„HardKORowa” wystawa w Muzeum PRL


Głównym celem wystawy jest przedstawienie pierwszej w bloku wschodnim jawnej i legalnej organizacji opozycyjnej, której działalność przełamała barierę strachu wobec władzy i aparatu bezpieczeństwa.

 

Wystawa hardkorWystawa przedstawi fenomen KOR-u, który skupiał ludzi wywodzących się z różnych środowisk, o różnej wrażliwości i poglądach, których połączyła idea sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu komunistycznego. Widz zobaczy historię osób, które zaryzykowały w imię obrony godności i wolności Polaków.

Na wystawie przedstawione zostaną:

- zbudowana przez KOR społeczność z systemem pomocy społecznej, wymiarem sprawiedliwości, działalnością edukacyjną i wydawniczą

- solidarna pomoc inteligencji różnych nurtów ideowo-politycznych niesioną pokrzywdzonym robotnikom

- skala represji i prześladowań zastosowaną przez władzę wobec robotników, działaczy i współpracowników KOR-u

- zmiana świadomości społecznej po KOR-ze.

Narracja na wystawie „PROjekt hardKOR” będzie nietypowa, bo niechronologiczna. Widz poprowadzony zostanie przez opowieść anonimowej rodziny robotniczej. Represjonowani opowiedzą o tym, jak żyło im się w pierwszej połowie lat 70., o podwyżce cen, strajkach i represjach, jakie ich spotkały. Tej ścieżce będą towarzyszyć wspomnienia działaczy i założycieli KOR-u. Opowiedzą oni o tym, czym był dla nich KOR, jakie metody działania przyjęli, w jaki sposób udało im się objąć swoją działalnością cały kraj, jakie represje ich spotykały.

Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny, ale z wykorzystaniem autentycznych obiektów i dokumentów. Na wystawie znajdą się wspomnienia, fotografie, fragmenty filmów, relacje świadków historii, dokumenty (wydawnictwa podziemne, czasopisma, biuletyny, notatki dokumentujące zasady pomocy materialnej), wybrane cytaty z wspomnień działaczy KOR-u, dzienników, przedmioty pomagające wyobrazić sobie przestrzeń tamtego okresu.

Data i miejsce:

Wernisaż: odbędzie się 19 maja 2011
Wystawa czynna od 20 maja do 31 października 2011
Dodatkowo: 8 maja o godzinie 14.00 odbędzie się gra przestrzenna

Muzeum PRL-u
krakowski oddział Muzeum Historii Polski
Os. Centrum E 1, 31-934 Kraków

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz