Program telewizyjny dla historyków (25 kwietnia-1 maja 2011)


Kolejne siedem dni za nami, pora więc na cotygodniowy przegląd programów i filmów związanych z historią, które możecie obejrzeć w trakcie rozpoczynającego się tygodnia.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

08:30 - Discovery World - Tajemnica jeziora Toplitz

W ostatnich dniach II wojny światowej naziści pozbyli się ogromnej ilości podrobionych pieniędzy, zatapiając je w jeziorze Toplitz w Austrii.

14:30 - Canal + - Che. Boliwia

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

15:00 - Viasat History - Wielka wojna w Dolomitach

Bitwa o zdobycie góry Lagazuoi w sercu włoskich Dolomitów była jedną z najbardziej niezwykłych kampanii wojskowych I wojny światowej. Prowadzona przez dwa lata kampania pokazana jest w programie oczami dwóch młodych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach - Fedele, po stronie Austro-Węgier i Luigi po stronie Włoch. W oparciu o ich pamiętniki i listy program opowiada o codziennych zmaganiach żołnierzy, ich strachu oraz fizycznym wyczerpaniu podczas prowadzonej w Dolomitach akcji wojskowej.

16:30 - Discovery World - Sensacyjne odkrycie: Głowa Henryka IV

W styczniu 2010 roku naukowcy odnaleźli zabalsamowaną głowę francuskiego króla Henryka IV Burbona, zgładzonego ręką zamachowca w 1610 roku. Program przybliża opinie wybitnych historyków, lekarzy sądowych i innych specjalistów na temat przyczyny zgilotynowania zwłok króla podczas rewolucji francuskiej. Ponadto wizyta w Mauzoleum Burbonów, w którym spoczęły szczątki Marii Antoniny, w pomieszczeniu w Luwrze, w którym Henryk IV spędził ostatnie godziny życia, w nekropolii Medyceuszy we Florencji oraz na zamku Erbach w Niemczech.

17:50 - Canal + - Agora

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

18:00 - Viasat History - Szarlotta: Wielka księżna Luksemburga na wojnie

Niezwykła historia wielkiej księżnej Luksemburga, Szarlotty, która w czasie okupacji dodawała ducha swemu narodowi, przemawiając z wygnania do obywateli swego kraju za pośrednictwem radia.

19:00 - BBC Knowledge - Najwspanialsze miasto: Aleksandria

Bettany Hughes poszukuje śladów zaginionej Aleksandrii, miasta Kleopatry, Archimedesa i największej biblioteki starożytności.

20:00 - Canal + Film - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

21:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 1

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej z zastosowaniem map satelitarnych i najwyższej jakości grafiki komputerowej. Uwzględniono także informacje, dzięki którym odkryto więcej tajemnic dotyczących okresu II wojny światowej, a w szczególności ostatnich 5 lat. Odkrycia w dziedzinie łamania kodów i niedawno odkryte dokumenty rządowe po obydwu stronach Atlantyku nadały nowy wymiar niektórym wydarzeniom tego największego światowego konfliktu w historii.

21:35 - TVP Historia - Siedemnastu wspaniałych

Film prezentujący udział lotników amerykańskich w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Głównym inspiratorem powstania amerykańskich formacji na ziemiach polskich był Meriam Cooper. W filmie występują historycy i autorzy opracowań na temat obecności Amerykanów na polskim niebie w 1920 roku: Andrzej Janczak, Krzysztof Kubala, Kazimierz Resiej, Jerzy Gotowała, Stanisław Błasiak. Eskadra kościuszkowska liczyła 17 lotników, stąd tytuł filmu, bogato ilustrowanego zdjęciami dokumentalnymi i ikonografią.

22:00 - Viasat History - Plac Niebiańskiego Spokoju

W nocy 4 czerwca 1989 roku chińska armia otworzyła ogień do bezbronnych protestantów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Do dzisiaj nie jest do końca znana ostateczna liczba ofiar tej masakry. Byli nimi w większości studenci domagający się demokratyzacji Chin. W 20 lat po tych wydarzeniach w kraju przeprowadzono wiele zmian, ale niektóre z problemów tamtej pamiętnej nocy pozostały aktualne. Ci, którzy wzięli wówczas udział w demonstracji do dzisiaj są zniesławiani, szykanowani i uważani za kontrrewolucjonistów.

23:00 - Viasat History - Rzymskie Imperium, odc. 1

W 500 lat po założeniu Rzymu, jego mieszkańcy zdominowali cały region śródziemnomorski. Jednak po podbiciu granicznych krajów i po ustaleniu bezprecedensowej społecznej i ekonomicznej dominacji imperium upadło jak domek z kart. Ten trzyczęściowy serial bada przyczyny upadku rzymskiego imperium i przypomina cztery ostatnie stulecia jego istnienia od momentu szczytowej potęgi Rzymu po pierwszą falę barbarzyńskich inwazji.

Wtorek

18:00 - Viasat History - Ulubiony książę Hitlera

Książę Karol Edward, był ulubionym wnukiem królowej Wiktorii. W 1900 roku szesnastoletni książę był jedynym realnym spadkobiercą bardzo zamożnych księstw Saxe Coburg i Gotha w Niemczech. Na rozkaz królowej Wiktorii przyjął tytuł i został przemianowany z brytyjskiego na niemieckiego księcia - Herzoga Carla Eduarda. Po wybuchu I wojny światowej książę Karol Edward nie miał wyboru jak tylko walczyć po stronie Niemiec, przeciwko krajowi swego urodzenia. Kiedy wojna się skończyła, specjalną uchwałą parlamentu okrzyknięto go zdrajcą.

19:00 - Viasat History - 1929: Wielki Krach

W programie naoczni świadkowie największego krachu finansowego w historii opowiadają o wydarzeniach na nowojorskiej Wall Street w 1929 roku. W przeciągu sześciu strasznych dni października 1929 roku udziały na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych spadły o jedną trzecią. Przepadły ponad 25 biliony dolarów prywatnego kapitału. Następnie nastąpiło bankructwo tysięcy banków, które wchłonęły oszczędności wielu ludzi. Program opowiada historię światowego kryzysu finansowego, który oby się nigdy więcej nie powtórzył.

20:00 - TVN 7 - Zielone berety

Pułkownik Mike Kirby wraz z towarzyszącym mu dziennikarzem George’em Beckworthem wyruszają do amerykańskiego obozu w głębi Wietnamu. Beckworth nie ukrywa niechęci do amerykańskiej interwencji, szybko jednak zmienia poglądy po tym, gdy na własne oczy widzi dowody okrucieństwa Vietkongu. Kiedy obóz zostaje zaatakowany podczas nieobecności pułkownika Kirby’ego, to właśnie dziennikarz dowodzi obrońcami. Komuniści zajmują obóz, ale dzięki interwencji lotnictwa, które dziesiątkuje oddziały wroga, Beckworth odzyskuje utraconą pozycję.

20:25 - TVP 1 - Kandahar

Afganistan, 1995 rok. Samolot transportowy zostaje zmuszony do lądowania na lotnisku w Kandaharze - stolicy islamskiego terroryzmu. Pięciu rosyjskich pilotów zostaje wziętych do niewoli przez talibów. Jeśli zdradzą ojczyznę, zostaną uwolnieni.

21:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 2

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej z zastosowaniem map satelitarnych i najwyższej jakości grafiki komputerowej. Uwzględniono także informacje, dzięki którym odkryto więcej tajemnic dotyczących okresu II wojny światowej, a w szczególności ostatnich 5 lat. Odkrycia w dziedzinie łamania kodów i niedawno odkryte dokumenty rządowe po obydwu stronach Atlantyku nadały nowy wymiar niektórym wydarzeniom tego największego światowego konfliktu w historii.

21:00 - Canal + - Liban - „historia.org.pl” poleca!

Czerwiec 1982 r., trwa pierwsza wojna libańska. Izraelscy żołnierze wkraczają na terytorium Libanu. Na czele wojska znajduje się czołg wsparty niewielkim oddziałem piechoty. We wnętrzu maszyny są: dowódca Assi, ładowniczy Hertzel, kierowca Yigal i obsługujący działo Shmulik. Wszyscy to młodzi, niedoświadczeni żołnierze, po raz pierwszy biorący udział w misji. Ich zadaniem jest sprawdzenie niewielkiego miasteczka i wyeliminowanie stawiających opór. Problem pojawia się podczas pierwszej konfrontacji z nieprzyjacielem.

23:00 - Viasat History - Rzymskie Imperium, odc. 2

W 500 lat po założeniu Rzymu, jego mieszkańcy zdominowali cały region śródziemnomorski. Jednak po podbiciu granicznych krajów i po ustaleniu bezprecedensowej społecznej i ekonomicznej dominacji imperium upadło jak domek z kart. Ten trzyczęściowy serial bada przyczyny upadku rzymskiego imperium i przypomina cztery ostatnie stulecia jego istnienia od momentu szczytowej potęgi Rzymu po pierwszą falę barbarzyńskich inwazji.

Środa

07:00 - BBC Knowledge - Co nam dali starożytni?, odc. 1

Program ukazuje wpływ świata muzułmańskiego na kulturę zachodu, jego sztukę, architekturę, astronomię, medycynę i naukę.

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Grecy

Filozofia narodziła się w Grecji, w starożytności nie była uprawiana w żadnych innych krajach. Jedynie Rzymianie kontynuowali osiągnięcia Greków. W Grecji rozważania filozoficzne rozpoczęły się w VII w. p.n.e., a rozkwit przypadł na IV w. p.n.e. Pierwotnie filozofowie zajmowali się zagadnieniami przyrodniczymi. Później skierowali się ku zagadnieniom humanistycznym i etycznym.

10:30 - Canal + Film - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

19:00 - Viasat History - Czarna Zaraza

Panująca w XIV wieku czarna zaraza była epidemią o niespotykanej w dziejach ludzkości sile rażenia. W przeciągu trzech lat zgładziła ponad jedną trzecią populacji Europy. Ludzie uważali ją za zwiastun nadejścia końca świata. Według kronikarzy zniszczenie jakie siała przewyższało to z czasów biblijnego potopu.

22:00 - HBO - Spartakus: Krew i Piach, odc. 1

Zdradzony przez Rzymian Spartakus zostaje wzięty do niewoli. Musi opuścić rodzinną ziemię i kobietę, którą kocha. Zostaje gladiatorem i staje się częścią brutalnej rzeczywistości, w której krew, przemoc i śmierć są na porządku dziennym. Nieustannie wystawiany na próbę, musi walczyć o przetrwanie w świecie pełnym intryg i zdrad. Aby przeżyć, musi stać się legendą. Tracki wojownik zostaje wybrany przez Rzymian, by stanąć do walki na arenie. Za karę za niesubordynację ma zginąć śmiercią gladiatora.

22:00 - Canal + Film - Bękarty Wojny - „historia.org.pl” poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

22:55 - HBO - Spartakus: Krew i Piach, odc. 2

Wcielony siłą do szkoły dla gladiatorów Spartakus, który niedawno przyjął chrzest, tłumi w sobie chęć zemsty. Jego nowy pan obiecuje połączyć go z żoną.

23:00 - Viasat History - Rzymskie Imperium, odc. 3

W 500 lat po założeniu Rzymu, jego mieszkańcy zdominowali cały region śródziemnomorski. Jednak po podbiciu granicznych krajów i po ustaleniu bezprecedensowej społecznej i ekonomicznej dominacji imperium upadło jak domek z kart. Ten trzyczęściowy serial bada przyczyny upadku rzymskiego imperium i przypomina cztery ostatnie stulecia jego istnienia od momentu szczytowej potęgi Rzymu po pierwszą falę barbarzyńskich inwazji.

Czwartek

07:00 - BBC Knowledge - Co nam dali starożytni?, odc. 2

Chiny to najszybciej rozwijający się kraj. Ich cywilizacja należy do najstarszych na świecie.

09:00 - Discovery World - Dziedzictwo starożytnego Egiptu

Doktor Kara Cooney bada starożytne miejsca pochówku w odległych zakątkach świata. Chce się dowiedzieć, jak traktowano zmarłych w różnych kulturach.

20:10 - Ale Kino! - Gladiator - historia.org.pl poleca!

Umierający cesarz Marek Aureliusz chce uczynić generała Maksimusa następcą. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi Kommodusowi, który postanawia pozbyć się rywala, skazując generała i jego rodzinę na zagładę. Maksimusowi cudem udaje się uciec. Jednak wojownik trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Powraca do Rzymu, by pomścić zamordowanych bliskich.

21:00 - Viasat History - Podziemna wojna, odc. 1

Program śledzi prowadzone przy użyciu wysokiej klasy technologii poszukiwania jednego z ostatnich schronów aliantów z czasów I wojny światowej, znajdującego się 10 metrów pod ziemią na terenie Belgii. Międzynarodowy zespół archeologów i historyków musi odnaleźć wejście, wypompować z podziemnych pomieszczeń tysiące litrów wody i spróbować wydobyć stamtąd ocalałe relikty z czasów Wielkiej Wojny. Celem ekspertów jest zbadanie wielkości powierzchni tych podziemi i określenie jaką rolę pełniły te schrony podczas bitwy pod Passchendaele.

22:00 - Viasat History - Pol-Pot: Droga na pola śmierci

Historia ubiegłego wieku zna wielu bezwzględnych dyktatorów, którzy odpowiedzialni byli za zamordowanie milionów ludzi w okresie trwania ich rządów, niewielu z nich jednak wyrządziło tak ogromne szkody jednemu niewielkiemu krajowi jak Pol Pot. Podczas swego czteroletniego panowania w Kambodży doprowadził do eksterminacji niemal jednej trzeciej ludności swego kraju. Od jednego do trzech milionów ludzi zostało zamordowanych w ciągu trzech lat, ośmiu miesięcy i dwudziestu dni rządów Pol Pota.

23:00 - Viasat History - Ateny: Prawda o demokracji, odc. 1

Angielska historyczka Bettany Hughes wyrusza na wyprawę w czasie do Aten sprzed 2500 lat, aby zbadać, dlaczego Ateny uważa się za miejsce narodzin demokracji. Od dawna istnieje przekonanie, że w Atenach narodziła się filozofia, sztuka, nauka i największa polityczna idea wszech czasów - demokracja. Bettany Hughes odrzuca wszelkie stereotypy i wnika głębiej w historię, aby dociec jakie były początki kształtowania ustroju.

Piątek

07:00 - BBC Knowledge - Co nam dali starożytni?, odc. 3

Choć Majowie, Aztekowie i Inkowie posługiwali się różnymi językami, mieli podobną kulturę i wierzyli w podobne bóstwa.

08:00 - Canal + - Prymas. Trzy lata z tysiąca

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

18:40 - Kino Polska - Pistolet typu „Walter P-38”

Na dworcu kolejowym dwóch członków ruchu oporu rozbraja niemieckiego żołnierza. Odbierają mu pistolet. Broń wchodzi w stan wyposażenia oddziału GL. Wkrótce zostaje użyta w pierwszej akcji.

20:20 - Kino Polska - 1968. Szczęśliwego Nowego Roku

Wieczór sylwestrowy. Grupa studentów hucznie wita w górach nowy, 1968 rok. Wśród bawiących się jest Agnieszka Bergman, córka sekretarza KC, Jerzego Bergmana. Podczas odwiedzin ojca u dziewczyny dochodzi do gorącej dyskusji między nim a jej kolegami, którzy bardzo negatywnie oceniają nastroje polityczne w kraju. Mija kilka tygodni. W marcu wybucha strajk na Uniwersytecie Warszawskim. Między młodymi opozycjonistami jest Piotr, ukochany Agnieszki. Dziewczyna z całych sił pomaga więc strajkującym. Jej postawa ściąga na nią uwagę szpicli z UB.

22:25 - Ale Kino! - Full Metal Jacket - „historia.org.pl” zdecydowanie poleca, trzeba zobaczyć!

Fabuła podzielona jest na dwie części. W pierwszej grupa rekrutów przybywa do obozu amerykańskiej piechoty morskiej. Młodzi ludzie dostają się pod komendę sierżanta Hartmana, bezlitosnego dowódcy, którego zadaniem jest zamiana ich w maszyny do zabijania. Jednym z podwładnych Hartmana jest Joker - wrażliwy chłopak poszukujący swojej drogi w życiu. Podejrzewa, że jedną z tych dróg może być podążenie za instynktem zabijania. Druga część filmu rozgrywa się w Wietnamie. Bohaterowie zostają przerzuceni z obozu prosto w piekło linii frontu.

23:00 - Viasat History - Ateny: Prawda o demokracji, odc. 2

Angielska historyczka Bettany Hughes wyrusza na wyprawę w czasie do Aten sprzed 2500 lat, aby zbadać, dlaczego Ateny uważa się za miejsce narodzin demokracji. Od dawna istnieje przekonanie, że w Atenach narodziła się filozofia, sztuka, nauka i największa polityczna idea wszech czasów - demokracja. Bettany Hughes odrzuca wszelkie stereotypy i wnika głębiej w historię, aby dociec jakie były początki kształtowania ustroju.

Sobota

07:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 1

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Kontrofensywa w Bastogne

Grudzień 1944 roku, trwa niemiecka ofensywa w belgijskich Ardenach. Wojska III Rzeszy podejmują decyzję o ataku na miasteczko Bastogne, w którym stacjonowały amerykańskie wojska. W natarciu wzięły udział dwie niemieckie dywizje pancerne, które ostrzeliwały odcięte od zaopatrzenia oddziały alianckie, przez co straty w ludziach i ciężkim sprzęcie były coraz większe. Po kilku dniach obrony z odsieczą przybył 5. Batalion Dywizji Pancernej pułkownika Abramsa, który przebił się przez linię niemieckiej ofensywy.

20:25 - TVP 1 - Karol: Papież, który pozostał człowiekiem, cz. 1 - historia.org.pl poleca!

Druga część opowieści o losach Karola Wojtyły jest próbą przedstawienia pontyfikatu Jana Pawła II na tle wydarzeń i przemian historycznych ostatnich dziesięcioleci. To również osobisty portret człowieka zmagającego się z chorobą, świadomego nieodwracalnie pogarszającego się stanu zdrowia, ale wierzącego głęboko w sens cierpienia. Film rozpoczyna scena, w której tłum wiernych czuwa na placu św. Piotra w ostatnich godzinach życia Ojca Świętego. Serię retrospekcji otwiera relacja z pielgrzymki do ojczyzny w czerwcu 1979 roku.

22:00 - HBO - Spartakus: Krew i Piach, odc. 3

Podczas szkolenia Spartakus udowadnia, że umie walczyć i zostaje przyjęty do grona gladiatorów. Szorstkie obejście i tęsknota za żoną sprawiają, że trzyma się na dystans od pozostałych adeptów szkoły.

22:55 - HBO - Spartakus: Krew i Piach, odc. 4

Po walce z Kriksusem Spartakus zostaje zmuszony do stoczenia pojedynku w podziemiach. Batiatus, który chce jak najwięcej zarobić na niewolniku, martwi się, że jego inwestycja może się nie zwrócić.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 2

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej. W tym wydaniu: nacierające oddziały SS i kontratakująca armia sowiecka spotkały się w okolicy rosyjskiej wioski Prochorowka. Stoczyły tam największą bitwę pancerną w historii wojskowości.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Szturm KG Joachima Peipera

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

17:00 - Viasat History - Śmierć o brzasku: Ostatni okręt wojenny cesarza

10 czerwca 1918 roku nowoczesny austro-węgierski okręt wojenny „Szent Istvan” po tym jak został uderzony przez dwie włoskie torpedy zatonął podczas swojej pierwszej podróży. Na jego pokładzie znajdowała się ekipa filmowa, której zadaniem było zarejestrowanie pierwszej misji okrętu. Zaplanowane świętowanie stało się jedyną w swoim rodzaju dokumentacją przerażającego wydarzenia.

19:00 - Viasat History - Historia rasizmu, odc. 1

Program stawia w nowym świetle termin „rasa” i bada historię zjawiska rasizmu na terenie Europy, obu Ameryk, Australazji i Azji. Śledzi, jak przekonania o rasowych odmiennościach ewoluowały w obliczu różnych wydarzeń historycznych, jaki wpływ miało na świat pojęcie „rasa” i w jaki sposób rasizm odcisnął swoje piętno na nauce, kulturze, obrazie społeczeństwa i światowej historii. Widzowie poznają prawdziwe oblicze „mapy ras”, która przez pięć stuleci zajmowała tak istotne miejsce w zbiorowej wyobraźni Zachodu.

21:35 - TVP 1 - Karol: Papież, który pozostał człowiekiem, cz. 2 - „historia.org.pl” poleca!

Po zamachu ciężko chory papież trafia do kliniki Gemelli. Wraca do zdrowia, lecz skutki postrzału będzie odczuwał całe życie. Podczas rekonwalescencji przystępuje do pracy nad encykliką, a gdy w pełni odzyskuje siły, wyrusza w kolejne podróże zagraniczne: do Nikaragui, Salwadoru, a także do Indii, gdzie odwiedza leprozorium prowadzone przez Matkę Teresę z Kalkuty. W czerwcu 1983 r. odbywa drugą pielgrzymkę do Polski. Następnie odwiedza Francję i Austrię, a w kolejnym roku wyrusza na Daleki Wschód. Dąży do zbliżenia między różnymi wyznaniami.

23:20 - Kino Polska - Korczak

Rok 1939. Korczak w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. W stolicy powstaje getto. Sierociniec zostaje przeniesiony na jego teren. Opiekun dzieci odrzuca propozycję przejścia na stronę aryjską i zostaje ze swoimi podopiecznymi. Próbuje chronić ich przed makabryczną rzeczywistością. Organizuje zajęcia, bawi się z nimi. Pewnego dnia w sierocińcu pojawiają się Niemcy. Rozpoczyna się ewakuacja. Korczak wsiada wraz z dziećmi do wagonów, które odjeżdżają w kierunku Treblinki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz