„Historia świata. Atlas ilustrowany” - W. Sienkiewicz (red.) - recenzja


Nakładem wydawnictwa Demart w bieżącym roku pojawiła się publikacja zatytułowanaHistoria świata. Atlas ilustrowany. Jest to praca nowatorska na polskim rynku wydawniczym, ponieważ omawia dzieje naszego globu, ale jednocześnie dzieje Polski, zaznaczając jej miejsce w historii powszechnej.

Nowość Demartu, jest obszerną pozycją, tak pod względem objętościowym, jak i gabarytowym. Na czterystu siedemdziesięciu ośmiu stronach umieszczono przeszło dwieście sześćdziesiąt map, około dwóch tysiący ilustracji, a także kalendaria i genealogie. Atlas podzielono na siedem rozdziałów: Starożytność (s. 12-45),Średniowiecze (s. 46-125), Nowożytność (s. 126-197), Wiek XIX (s. 198-278), Współczesność – I wojna światowa i okres międzywojenny (s. 280-335), II wojna światowa (s. 336-405),Zimna wojna i czasy najnowsze (s. 406-471) oraz Genealogia (s. 472-478).

Obrazy, mapy i krótkie teksty – to przepis na dobrej jakości atlas historii świata, który zabiera nas w podróż po naszym globie, począwszy od antyku, a kończąc na wydarzeniach, które rozegrały się rok, może dwa lub trzy lata temu.

Jak zawsze Wydawnictwo postarało się o świetną publikację, gdzie na pierwszy plan wychodzi zjawiskowa strona kartograficzna, tak niezbędna dla osoby zajmującej się dziejami. Mapy są barwne, czytelne, dokładne oraz wzbogacone o pomocne legendy. Z całą stanowczością można uznać je za nieocenioną pomoc w czasie przygotowywania się do zajęć w szkole oraz na egzaminy.

Atlas posiada szereg fotografii, rycin, reprodukcji obrazów, zabytków archeologicznych, obiektów architektonicznych, zdjęć miniatur oraz stron utworów literackich, a także fotografii ludzi, którzy przyczynili się do wielu znaczących wydarzeń w historii naszego globu. Wszystko to jest na naprawdę wysokim poziomie, z dbałością nawet o najmniejsze szczegóły. Zwracają też uwagę rodzaje tychże ilustracji, ponieważ wiele z nich znaleźć możemy w specjalistycznych publikacjach naukowych.

Każda, nawet najmniejsza rycina posiada odpowiedni opis. Teksty są krótkie i zwięzłe, dotykające spraw konkretnych, dzięki czemu wiemy o czym jest mowa. Autorzy recenzowanego tutaj atlasu wyszli z założenia, że odpowiednio ułożone fotografia, a pod nimi właśnie takie drobne teksty, z powodzeniem zastąpią jeden długi tekst, jaki zwykle spotykamy w podręcznikach lub innych tego typu pozycjach.

Prawie na wszystkich stronach, wyłączając te, gdzie umieszczone zostały mapy, praca została wzbogacona o czytelne kalendarium, dzięki czemu będziemy stale zorientowani w dziejach.

Na ostatnich stronicach atlasu, umieszczona została genealogia rodów panujących w Europie i na świecie, począwszy od wczesnego średniowiecza. Wymienione zostały wszystkie najważniejsze dynastie, które miały większy i mniejszy wkład w dziejach Starego Kontynentu i całego świata. Wszystko to przedstawione zostało na mapach konturowych Europy i świat, a dodatkowo zbogacono o drzewa genealogiczne z poszczególnymi członkami rodzin panujących. Przy tej okazji brakuje mi tutaj niestety polskich dwu dynastii panujących: Piastów i Jagiellonów. Uwagę tę stawiam dlatego, ponieważ ogólny zamysł Historii świata… jest taki, aby maksymalnie wyeksponować Polskę w historii powszechnej. Uważam, że umiejscowienie polskich rodów panujących wśród pozostałych rodów europejskich, byłoby jak najbardziej na miejscu i niosłoby za sobą swojego rodzaju symbol o europejskich korzeniach Polaków i zaznaczenia ich stałej obecności na kontynencie.

Jest to w zasadzie jedyny minus na konto recenzowanej publikacji. Zdecydowanym plusem jest forma wydania, gdzie zespół od tych spraw spisał się na medal. Jest to słusznej wielkości tomisko, oprawione w twardą, imponującą wizualnie oprawę, kartki są solidnie szyte, papier dobrej jakości (kredowy), a czcionka przyjazna oku. Sam układ atlasu nie nastręcza kłopotów, gdyż jest po prostu czytelny.

Historia świata. Atlas ilustrowany pod redakcją dra Witolda Sienkiewicza, to publikacja dla prawdziwego pasjonata historii. Jego popularyzatorski charakter spełnia swoją rolę w stu procentach. Tutaj dzieje są dosłownie pokazane, a całość winno się oglądać i delektować dziejami naszego globu. Ja tak zrobiłem i innym polecam zrobić to samo.

Plus minus:
Na plus:

+ znakomite wydanie
+ ponad 260 map
+ przeszło 2000 ilustracji
+ kalendarium
+ genealogia
+ czytelny układ pracy
+ wartość poznawcza
Na minus:

- uwaga o nie umieszczeniu dynastii Piastów i Jagiellonów w części genealogicznej

Tytuł: Historia świata. Atlas ilustrowany
Autor: Witold Sienkiewicz (red.)
Wydawca: Demart SA
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 978-837427-591-0
Oprawa: twarda
Cena: 82 zł
Ocena recenzenta: 9.5/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz