Wystawa: „Cykliści: sympatycy, pasjonaci, mistrzowie”


Ośrodek KARTA, Dom Spotkań z Historią oraz Warszawskie Towarzystwo Cyklistów zapraszają na otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej „Cykliści: sympatycy, pasjonaci, mistrzowie”, które obędzie się 25 marca 2011 (piątek), o godz. 18.00 w Galerii plenerowej DSH u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Cykliści wystawaWystawa opowiada o tym, jak rower z ekskluzywnego wynalazku stał się nierozerwalną częścią miejskiego i wiejskiego krajobrazu. Na ponad dwudziestu wielkoformatowych planszach eksponowanych jest kilkadziesiąt zdjęć pochodzących z okresu od 2 połowy XIX wieku po rok 1989, reprodukowanych wraz z rysunkami oraz opisami zaczerpniętymi z czasopism tematycznych (np. „Cyklista„, „Przegląd Sportowy„) i okolicznościowych broszur. Istotą ekspozycji jest pokazanie historii sportu rowerowego z różnych perspektyw; zmieniających się na przestrzeni prawie stu lat kształtów i ról oraz zastosowań roweru. To z jednej strony prezentacja różnorakich odmian i ”mutacji” tego urządzenia - od zabawnego bicykla czy welocypeda, poprzez wersje towarzyskie, a także bezprecedensowe: rower-samolot, trycykl (rower-drukarnia uliczna); z drugiej strony pokazanie sylwetek jego użytkowników - mistrzów (m.in. Feliks Więcek - zwycięzca Pierwszego Wyścigu Dookoła Polski, Feliks Rawski - Mistrz Jazdy Królestwa Polskiego) i sympatyków, a także popularnych miejsc do uprawiania tego sportu (np. tor wyścigowy na Dynasach). Wynalazki rowerowe, historie mistrzów i miłośników kolarstwa, najważniejsze wyścigi, wycieczki krajoznawcze i dalekie podróże - to tylko niektóre z tematów prezentowanych fotografii. Opowieść uzupełniają teksty źródłowe z epoki, które w humorystyczny sposób oddają jej atmosferę.

„Bodajbyśmy doczekali w zdrowiu: tak tanich rowerów, ażeby nawet najskromniejszy pracownik mógł zdobyć się na kupno tej szacownej machiny. (...) Takich stosunków, ażeby zarówno chłop, jak i mały mieszczanin, zobaczywszy na swoim terytorium cyklistę, witał go z radością, jako człowieka, który zawsze przywozi otuchę, a niekiedy dobrą radę w codziennych kłopotach” – życzył Polakom Bolesław Prus w 1898 roku. Warto sprawdzić, czy spełniło się marzenie pisarza, oglądając wystawę Ośrodka KARTA, Domu Spotkań z Historią i Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Prezentowane zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Część z nich została opublikowana w wydanym w 2010 roku staraniem Ośrodka KARTA, przy współudziale Domu Spotkań z Historią, albumie fotograficznym Cykliści w serii „Historie obrazkowe”.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA
Partner wystawy: Warszawskie Towarzystwo Cyklistów
Współpraca: Warszawska Masa Krytyczna (partner wernisażu)

Wystawa prezentowana na skwerze, u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego 
Przedmieścia

Otwarcie wystawy:25 marca 2011, godz. 18.00 (wystawa czynna do 29 maja 2011)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz