V Dni Benedyktyńskie |
Tegoroczne, już V Dni Benedyktyńskie dbędą się w terminie 10-12 czerwca bieżącego roku na terenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.
Główną atrakcją tegorocznej edycji będzie gra plenerowa związana z rolą jaką odegrał Tyniec podczas konfederacji barskiej, oparta na grze „Proch i Stal” Polskich Gier Planszowych. Grze towarzyszyć ma również specjalnie przygotowany na tą okazję pokaz historyczny oraz wykłady dotyczące konfederacji barskiej. Uczestnikami gry będą wszyscy chętni do zabawy niezależnie od wieku.
Św. Hildegarda z Bingen
Podczas Dni Benedyktyńskich będą miały miejsce również prezentacje poświęcone św. Hildegardzie z Bingen, a także konferencja naukowa (10 czerwca).
Prelegenci konferencji:
1. Prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk (UAM) - otwarcie, wprowadzenie i przewodniczenie:
2. dr Justyna Łukaszewska-Haberko tłumaczka polskiego wydania „Scivias” - Hildegarda i jej dzieło
3. dr hab. Małgorzata Kowalewska (UMCS) - Hildegarda i jej wizja świata
4. Prof. dr Michael Embach (Uniwersytet w Trewirze) - Pisma Hildegardy z Bingen. Studia nad ich rozpowszechnianiem i odbiorem w epoce średniowiecza i wczesnej nowożytności
5. dr hab. Katarzyna Bałus, Muzeum XX. Czartoryskich w Krakowie - Miniatury wizji Hildegardy
6. S. Philippa Rath OSB (Opactwo św. Hildegardy w Eibingen) - Formacja benedyktyńska Hildegardy i jej postrzeganie dzisiaj
(tłumaczenie symultaniczne)
Wybrane atrakcje:
- Koncerty, m.in scholi benedyktyńskiej;
- Prezentacje popularyzujące klasztorne tradycje, reguły i historie zgromadzeń i klasztorów;
- Spotkania z Mnichami – autorami książek: O. Leonem Knabitem OSB, o. Hieronimem Kreisem OSB, o. Zygmuntem Galochem OSB.
Plenerowe atrakcje kulinarne
Stoiska na dziedzińcu podczas których prezentowane będą wyroby i produkty wytwarzane przez klasztory z Polski (swoją obecność potwierdzili już krakowscy kapucyni i siostra Małgorzata Chmielewska z wyrobami prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego i przetwórni), oraz z Austrii, Niemiec i Francji;
Dni Benedyktyńskie
Dni Benedyktyńskie to impreza ciesząca się coraz większą popularnością. Bazując na statystykach poprzednich edycji w tym roku spodziewamy się 15 tys. uczestników.
Dojazd komunikacją miejską
Z dworca PKP Kraków Główny lub PKS - autobusem lub tramwajem do Ronda Grunwaldzkiego, następnie autobusem 112 do centrum Tyńca.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.