Gra miejska „Trzymamy straż nad Odrą”, Szczecin 2011


W tym roku mija 65 lat od wydarzeń związanych ze zlotem młodzieży w Szczecinie w kwietniu 1946 r. w ramach „Dni Szczecina” pod hasłem „Trzymamy straż nad Odrą”. Z tej okazji szczeciński Oddział IPN przygotowuje wystawę plenerową, a także organizuje grę miejską dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wszystko odbędzie się 12 kwietnia 2011 r.

IPNW grze mogą brać udział pięcioosobowe drużyny. Każda drużyna otrzyma kartę zadań i komplet materiałów merytorycznych. Gra rozpocznie się wykładem wprowadzającym uczestników w okoliczności wydarzeń sprzed 65 lat, który odbędzie się w siedzibie IPN przy ul. Piotra skargi 14. Następnie drużyny otrzymają instrukcje, pierwsze materiały i będą mogły wyruszyć. Kolejne punkty zadaniowe będą się znajdować zarówno w budynkach, jak i na ulicach naszego miasta.

W większości miejsc stać będą osoby z grona organizatorów (studenci historii i stosunków międzynarodowych US), które będą udzielać informacji, przekazywać zadania, sprawdzać dyscyplinę drużyny, a także budować klimat gry. Zadania będą różnorodne. Dotyczyć będą historii propagandowej akcji w Szczecinie, a także jej okoliczności i tła. Forma zadań także będzie zróżnicowana. Oparta zostanie na istniejących już schematach gry miejskiej, a także metodyce harcerskiej. Drużyny będą musiały wykazać się umiejętnościami myślenia, wyciągania wniosków, spostrzegawczością, znajomością miasta, współdziałaniem w grupie, a także punktualnością. Jedynym zadaniem przed grą jest przygotowanie znaku rozpoznawczego całej drużyny (np. jednakowe koszulki lub charakterystyczny transparent).

Celem gry miejskiej przygotowywanej przez szczeciński IPN jest popularyzacja wiedzy regionalnej wśród młodzieży. Poprzez wysłuchanie wykładu uczniowie wiedzę otrzymują. Udział w grze jest jej usystematyzowaniem i poszerzeniem. Samodzielne zdobywanie konkretnych informacji ma na celu zachęcić młodych ludzi do własnego rozwoju, poszerzania wiedzy, docierania do różnego rodzaju historycznych, czy ogólnie naukowych zagadek.

Wszelkich informacji dotyczących Gry udziela koordynator projektu, pracownik OBEP IPN Zofia Fenrych ( zofia.fenrych@ipn.gov.pl; tel. 91 312 94 08).

Źródło: http://ipn.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz