Program telewizyjny dla historyków (4-10 kwietnia 2011)


Wygląda na to, że wreszcie zaczęła się prawdziwa wiosna. Choć nie jest to czas sprzyjający siedzeniu przed telewizorem, czasem trzeba jednak jakość odpocząć. A można to zrobić, oglądając jeden z programów lub filmów związanych z historią, których zestawienie możecie przejrzeć tylko u nas.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

11:00 - Viasat History - Morskie Imperium, odc. 1

Wpływ brytyjskiej Marynarki Królewskiej na politykę, kulturę i ekonomię kraju i sposób, w jaki kształtowała ona wizerunek Wielkiej Brytanii, jej demokrację, a nawet tożsamość tego kraju. W momencie szczytowym stała się siłą sprawczą rozprzestrzeniania systemu handlu i wartości, które wywarły ogromny wpływ na całym świecie. Po czym cały ten wpływ straciła. Dzięki unikalnemu dostępowi do współczesnej floty, historyk, pasjonat i żeglarz, Dan Snow, opowie o historii Wielkiej Brytanii przez pryzmat jej najbardziej znaczącej instytucji.

13:00 - Viasat History - Nefertiti i zaginiona dynastia

Przed 3000 lat ta niezwykła para wstrząsnęła fundamentami starożytnego Egiptu i stworzyła podwaliny nowej cywilizacji. Legendarna piękność Nefertiti i jej mąż Akhenaten nie tylko obalili rząd i dotychczasową stolicę, ale nawet wymienili starych bogów. W niecałe 20 lat postawili starożytny Egipt na głowie, po czym zniknęli z historii. Międzynarodowy zespół ekspertów specjalizujących się w medycynie sądowej przybywa do egipskiej Doliny Królów po raz drugi w historii, aby badać tajemnicę tej królewskiej rodziny, w której wyrósł słynny Tutenchamon.

13:50 - BBC Knowledge - Ulice wojny, odc. 1

Serial przygląda się codziennemu życiu angielskich miast w czasie hitlerowskich bombardowań w 1940 r.

14:30 - Discovery World - Tajemnica śmierci Kleopatry

Kleopatra przyszła na świat jako owoc kazirodczego związku. Poślubiała i mordowała swych braci. W wieku siedemnastu lat stała się spadkobierczynią tronu. Wielokrotnie unikała zamachów na życie. Jej śmierć okryta jest tajemnicą. Uznawano, że Kleopatra popełniła samobójstwo, zmarła w wyniku ukąszenia jadowitego węża. Pat Brown, ekspert z dziedziny kryminologii, próbuje dowieść, że królowa Egiptu została zamordowana.

19:00 - BBC Knowledge - Od Normandii po Berlin, odc. 1

Po lądowaniu w Normandii wojska alianckie wciąż napotykały duży opór ze strony Niemców.

21:00 - Viasat History - Wojna Hitlera z Ameryką

Megalomania Adolfa Hitlera nie znała granic. Od samego wybuchu wojny jego stratedzy skrupulatnie układali plany ataku na USA. Jednymi z najśmielszych elementów tych planów były zamiary wysłania do Ameryki szwadronów niemieckich samolotów bojowych, które miałyby uderzyć w manhattańskie drapacze chmur niczym żywe bomby. Do realizacji tego morderczego projektu jak wiemy doszło, ze wszystkimi katastrofalnymi, niszczycielskimi skutkami, ponad 50 lat później, na skutek pamiętnego ataku terrorystycznego 11 września.

23:55 - TVP 1 - Urodzony 4 Lipca - „historia.org.pl” poleca!

Ron Kovic urodził się 4 lipca 1946 roku w dniu Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w katolickiej rodzinie przestrzegającej tradycyjnych amerykańskich wartości. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia. Dobrowolnie zgłosił się do amerykańskiej armii walczącej w Wietnamie. Wyruszył na front, nie spodziewając się, że wojna okaleczy go fizycznie i psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego poddaje się rehabilitacji. Znajduje jednak w sobie siłę, by rozpocząć działalność pacyfistyczną.

Wtorek

10:10 - Canal + - Olimpiada 40

Rok 1940. W obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów modyfikują zasady poszczególnych konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach obozowych. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz, który ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku.

16:15 - Canal + Film - Prymas. Trzy lata z tysiąca

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

22:00 - Viasat History - Władca Sipan

Program opowiada o kulturze Moche, która rozwinęła się na północnym wybrzeżu Peru pomiędzy 100 rokiem p. n. e. i 600 rokiem n. e. i zanikła po osiągnięciu szczytowego okresu rozwoju. Do niedawna pozostawała prawie zupełnie nieznana, ale obecnie wiedza ta pogłębiła się dzięki odkryciom podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat. Odnajdywanie ciągle nowych przedmiotów i nowych faktów na temat tej niezwykłej cywilizacji nie ustaje a ona sama nie przestaje zaskakiwać.

23:55 - Ale Kino! - Bonnie i Clyde - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1931. Clyde Barrow wychodzi z więzienia. Przypadkowo poznaje Bonnie Parker. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Oboje okradają banki, traktując to zajęcie jako romantyczną przygodę. Jednak kolejne napady przynoszą ofiary w ludziach. Bonnie i Clyde stają się bezwzględnymi gangsterami, do których przyłącza się brat Clyde’a oraz kilku innych przestępców. Gang zyskuje sławę w całym kraju. Przez długi czas skutecznie wymykają się policji. Nadchodzi jednak dzień, gdy wpadają w zasadzkę.

Środa

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Rzymianie

Podróż do czasów rzymskich. Rzymianie wierzyli, że podbój świata zapewni im dostatnie życie. W programie próba odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób wynalazki ułatwiały mieszkańcom imperium codzienne życie.

11:00 - Kino Polska - Orzeł

Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo „Orła” decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę, który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński, decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi. Okręt przebija się przez kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną Bałtyk i dociera do Wielkiej Brytanii, by tam walczyć z hitlerowcami.

12:00 - Canal + - Agora - „historia.org.pl” poleca!

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

14:25 - Canal + Film - Che. Rewolucja

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

20:00 - Viasat History - Miecz, odc. 1

Od epoki brązu po współczesne Hollywood program śledzi historię wyjątkowego w dziejach ludzkości przedmiotu - miecza, zarówno broni jak i symbolu w walce ze złem i opresją. Otaczany czcią jako obiekt magiczny, produkowany był przez kowali jako przedmiot sam w sobie piękny, a praktycznie wykorzystywany do obrony i przetrwania. Zobaczymy proces wykuwania mieczy z brązu, a następnie żelaza i stali przez rzemieślników zajmujących się ich wyrobem w średniowiecznej Europie, Japonii i na Dalekim Wschodzie.

21:00 - Viasat History - Morze ognia

Brytyjski okręt wojenny HMS Coventry zestrzelił podczas wojny o Falklandy więcej samolotów bojowych niż jakikolwiek inny okręt. Jednak w szczytowym okresie konfliktu wysłano go na samobójczą misję odciągnięcia bombowców wroga od akcji lądowania oddziałów w Zatoce San Carlos. Argentyńczycy odpowiedzieli wysłaniem samolotów bojowych Skyhawks w celu zatopienia niszczyciela. W programie, ocalali członkowie załogi HM Coventry po raz pierwszy sami opowiedzą tę dramatyczną historię.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Dziedzictwo starożytnego Egiptu

Doktor Kara Cooney odwiedza najstarsze miasta starożytnego Egiptu. Widzowie dowiedzą się, z jakimi problemami borykali się mieszkańcy pierwszych aglomeracji.

14:25 - Canal + Film - Che. Boliwia - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

19:00 - BBC Knowledge - Najtrudniejsza decyzja Churchilla

Gdy w 1940 francuska flota omal nie wpadła w ręce hitlerowców, Churchill musiał podjąć trudną decyzję.

20:00 - Viasat History - Jak faraonowie Egipt budowali

Starożytny Egipt był jednym z najpotężniejszych imperiów na świecie, super-państwem rządzonym przez potężnych faraonów, a jego dziedzictwem są potężne budowle, które przetrwały przez ponad 3000 lat. Aby umożliwić ich powstanie egipscy inżynierowie nie mogli po prostu sięgnąć do książek z instrukcjami, musieli sami opracować właściwe sposoby i metody. Program opowiada historię przełomowych odkryć technologicznych, które umożliwiły zbudowanie świątyń, piramid, tam i wojskowych twierdz.

23:00 - TVP Historia - Bezpieka 1944-56

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

Piątek

19:00 - BBC Knowledge - Ulice wojny, odc. 2

W bazie wojskowej zbudowano specjalnie wyposażone domy, by sprawdzić skutki uderzenia jednej z największych hitlerowskich bomb.

20:00 - TVN - 300 - „historia.org.pl” poleca!

Kserkses, potężny perski władca, postanawia zająć tereny należące do Grecji i wziąć we władanie lud Sparty. Król Sparty Leonidas nie zamierza się jednak poddać, a o wolność będzie walczył do ostatniej kropli krwi. Mimo iż przepowiednia wyroczni delfickiej sprzeczna jest z wolą króla, ten decyduje się stawić opór najeźdźcy. Zbiera najdzielniejszych wojowników i wyrusza do wąwozu Termopile. Trzystu Spartan przez trzy dni toczy heroiczną walkę z perską armią. Ich męstwo, odwaga i poświęcenie stały się motorem dalszych działań Greków.

20:00 - BBC Knowledge - Hadrian

Dan Snow prezentuje dziedzictwo rzymskiego cesarza Hadriana - błyskotliwego stratega, enigmatycznego władcy i bezwzględnego wodza.

20:05 - TVP Historia - Ostatni świadek

Opowieść o zmarłym w 1997 r. w wieku 98 lat Stanisławie Swianiewiczu, profesorze ekonomii Uniwersytetu Wileńskiego. Urodzony w stolicy Inflant, Dźwińsku, syn budowniczego kolei i nauczycielki niemieckiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i został nawet odznaczony Krzyżem Walecznych. Brał udział w walkach w czasie II wojny światowej, został wywieziony na Syberię. Dotarł do Wielkiej Brytanii wraz z armią gen. Andersa. Po wojnie pracował m.in. jako wykładowca London School of Economics.

Sobota

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o 73 Easting

Latem 1990 roku Saddam Husajn, w ciągu niespełna 36 godzin, zajął Kuwejt. W styczniu 1991 roku Amerykanie przystąpili do operacji „Pustynna Burza”. Najważniejsza była lądowa ofensywa z udziałem najnowocześniejszych wówczas amerykańskich czołgów M1A1 Abrams, która miała miejsce 26 lutego 1991 r. Wojna w Zatoce Perskiej pokazała przewagę technologiczną Amerykanów, posługujących się podczas starć najnowszą techniką nawigowania wśród pustynnych piasków, którą umożliwiał im sprzęt GPS.

19:00 - Viasat History - 1989-1990: Ostatni rok NRD, odc. 1

Upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku zapoczątkował najbardziej ekscytujący okres w powojennej historii Niemiec. Było to jak zaślubiny między demokratycznym Zachodem i socjalistycznym Wschodem, z eleganckim panem młodym, panną młodą w welonie i niewiadomym wianem. Było przyjęcie, kac po pierwszym oszołomieniu i świadomość, że nie ma już odwrotu od tej decyzji. Widzowie zobaczą zrekonstruowane historie ludzi z obydwu stron muru przeplatane filmami archiwalnymi i wywiadami ze znawcami tematu.

20:00 - Viasat History - Ostatnia granica rzymskiego imperium

Wykorzystując najnowsze badania i odkrycia archeologiczne oraz przy użyciu efektów grafiki komputerowej serial przybliża proces inwazji i podbicia Brytanii przez Rzymian w 43 roku n. e. oraz panowania na tym obszarze przez niemal 400 lat. Wiele powiedziano już o kulturowym dziedzictwie Rzymu, tym razem jest to opowieść o jego władzy i potędze oraz o przyczynach użycia ich na tym terenie.

20:10 - BBC Knowledge - Ochrona Hitlera, odc. 1

Formacja Sturmabteilung, tzw. SA, została utworzona w 1920 roku do ochrony zgromadzeń partyjnych. Wkrótce znaczenie SA stopniowo malało na rzecz SS.

21:20 - TVP 1 - Katyń

17 września 1939roku Sowieci wkraczają do Polski. W tłumie ludzi uciekających do Małopolski generałowa Róża spostrzega Annę, żonę rotmistrza Andrzeja. Ta chce przedostać się do miejsca, gdzie Rosjanie przetrzymują polskich jeńców, a między nimi jej męża. Andrzej odmawia opuszczenia obozu. NKWD morduje polskich oficerów, którzy przebywali w niewoli. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża, a Agnieszka - o zamordowaniu brata, porucznika pilota Piotra. Agnieszka podejmuje walkę o to, aby na grobie Piotra została wyryta właściwa data.

22:20 - Ale Kino! - Gladiator - historia.org.pl poleca!

Umierający cesarz Marek Aureliusz chce uczynić generała Maksimusa następcą. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi Kommodusowi, który postanawia pozbyć się rywala, skazując generała i jego rodzinę na zagładę. Maksimusowi cudem udaje się uciec. Jednak wojownik trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Powraca do Rzymu, by pomścić zamordowanych bliskich.

23:00 - Viasat History - Szpiedzy, którzy wyszli z morza

Jesienią 1942 roku ataki niemieckich okrętów podwodnych przesunęły się daleko w głąb potężnej Rzeki Św. Wawrzyńca w Kanadzie, zatapiając 21 statków i zabijając ponad 250 osób. Niemcy osiągnęli swój cel. Ich operacja praktycznie spowodowała zamknięcie Rzeki Św. Wawrzyńca dla wszystkich kanadyjskich konwojów, zmierzających do Wielkiej Brytanii. Program opowiada mało znaną historię o szpiegach, którzy wylądowali na kanadyjskim wybrzeżu i tajemniczym lądowaniu lodzi podwodnej, które to wydarzenie przez ponad 35 lat okryte było tajemnicą.

Niedziela

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Wojna Jom Kippur

6 października 1973 r., w żydowskie święto Jom Kippur, sprzymierzone wojska Syrii i Egiptu zaatakowały Izrael. Na wyposażeniu agresorów, oprócz tysięcy żołnierzy piechoty i ogromnej liczby sztuk artylerii, znajdowało się blisko 1200 czołgów T-55 - nowoczesnych, mobilnych i niezawodnych. W programie próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że mimo zaskoczenia i krótkiego czasu na mobilizację, zaatakowanym z dwóch frontów i mającym zaledwie kilka czołgów Izraelczykom udało się odeprzeć atak.

19:00 - Viasat History - Morskie Imperium, odc. 2

Wpływ brytyjskiej Marynarki Królewskiej na politykę, kulturę i ekonomię kraju i sposób, w jaki kształtowała ona wizerunek Wielkiej Brytanii, jej demokrację, a nawet tożsamość tego kraju. W momencie szczytowym stała się siłą sprawczą rozprzestrzeniania systemu handlu i wartości, które wywarły ogromny wpływ na całym świecie. Po czym cały ten wpływ straciła. Dzięki unikalnemu dostępowi do współczesnej floty, historyk, pasjonat i żeglarz, Dan Snow, opowie o historii Wielkiej Brytanii przez pryzmat jej najbardziej znaczącej instytucji.

21:00 - Viasat History - Rok 1066, odc. 1

Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

22:15 - Canal + - Bękarty Wojny - „historia.org.pl” zdecydowanie poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

23:00 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz