III Międzynarodowa Sesja Humanistyczna


W dniach 27-29 maja na uniwersytecie Warszawskim odbędzie się III Międzynarodowa Sesja Humanistyczna pt. „Granice„ i ”pogranicza” w badaniach historycznych i antropologicznych.

Uniwersytet WarszawskiTegoroczna konferencja stanowi trzecią już edycję cyklu poświęconego różnym zagadnieniom z pogranicza historii i innych nauk humanistycznych. Pierwsza odsłona Międzynarodowej Sesji Humanistycznej odbyła się w maju 2009 r. w Toruniu, a druga w czerwcu 2010 r. w Krakowie.

W tym roku będą rozważane kategorie granicy i pogranicza w badaniach historycznych i antropologicznych. Wskazana przez organizatorów problematyka była opracowywana w nauce już wielokrotnie, niemniej dziś dokonuje się zwrot w stronę proponowanego przez organizatorów zagadnienia. Pytanie o granice i pogranicza jest wielokrotnie stawiane w badaniach nad genezą państwa, tożsamością narodową czy funkcjonowaniem różnych systemów wartości w obrębie jednego terytorium.

Poniżej wybrane zagadnienia, które zostaną poruszone podczas Sesji:

 

  • historia kształtowania się kategorii granicy i pogranicza,
  • czynniki sprzyjające wyznaczaniu lub znoszeniu granic,
  • historyczne sposoby legitymizacji i delegitymizacji granic,
  • znaczenie istnienia granic dla wspólnot politycznych, kulturalnych, wyznaniowych, ekonomicznych, narodowych,
  • zagadnienie konieczności istnienia granic dla funkcjonowania państwa narodowego,
  • kształtowanie się tożsamości jednostki w oparciu o granice,
  • pogranicze jako zjawisko kulturowe.

Organizatorzy zapraszają do wygłaszania krótkich (max. 20 min.) referatów lub komunikatów (max. 10 min). Zgłoszenia z abstraktem 1500-2000 znaków są przyjmowane do 30 kwietnia 2011 r. na adres mailowy: miedzynarodowa.sesja.hum@gmail.com

Najbardziej interesujące prace zostaną opublikowane w publikacji pokonferencyjnej.

Opłata konferencyjna wynosi 30 zł.

Organizatorzy: Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Warszawskiego, Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studenckie Koło Naukowe Mediewistów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Redakcja Studenckiego Czasopisma Naukowego „In tempore„ oraz Redakcja ”Teki Historyka”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz