Program telewizyjny dla historyków (19-24 kwietnia 2011)


Z małym opóźnieniem, ale jest. Przedstawiam Wam filmy i programy związane z historią, które możecie obejrzeć w telewizji w ciągu najbliższych siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Wtorek

11:00 - Viasat History - Noc Kryształowa

Wydarzenia „nocy kryształowej” - pogromu Żydów niemieckich w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, zorganizowanego przez hitlerowców na całym obszarze Niemiec, uznawanego przez historyków za początek Holocaustu. Setki synagog stanęło w ogniu, ponad 7 000 żydowskich sklepów i firm zostało zniszczonych i ponad 90 Żydów zamordowanych. Około 26 000 mężczyzn pochodzenia żydowskiego zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych, jakoby dla ich własnego bezpieczeństwa, a tam traktowanych z wyjątkowym okrucieństwem.

15:00 - Viasat History - Wyatt Earp

Wyatt Earp portretowany był w rozlicznych filmach i programach telewizyjnych przez jednych z największych hollywoodzkich gwiazdorów, takich jak Henry Fonda, Jimmy Stewart czy Kevin Costner. To popularne przedstawienie jego osoby często kryje złożoność i niedoskonałości człowieka, którego życie to soczewka, przez którą widać świat polityki, prawa i ekonomicznych możliwości amerykańskich kresów tamtych czasów.

17:30 - Kino Polska - Marek Edelman: Życie. Po prostu - „historia.org.pl” poleca!

Opowieść o Marku Edelmanie, polskim kardiologu pochodzenia żydowskiego. Edelman W czasie II wojny światowej był członkiem Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego (Bundu), a w 1942 współzałożył lewicową Żydowską Organizację Bojową. Po śmierci Mordechaja Anielewicza był przywódcą powstania w getcie warszawskim. W 1946 roku zamieszkał w Łodzi. Po 1989 r. związał się z ROAD, UD, UW i PD, której jest członkiem do dziś. Opowie o okresie wojennym, o swojej działalności w czasach PRL i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

19:00 - Viasat History - Kiedy Maurowie rządzili Europą, odc. 1

Angielska historyk Bettany Hughes bada wpływ muzułmańskiego imperium na losy Europy, jej historię, kulturę i tożsamość. Program filmowany wyłącznie na terenie Hiszpanii i Maroka opisuje trwające ponad 700 lat spotkanie Wschodu z Zachodem w południowej Hiszpanii w czasach, kiedy rodziła się myśl Europejska. Bettany Hughes odkrywa przed widzami zapomniane historie z okresu niezwykłej tolerancji, kiedy chrześcijanie i muzułmanie żyli wspólnie i stali się niezależni.

20:00 - Viasat History - Tajemnicze cywilizacje: Inkowie, Majowie i Aztekowie, odc. 1

Program zabiera widzów w samo serce spowitych tajemnicą starożytnych cywilizacji Inków, Majów i Azteków, w głąb tropikalnych lasów Meksyku i Gwatemali do takich mitycznych, wspaniałych miast jak Tikal, Machu Picchu i Cuzco. Te miasta duchów niegdyś zamieszkałe przez dziesiątki tysięcy ludzi do dziś szokują a złożoność ich struktur przechodzi wszelkie wyobrażenia. To wspaniała część historii ludzkości, historii która do dzisiaj na równi zaskakuje i budzi zachwyt.

21:00 - Viasat History - Bitwa nad Sommą

1 lipca 1916 roku miała miejsce bitwa nad Sommą, której pierwszy dzień był najtragiczniejszym dniem w historii działań wojennych, zginęło wówczas 20000 żołnierzy, większość w ciągu pierwszej godziny. Odważni i patriotyczni żołnierze, na ochotnika zgłosili się do wzięcia udziału w tej bitwie, a okazało się, że użyto ich jako armatniego mięsa w taktyce ustalonej przez ich wodzów i polityków. W oparciu wyłącznie o autentyczne wydarzenia i na przykładzie osobistych historii uczestników, program odtwarza dramatyczne wydarzenia tego dnia.

Środa

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Egipcjanie

Starożytni Egipcjanie mniej myśleli o życiu doczesnym, a więcej o pozagrobowym. Wraz z powstaniem wierzeń religijnych zaczęła rozwijać się sztuka mumifikacji zwłok.

13:30 - Canal + - Prymas. Trzy lata z tysiąca

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

14:00 - Viasat History - Wielka ucieczka: Jak to było naprawdę

Okryty niechlubną sławą obóz dla lotników Stalag Luft III, na granicy Polski i Niemiec, był specjalnie zbudowanym przez Niemców więzieniem, w którym podczas II wojny światowej przetrzymywano 10. 000 jeńców wojennych różnej narodowości. Obóz został zaprojektowany z największą starannością tak, aby wykluczyć możliwość ucieczki. Ale dla zatrzymanych tam mężczyzn ucieczka była służbową powinnością. Film prezentuje historię grupy odważnych więźniów Stalagu, którzy zorganizowali słynną „wielką ucieczkę” i zapłacili za ten śmiały czyn najwyższą cenę.

18:00 - Viasat History - Hannibal: Wróg Rzymu

Był jednym z największych wodzów w historii, który zmienił oblicze zachodniego świata i przed którym ugięła kolana potęga Rzymu. Program prezentuje portret Hannibala w oparciu o wyniki najnowszych badań i przy użyciu komputerowych efektów specjalnych. Powodowany dumą, honorem i determinacją aby wypełnić wolę ojca zgromadził armię, w której skład weszło m.in. 37 słoni bojowych. Hannibal przekroczył Alpy i pokonał każdą zagradzającą mu drogę rzymską armię.

19:00 - BBC Knowledge - Wojna w kolorze: Włochy, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Program prezentuje niezwykłe, unikatowe materiały archiwalne, które przestawiają aliantów w czasie inwazji na Sycylię w lipcu 1943 roku.

20:00 - Viasat History - Tajemnicze cywilizacje: Inkowie, Majowie i Aztekowie, odc. 2

Program zabiera widzów w samo serce spowitych tajemnicą starożytnych cywilizacji Inków, Majów i Azteków, w głąb tropikalnych lasów Meksyku i Gwatemali do takich mitycznych, wspaniałych miast jak Tikal, Machu Picchu i Cuzco. Te miasta duchów niegdyś zamieszkałe przez dziesiątki tysięcy ludzi do dziś szokują a złożoność ich struktur przechodzi wszelkie wyobrażenia. To wspaniała część historii ludzkości, historii która do dzisiaj na równi zaskakuje i budzi zachwyt.

21:00 - Viasat History - Norymberga: Proces Nazistów, odc. 1

Serial przedstawia przebieg procesu sądowego, wytoczonego przeciwko nazistom najwyższego szczebla - Goeringowi, Speerowi i Hessowi oraz o ujawnionych podczas jego trwania faktach i dokumentach. W programie wykorzystano znalezione na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych archiwa, do tej pory nie publikowane. Zebrane informacje ożywiają omawiane postaci i śledzą ich poczynania od momentu pojmania do niewoli po wyrok i ostateczny kres: samobójstwo, 20 lat więzienia i dożywocie.

Czwartek

13:00 - Canal + Film - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

13:15 - BBC Knowledge - Bohaterowie II Wojny Światowej, odc. 1

Widzowie poznają historię powstania radaru, wynalazku, który pomógł ocalić Wielką Brytanię od zagłady.

16:00 - Canal + - Agora

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

19:00 - Viasat History - Kiedy Maurowie rządzili Europą, odc. 2

Angielska historyk Bettany Hughes bada wpływ muzułmańskiego imperium na losy Europy, jej historię, kulturę i tożsamość. Program filmowany wyłącznie na terenie Hiszpanii i Maroka opisuje trwające ponad 700 lat spotkanie Wschodu z Zachodem w południowej Hiszpanii w czasach, kiedy rodziła się myśl Europejska. Bettany Hughes odkrywa przed widzami zapomniane historie z okresu niezwykłej tolerancji, kiedy chrześcijanie i muzułmanie żyli wspólnie i stali się niezależni.

20:10 - Ale Kino! - Full Metal Jacket - „historia.org.pl” zdecydowanie poleca, wybitny film!

Fabuła podzielona jest na dwie części. W pierwszej grupa rekrutów przybywa do obozu amerykańskiej piechoty morskiej. Młodzi ludzie dostają się pod komendę sierżanta Hartmana, bezlitosnego dowódcy, którego zadaniem jest zamiana ich w maszyny do zabijania. Jednym z podwładnych Hartmana jest Joker - wrażliwy chłopak poszukujący swojej drogi w życiu. Podejrzewa, że jedną z tych dróg może być podążenie za instynktem zabijania. Druga część filmu rozgrywa się w Wietnamie. Bohaterowie zostają przerzuceni z obozu prosto w piekło linii frontu.

21:00 - Viasat History - Upadek twierdzy Krzyżowców

W 1178 roku napięcie między chrześcijanami i muzułmanami sięgnęło zenitu. Krwawy podbój Jerozolimy przez pierwszych krzyżowców wywołał wściekłość u przywódcy kurdyjskiego i muzułmanina, Saladina. Starcie między tymi dwiema gigantycznymi siłami przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

21:30 - Discovery World - Tajemnice CIA. Tajemnice Zimnej Wojny

Tajne misje rozgrywające się w okresie zimnej wojny. Sylwetki agentów wykonujących zadania na terytorium wroga. Znaczenie wyposażenia szpiegowskiego oraz sposoby infiltracji wrogich agencji.

22:00 - Viasat History - 42 sposoby na zabicie Hitlera

Odtajnione niedawno dokumenty i współczesna technika umożliwiają odtworzenie historycznych szczegółów 42 udokumentowanych prób zamachów na życie Adolfa Hitlera. Kim byli ludzie gotowi poświęcić własne życie w próbie uśmiercenia jednego z najbardziej znienawidzonych tyranów w historii, i w jaki sposób zamierzali tego dokonać?

Piątek

13:15 - BBC Knowledge - Bohaterowie II Wojny Światowej, odc. 2

Spitfire był najbardziej znanym samolotem II wojny światowej. Autorzy przedstawiają sylwetkę człowieka, który go skonstruował.

19:00 - Viasat History - Niech żyje Pakistan!, odc. 1

Już od momentu jego powstania w 1947 roku, Pakistan wydawał się być więźniem sprzecznego dziedzictwa geopolitycznego, stojącego na przeszkodzie ekonomicznemu i politycznemu rozwojowi tego kraju. Przy użyciu nie pokazywanych wcześniej materiałów archiwalnych program przybliża i pomaga lepiej zrozumieć współczesny Pakistan poprzez przypomnienie politycznej historii kraju.

20:15 - HBO 2 - Tobruk

II wojna światowa, wczesna jesień 1941 roku. Młody czeski żołnierz, Jiří Pospíchal, zostaje wysłany do Libii, gdzie ma bronić obleganego przez Niemców i Włochów miasta Tobruk. Tam jego naiwne i idealistyczne wyobrażenia na temat bohaterstwa i wojennej rzeczywistości zostają wystawione na ciężką próbę. Chłopak nie jest w stanie poradzić sobie z brutalnością i ciężkimi warunkami panującymi na pustyni. Ciągły stan zagrożenia i wszechobecna śmierć odciskają piętno na jego psychice.

22:50 - TVP 1 - Wielka ucieczka

II wojna światowa, niemiecki obóz jeniecki. Brytyjski dowódca eskadry Roger Bartlett podejmuje śmiałą próbę wydostania się z oflagu. Wraz z polskim pilotem, specjalistą od okopów - Dannym Willinskim, amerykańskim porucznikiem Bobem Anthonym oraz cynicznym kapitanem Virgilem Hiltsem, organizuje ucieczkę ponad dwustu więźniów. Przygotowania do tego wyczynu trwały ponad rok. Wydostanie się na wolność ma umożliwić wykopany przez więźniów tunel.

00:55 - Canal + Film - Bękarty Wojny - „historia.org.pl” zdecydowanie poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

Sobota

07:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pancerne w Normandii

6 czerwca 1944 roku płynące w specjalnych amfibiach alianckie czołgi dobiły do brzegów plaży Juno na wybrzeżu północnej Francji. Niemieckiej obronie udało się zniszczyć część pojazdów. Wiele zatonęło po wpłynięciu na podwodne miny lub zapory przeciwdesantowe. Mimo tego alianckim oddziałom pancernym udało się przedrzeć w głąb lądu. Kierując się w stronę zajętych przez Niemców miast, natknęli się na oddziały pancerne wyposażone w czołgi typu Tygrys i Pantera. Pojazdy te uważane były za najlepsze czołgi II wojny światowej.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pod El Alamein

W październiku 1942 roku pod El Alamein spotkały się po raz drugi niemieckie oddziały Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla oraz angielskie wojska generała Bernarda Montgomery’ego. Trwające ponad dwa miesiące starcia były jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej, dzięki której kampania państw Osi w Afryce została zahamowana. Angielskie oddziały wsparte były ponad 1000 sztuk broni pancernej, w tym kilkoma setkami amerykańskich czołgów typu Sherman i Grant. Odegrały one ogromną rolę w pokonaniu niemal pięciuset niemieckich czołgów.

18:00 - Viasat History - Helena Trojańska, odc. 1

Historia pięknej Heleny i jej romansu z Parysem zakończonego krwawym, katastrofalnym konfliktem, znanym jako Wojna Trojańska, jest opowiadany wciąż od nowa od stuleci. Bettany Hughes wyrusza w podróż po wschodnich terenach regionu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu prawdy o jednej z najbardziej legendarnej postaci antycznego świata, Heleny Trojańskiej.

22:00 - HBO - Spartakus: Krew i Piach, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Zdradzony przez Rzymian Spartakus zostaje wzięty do niewoli. Musi opuścić rodzinną ziemię i kobietę, którą kocha. Zostaje gladiatorem i staje się częścią brutalnej rzeczywistości, w której krew, przemoc i śmierć są na porządku dziennym. Nieustannie wystawiany na próbę, musi walczyć o przetrwanie w świecie pełnym intryg i zdrad. Aby przeżyć, musi stać się legendą. Tracki wojownik zostaje wybrany przez Rzymian, by stanąć do walki na arenie. Za karę za niesubordynację ma zginąć śmiercią gladiatora.

22:55 - HBO - Spartakus: Krew i Piach, odc. 2

Wcielony siłą do szkoły dla gladiatorów Spartakus, który niedawno przyjął chrzest, tłumi w sobie chęć zemsty. Jego nowy pan obiecuje połączyć go z żoną.

01:50 - Ale Kino! - Krwawa niedziela

Film oparty na faktach. 30 stycznia 1972 roku z przedmieść Derry w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez ruch społeczny Civil Right. Dla Ivana Coopera, jednego z liderów ruchu, wzorami byli Martin Luther King i Mahatma Ghandi oraz ich idea pokojowych demonstracji. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie planowali zorganizować wiec. Nigdy tam jednak nie doszli. Na zawsze zapisał się ten marsz w historii stosunków irlandzko-brytyjskich jako „krwawa niedziela” - dzień nienawiści i wojny.

Niedziela

13:25 - Canal + - Che. Rewolucja - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Kontrofensywa w Bastogne

Grudzień 1944 roku, trwa niemiecka ofensywa w belgijskich Ardenach. Wojska III Rzeszy podejmują decyzję o ataku na miasteczko Bastogne, w którym stacjonowały amerykańskie wojska. W natarciu wzięły udział dwie niemieckie dywizje pancerne, które ostrzeliwały odcięte od zaopatrzenia oddziały alianckie, przez co straty w ludziach i ciężkim sprzęcie były coraz większe. Po kilku dniach obrony z odsieczą przybył 5. Batalion Dywizji Pancernej pułkownika Abramsa, który przebił się przez linię niemieckiej ofensywy.

17:00 - Viasat History - Sport w starożytnych Chinach

Program zabiera widzów do ożywionego świata sportu, który kwitł na długo przed pojawieniem się pierwszych olimpiad. Od pierwszych na świecie meczy piłkarskich po zaszczytną rolę łuczników i wschodnie sztuki walki, zapoznaje ze światem starożytnych chińskich sportów. Do ożywienia tego świata starożytnych Chin, na użytek programu, wykorzystano fabularyzowane rekonstrukcje wydarzeń i posłużono się opiniami ekspertów.

20:00 - TVP Historia - Michał Strogow: kurier carski, odc. 1

Michał Strogow, kapitan carskiej armii, przybywa z rodzinnej Syberii do Sankt Petersburga, by odebrać Krzyż św. Andrzeja, przyznany mu przez imperatora za dzielność w tłumieniu rebelii Tatarów i wykrycie zdrady majora Ogariewa. Nie dane jest mu jednak złożyć broni: Ogariew zabija mu żonę i nienarodzone dziecko, morduje carskiego brata i jego rodzinę. W tej sytuacji car powierza Strogowowi zadanie bezpiecznego przywiezienia następcy tronu do Sankt Petersburga.

23:00 - Viasat History - Wielka wojna w Dolomitach

Bitwa o zdobycie góry Lagazuoi w sercu włoskich Dolomitów była jedną z najbardziej niezwykłych kampanii wojskowych I wojny światowej. Prowadzona przez dwa lata kampania pokazana jest w programie oczami dwóch młodych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach - Fedele, po stronie Austo-Węgier i Luigi po stronie Włoch. W oparciu o ich pamiętniki i listy program opowiada o codziennych zmaganiach żołnierzy, ich strachu oraz fizycznym wyczerpaniu podczas prowadzonej w Dolomitach akcji wojskowej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz