Program telewizyjny dla historyków (11-17 kwietnia 2011)


Kolejna niedziela i kolejna porcja programów historycznych, które będziecie mogli obejrzeć w nadchodzącym tygodniu.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

08:00 - BBC Knowledge - Hadrian

Dan Snow prezentuje dziedzictwo rzymskiego cesarza Hadriana - błyskotliwego stratega, enigmatycznego władcy i bezwzględnego wodza.

08:00 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

13:00 - Viasat History - Rok 1066, odc. 1

Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

14:30 - Discovery World - Dziedzictwo starożytnego Egiptu

Doktor Kara Cooney odwiedza najstarsze miasta starożytnego Egiptu. Widzowie dowiedzą się, z jakimi problemami borykali się mieszkańcy pierwszych aglomeracji.

17:00 - Viasat History - Obrona powietrzna podczas Zimnej Wojny

Program opowiada o utrzymywanych w większości w tajemnicy pojedynkach powietrznych między siłami USA i ZSRR. W latach 50. ubiegłego stulecia USA i ZSRR zbroiły się zarówno militarnie jak i ideologicznie. Decydującą bronią była bomba atomowa, którą trzeba było skierować do wcześniej ustalonego celu, a do realizacji tego zadania potrzebne były szczegółowe mapy i dokładna znajomość systemu radarowego przeciwnika. Powietrzne szpiegostwo było jednym z najważniejszych sposobów zdobycia wiedzy na temat stanu technicznego zasobów militarnych wroga.

19:00 - Viasat History - Niewolnictwo, odc. 1

Niewolnictwo odegrało ogromną rolę w tworzeniu przemysłowej potęgi Wielkiej Brytanii w epoce panowania królowej Wiktorii. Jednakże historia kryjąca się za tym niewolniczym imperium była ukrywana przez niemal dwa wieki. Serial proponuje świeże spojrzenie na proceder handlu niewolnikami - od aspektu ludzkich strat po jego współczesne dziedzictwo. Autorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakie są konsekwencje traktowania ludzi jak przedmiotowego dobytku. Okazuje się, że odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż można by przypuszczać.

20:00 - BBC Knowledge - Afrykański cesarz Brytanii

Opowieść o rzymskim cezarze Septymusie Sewerze, który wraz z 40-tysięczną armią wyprawił się do Szkocji.

21:00 - Viasat History - Polacy w bitwie o Wielką Brytanię

Pełna emocji oraz istotnych faktów historycznych opowieść o polskim batalionie lotniczym, dywizjonie 303, powstałym na terenie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Program opowiada o losach polskich pilotów i ich zmaganiach o zaakceptowanie w środowisku brytyjskim zarówno ich samych jak i ich zawodowych umiejętności, o ich bohaterskich wyczynach podczas samej bitwy, a także o zdradzie Anglii, która nie udzieliła Polsce obiecanej ochrony przed przejęciem jej przez sowietów.

21:30 - TVP Historia - Spojrzenia, odc. 1

23 sierpnia 1939 roku w Moskwie podpisano pakt pomiędzy ZSRR a III Rzeszą. Świadkiem tamtego wydarzenia był Walentin Bierieżkow. W programie rozmowa z W. Bierieżkowem, świadkiem wielu tajnych wydarzeń w ZSRR. Wspomnienia obejmują lata 1940-1941, kiedy to Bierieżkow był tłumaczem Wiaczesława Mołotowa i dzięki temu jest naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii Europy.

00:40 - Kino Polska - Czternaście dni. Prowokacja bydgoska

Opowieść o zajściach w Bydgoszczy w marcu 1981 r. Punktem wyjścia były powstanie 8 i 9 marca na zjeździe zjednoczeniowym w Poznaniu NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i narastający sprzeciw członków związku przeciwko odmowie jego rejestracji. 16 marca 1981 r. rozsierdzeni odmową poparcia ze strony ZSL działacze chłopskiej „Solidarności” zajęli bydgoską siedzibę Komitetu Wojewódzkiego tej partii i rozpoczęli strajk okupacyjny. 19 marca 1981 r. milicjanci pobili przedstawicieli bydgoskiej „Solidarności”, w tym Jana Rulewskiego.

Wtorek

08:30 - Canal + Film - Prymas. Trzy lata z tysiąca

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

17:00 - Viasat History - Człowiek wśród gwiazd. Cała prawda o Juriju Gagarinie - „historia.org.pl” poleca!

Prawda o Juriju Gagarinie - legendarnej postaci w historii tak Związku Radzieckiego, jak i całego świata. Wzruszająca historia syna wieśniaka, który jako pierwszy człowiek przekroczył ziemską atmosferę i poleciał w kosmos. Program oparto na dokumentalnych materiałach z archiwum KGB i rosyjskiego centrum lotów kosmicznych oraz wywiadach z zaangażowanymi w tę misję ludźmi. Narrację programu prowadzi brytyjski aktor Joss Ackland.

19:00 - BBC Knowledge - Gułag, odc. 1

W Gułagu zginęło 20 milionów Rosjan, którzy byli wykorzystywani do pracy w fabrykach i kopalniach na rzecz rozwijającego się przemysłu ZSRR. Autorzy przedstawiają relacje ofiar oraz oprawców.

21:00 - Viasat History - Polowanie na niemieckie krążowniki

W pierwszych dniach XX wieku, cesarz niemiecki postawił przed Brytyjczykami wyzwanie w postaci nowej, potężnej floty wojennej. Po dramatycznej klęsce Brytyjczyków w bitwie pod Coronelem, która kosztowała życie tysiąca siedmiuset marynarzy, Winston Churchill zażądał bezlitosnego odwetu. W ramach tej zemsty zatopiono całą niemiecką zamorską eskadrę z łączną załogą dwóch tysięcy dwustu marynarzy i tylko dwóm statkom, Dresden i Emden, udało się uniknąć losu pozostałych. Za ich schwytanie Churchill wyznaczył nagrodę.

Środa

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Chińczycy

Podróż w przeszłość do starożytnych Chin. W ówczesnych czasach Państwo Środka przodowało pod względem nauki i techniki z innymi częściami świata.

18:00 - Viasat History - Nelson Mandela. Człowiek pokoju

Program analizuje fenomen osobowości Nelsona Mandeli - byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki, który spędził 27 lat w więzieniu, a w 1993 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Program prezentuje portret człowieka, który bardziej niż ktokolwiek inny stał się światłem Czarnego Kontynentu i przypomina historyczne momenty długiej walki z apartheidem, pokazując znaczące i kontrowersyjne momenty z życia Nelsona Mandeli.

19:00 - Viasat History - Niewolnictwo, odc. 2

Niewolnictwo odegrało ogromną rolę w tworzeniu przemysłowej potęgi Wielkiej Brytanii w epoce panowania królowej Wiktorii. Jednakże historia kryjąca się za tym niewolniczym imperium była ukrywana przez niemal dwa wieki. Serial proponuje świeże spojrzenie na proceder handlu niewolnikami - od aspektu ludzkich strat po jego współczesne dziedzictwo. Autorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakie są konsekwencje traktowania ludzi jak przedmiotowego dobytku. Okazuje się, że odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż można by przypuszczać.

21:00 - Viasat History - Wybuch - „historia.org.pl” poleca!

Poruszający dokument, który przypomina moment wybuchu II wojny światowej w Wielkiej Brytanii i odtwarza ten dzień przy pomocy archiwalnych materiałów filmowych i wypowiedzi świadków zdarzeń.

22:00 - Viasat History - Joanna d’Arc

Program sięga poza powszechnie znany image legendarnej bohaterki i odkrywa portret fascynującej młodej kobiety, zmagającej się z wieloma trudnościami brutalnej i niebezpiecznej rzeczywistości na drodze do zrealizowania swoich wizji. Młodziutka, niepiśmienna wieśniaczka, Joanna d’Arc z odległego zakątka rozdartej wojną Francji, w wieku 17 lat zjednoczyła zdemoralizowaną armię i zmieniła bieg historii. Wiedziona „swoimi głosami”, wprawiła w osłupienie angielskich najeźdźców i umożliwiła koronację następcy tronu.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Dziedzictwo starożytnego Egiptu

Doktor Kara Cooney odwiedza najstarsze miasta starożytnego Egiptu. Następnie udaje się do Meksyku i na Sri Lankę.

19:00 - BBC Knowledge - Ostatni Naziści, odc. 1

Program przedstawia poszukiwania Ariberta Heima, który poddawał eksperymentom więźniów obozu Mauthausen.

20:00 - TVP Historia - Ślady

Dokument przedstawiający życie młodzieży w dobie okupacji. Program powstał w oparciu o dziennik Andrzeja Trzebińskiego oraz wspomnienia siostry i przyjaciół z kręgu AK i redakcji „Sztuki i Narodu”. Rys biograficzny ostatnich trzech lat życia, połączony z próbą zdjęcia z tego wybitnego, a przedwcześnie zmarłego twórcy odium nacjonalisty i szowinisty. Fragmenty utworów Andrzeja Trzebińskiego służą podkreśleniu przemian osobowości bohatera filmu, którego wpływ na środowisko młodzieży warszawskiej w dobie okupacji był ogromny.

20:00 - BBC Knowledge - Edward VIII, król-nazista - „historia.org.pl” poleca!

Opowieść o zdradzie i korupcji, która zalęgła się w sercu monarchii brytyjskiej. Dowodzi ona, że król Edward VIII kolaborował z Hitlerem.

21:00 - Viasat History - Polowanie na niemieckie krążowniki, odc. 2

W pierwszych dniach XX wieku, cesarz niemiecki postawił przed Brytyjczykami wyzwanie w postaci nowej, potężnej floty wojennej. Po dramatycznej klęsce Brytyjczyków w bitwie pod Coronelem, która kosztowała życie tysiąca siedmiuset marynarzy, Winston Churchill zażądał bezlitosnego odwetu. W ramach tej zemsty zatopiono całą niemiecką zamorską eskadrę z łączną załogą dwóch tysięcy dwustu marynarzy i tylko dwóm statkom, Dresden i Emden, udało się uniknąć losu pozostałych. Za ich schwytanie Churchill wyznaczył nagrodę.

Piątek

11:45 - Kino Polska - Akcja pod Arsenałem - „historia.org.pl” poleca!

Film przedstawiający legendarną akcję harcerzy z grupy szturmowej Szarych Szeregów. 26 marca 1943 roku w Warszawie w rejonie Arsenału, na ulicach Długiej i Bielskiej, harcerze odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara (pseudonim: „Rudy”), a wraz z nim 25 innych więźniów. Fabułę filmu umownie można podzielić na dwie części. W pierwszej naszkicowano życie w okupowanej stolicy i sylwetki bohaterów akcji. Od momentu aresztowania „Rudego” zaczyna się druga - paradokumentalna część filmu - przygotowania i przebieg samej akcji.

18:00 - Viasat History - Tony Blair, odc. 1

Były, brytyjski premier, Tony Blair, po raz pierwszy wypowiada się osobiście na temat swoich wzlotów i upadków podczas sprawowania tego urzędu. Opowiada o wynikających z jego pozycji naciskach, dających się odczuć nie tylko jemu samemu, ale także jego przyjaciołom i rodzinie, podkreśla jak wielkie znaczenie miała dla niego w tym okresie wiara i religia. Koledzy i przeciwnicy premiera, a także światowi przywódcy przedstawiają swoje opinie na temat osoby Blaira, jako polityka i jako człowieka.

19:00 - BBC Knowledge - Zaginiony świat komunizmu, odc. 1

Komuniści planowali uczynić z NRD socjalistyczny raj, ale ta idylliczna wizja nie miała niczego wspólnego z trudną rzeczywistością.

20:00 - Viasat History - Gladiatorzy: Powrót z zaświatów

Na bazie niedawnych rewolucyjnych odkryć archeologicznych program odtwarza wydarzenia na rzymskiej arenie sprzed kilkuset lat, opowiadając o życiu i brutalnej śmierci sześciu brytyjskich gladiatorów.

Sobota

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne: Wojna Jom Kippur

6 października 1973 r., w żydowskie święto Jom Kippur, sprzymierzone wojska Syrii i Egiptu zaatakowały Izrael. Na wyposażeniu agresorów, oprócz tysięcy żołnierzy piechoty i ogromnej liczby sztuk artylerii, znajdowało się blisko 1200 czołgów T-55 - nowoczesnych, mobilnych i niezawodnych. W programie próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że mimo zaskoczenia i krótkiego czasu na mobilizację, zaatakowanym z dwóch frontów i mającym zaledwie kilka czołgów Izraelczykom udało się odeprzeć atak.

23:20 - TVN 7 - Troja - „historia.org.pl” poleca!

Menelaos, król Sparty, i Agamemnon, król Myken, wyruszają do Troi, by uwolnić Helenę, żonę tego pierwszego, którą wywiózł tam królewicz Parys. Agamemnon marzy o podboju miasta. Okazuje się, że powodzenie wyprawy zależy od tego, czy będzie w niej uczestniczył Achilles, najlepszy wojownik Grecji. Ten nie chce walczyć, ale Odyseusz przekonuje go możliwością zdobycia wiecznej sławy. Gdy Grecy docierają na miejsce, Trojanie stawiają twardy opór. Wkrótce Agamemnon odbiera Achillesowi brankę Bryzeidę, dlatego ten odmawia udziału w walce.

Niedziela

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne: Bitwy pod El Alamain - historia.org.pl poleca!

W październiku 1942 roku pod El Alamein spotkały się po raz drugi niemieckie oddziały Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla oraz angielskie wojska generała Bernarda Montgomery’ego. Trwające ponad dwa miesiące starcia były jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej, dzięki której kampania państw Osi w Afryce została zahamowana. Angielskie oddziały wsparte były ponad 1000 sztuk broni pancernej, w tym kilkoma setkami amerykańskich czołgów typu Sherman i Grant. Odegrały one ogromną rolę w pokonaniu niemal pięciuset niemieckich czołgów.

17:00 - Viasat History - Chińskie panowanie na morzach

Na początku XV wieku Chiny zaprezentowały światu swoje bezprecedensowe stanowisko wobec morskich eksploracji. Na ponad 80 lat przed dotarciem Kolumba do Ameryki, jedna z najwspanialszych flot w historii i jej wpływ na biznes i politykę kraju podniosły Chiny do rangi bezdyskusyjnej potęgi na morzach i oceanach świata. W programie - opowieść o niezwykłym rozdziale historii tego jednego ze światowych supermocarstw i jego morskich podbojach na początku XV wieku, opowiedziana przez współczesnego poszukiwacza przygód i podróżnika.

21:00 - Viasat History - Rok 1066, odc. 2

Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz