 - TVP Historia - Bastiony Rzeczpospolitej

Historia powstania twierdz kresowych nad Smotryczem, Dniestrem i Żwanczykiem, ich znaczenie w systemie obronnym I Rzeczypospolitej, a także dzieje ich przechodzenia z rąk polskich do rąk tureckich.

20:00 - Kino Polska - Akcja pod Arsenałem

Film przedstawiający legendarną akcję harcerzy z grupy szturmowej Szarych Szeregów. 26 marca 1943 roku w Warszawie w rejonie Arsenału, na ulicach Długiej i Bielskiej, harcerze odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara (pseudonim: „Rudy”), a wraz z nim 25 innych więźniów. Fabułę filmu umownie można podzielić na dwie części. W pierwszej naszkicowano życie w okupowanej stolicy i sylwetki bohaterów akcji. Od momentu aresztowania „Rudego” zaczyna się druga - paradokumentalna część filmu - przygotowania i przebieg samej akcji.

20:00 - TV 4 - Droga do Zatracenia - „historia.org.pl” poleca!

Michael Sullivan jest zawodowym zabójcą. Pewnej nocy jego starszy syn przypadkowo staje się świadkiem popełnionej przez ojca zbrodni. Wspólnicy Sullivana postanawiają pozbyć się niewygodnego świadka. Wkrótce giną żona Michaela, Annie, i młodszy syn, Peter. Michael, chcąc ratować drugie dziecko, udaje się po pomoc do szefa gangu, który go wychował. Ten jednak odmawia. Podobnie czyni również poproszony o wsparcie Frank Nitti, prawa ręka Ala Capone. Jedyną nadzieją na ocalenie chłopca jest jego ciotka mieszkająca w małym miasteczku Zatracenie.

21:15 - BBC Knowledge - Ulice wojny, odc. 1

Serial przygląda się codziennemu życiu angielskich miast w czasie hitlerowskich bombardowań w 1940 r.

23:00 - Viasat History - Łowcy Nazistów, odc. 3

Historie organizacji, grup i osób indywidualnych zaangażowanych w schwytanie najbardziej znienawidzonych na świecie ludzi - nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Szukającymi kierowały często najbardziej szlachetne motywy, ale sposoby do których się czasami uciekali zaszokowałyby nawet ich popleczników, ścigali bowiem tych, którzy dopuścili się najgorszych zbrodni, aby pociągnąć ich do odpowiedzialności. Serial prezentuje historie ludzkich zmagań w imię sprawiedliwości i zadośćuczynienia wyrządzonym krzywdom.

04:05 - HBO 2 - Władcy wojny

Chiny, połowa XIX wieku. Krajem Środka targają kolejne wojny, mieszkańcy zaczynają mieć dość rozlewu krwi, głodu i rządów skorumpowanej dynastii Quing. W centrum niepokojów znajduje się generał Pang, dowódca jednej z armii cesarzowej. Po doświadczeniu zdrady, w wyniku której zginęli jego ludzie, postanawia przyłączyć się do ukrywających się w górach bandytów. Tam poznaje Cao Er-Hu oraz Zhang Wen-Xianga. Mężczyźni zawierają braterstwo krwi, obiecując sobie dozgonną wierność.

Niedziela

16:00 - Discovery World - Normandia 1944, odc. 2

6 czerwca 1944 roku, w ramach operacji „Overlord”, na odległych pięciu plażach Normandii, zaczęły lądować tysiące alianckich żołnierzy. Desant z morza został poprzedzony wielką operacją powietrznodesantową. Przeciw doskonale wyszkolonym i wyekwipowanym jednostkom brytyjskim i amerykańskim stanęły słabe oddziały niemieckie, złożone z rekrutów, żołnierzy starszych roczników i rekonwalescentów. I choć na plaży „Omaha” toczyły się ciężkie i krwawe walki, opór obrońców wybrzeża został przełamany.

16:25 - BBC Knowledge - Ulice wojny, odc. 2

W bazie wojskowej zbudowano specjalnie wyposażone domy, by sprawdzić skutki uderzenia jednej z największych hitlerowskich bomb.

19:30 - Viasat History - Wielcy brytyjscy dowódcy, odc. 1

Znakomita seria historyczno-biograficzna opowiadająca o sześciu słynnych brytyjskich dowódcach. Te znane na całym świecie postaci, reprezentujące szereg okresów historycznych, odegrały ogromny wpływ na dzieje Wielkiej Brytanii. Prezenterem programu jest ekspert wojskowy i entuzjasta tematu major Gordon Corrigan, który stara się określić jakimi cechami powinien odznaczać się wybitny dowódca i poszukuje ich współczesnych analogii.

20:00 - Canal + - Agora - „historia.org.pl” poleca!

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

23:00 - Viasat History - Łowcy Nazistów, odc. 4

Historie organizacji, grup i osób indywidualnych zaangażowanych w schwytanie najbardziej znienawidzonych na świecie ludzi - nazistowskich zbrodniarzy wojennych. Szukającymi kierowały często najbardziej szlachetne motywy, ale sposoby do których się czasami uciekali zaszokowałyby nawet ich popleczników, ścigali bowiem tych, którzy dopuścili się najgorszych zbrodni, aby pociągnąć ich do odpowiedzialności. Serial prezentuje historie ludzkich zmagań w imię sprawiedliwości i zadośćuczynienia wyrządzonym krzywdom.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz