Relacja z XIII Ogólnopolskiego Zjazdu Studentów Archiwistyki


Od 27 do 29 kwietnia 2011 odbywał się w Lublinie XIII Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki, największa konferencja studentów archiwistyki w Polsce. Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem Kancelarie i archiwa wczoraj i dziś.

OZSA otwarcie

Otwarcie konferencji / fot. Paulina Chmielewska

Otwarcie Zjazdu miało miejsce 27 kwietnia w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS. Pierwszy wystąpił Prezes Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów Konrad Tracz, powitał on wszystkich zaproszonych gości w tym, prorektora ds. ogólnych UMCS prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła, dziekana Wydziału Humanistycznego prof. dr. hab. Henryka Gmiterka, p.o. Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Andrzeja Biernata, przedstawiciela Marszałka Województwa Lubelskiego Jerzego Kaczmarskiego, a także prezesa lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i dyrektor Instytutu Historii UMCS dr. hab. prof. UMCS Robert Litwińskiego, dyrektorów Archiwów Państwowych w Lublinie i w Zamościu dr. Piotra Dymmela oraz Andrzeja Kędziorę, pracowników Instytutu historii UMCS, na otwarciu mogliśmy gościć również organizatora VII OZSA Zbigniewa Kiełba. Następnie po przywitaniu gości głos zabrał prof. dr hab. Ryszard Szczygieł, który jako przedstawiciel najwyższych władz uczelni dokonał otwarcia konferencji. Po wygłoszeniu przemówień przez gości zaproszonych nastąpiło odczytanie listu Honorowej Patronki XIII OZSA Pani Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr. hab. Barbary Kudryckiej, dokonał tego kierownik zakładu Archiwistyki dr hab. prof. UMCS Krzysztof Skupieński.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się obrady plenarne, na których zostały wygłoszone trzy referaty. Pierwszym z referentów był Rafał Magryś, kierownik oddziału Informacji i Zasobów Cyfrowych Narodowego Archiwum cyfrowego, ale również absolwent UMCS-u i były prezes SKNA UMCS. Wygłosił on referat na temat Zintegrowany System Informacji Archiwalnej (ZoSIA)-założenia, realizacja, plany na przyszłość. Po referacie Pana Rafała miały miejsce wystąpienia naszych gości zagranicznych, jako pierwszy wystąpił dr Oleg Duch, który przybliżał uczestnikom zjazdu system kształcenia archiwistów na Ukrainie. Ostatnim referatem jaki został wygłoszony podczas obrad plenarnych było wystąpienie o kształceniu archiwistów w Rosji, a wygłoszony został onp przez dr Swietłanę Iwanowną Cemienkową z Uralskiego Uniwersytetu Państwego im. A. M. Gorkiego w Jekaterynburgu. Po zakończeniu obrad plenarnych rozpoczęła się dyskusja największym zainteresowaniem cieszyło się kształcenie archiwistów w Rosji i nasz gość z Rosji otrzymał najwięcej pytań.

Po przerwie rozpoczęły się obrady w sekcjach, równolegle toczyły się w dwóch. Zjazd został podzielony na dziewięć sekcji. W konferencji wzięło udział ponad pięćdziesięciu referentów z Polski (z jedenastu ośrodków akademickich), z Rosji (pięcioro studentów z Uralskiego Uniwersytetu Państwowego im. A. M. Gorkiego w Jekaterynburgu) i Ukrainy (dwie studentki z Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu im. I. Franki). W czasie obrad każdy chętny mógł się zapoznać z szerokim spectrum problemów archiwalnych od „Archiwum opactwa benedyktynów w Sieciechowie” przez „co archiwista powinien wiedzieć o muzykaliach”, aż po „Archiwum cyfrowe teraźniejszość i przyszłość”. Wszystkie sekcje cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestników, a dyskusje po referatach były nadzwyczaj interesujące. Dyskutowano nad „Elektronizacją kancelarii„, ”białymi krukami” w archiwachczy nad „Archiwistą na tropie afery przemytniczej” Poziom dyskusji jak przystało na OZSA był na bardzo wysokim poziomie merytorycznym.

XIII OZSA był wyjątkowy z wielu względów, jednym z nich było miejsce obrad a właściwie miejsca, ponieważ odbywał się on w dwóch miastach Lublinie i Zamościu. Drugi dzień konferencji, 28 kwietnia, odbywał się w „Padwie Północy”, dzięki temu uczestnicy mogli poznać nie tylko historię stolicy regionu - Lublina, ale także Zamościa. W czasie obrad wszyscy mogli obejrzeć wystawę przygotowaną dzięki Muzeum Zamojskiemu oraz Archiwum Państwowemu w Zamościu. Wśród najciekawszych wystawionych archiwaliów, były najstarsze dokumenty wchodzące w zasób Archiwum Państwowego w Zamościu, jaki i także te nowsze, ale nigdy nie publikowane – na przykład rękopisy Bolesława Leśmiana.

Czym byłyby Zjazdy archiwistów jeżeli nie było by na nich integracji uczestników? Także na tym polu organizatorzy doskonale się spisali, zapewniając każdemu zabawę do białego rana.

Ostatniego dnia pomimo zmęczenia, wszyscy zebrali się na wybory organizatora przyszłorocznego Zjazdu. Do organizacji XIV OZSA zgłosiły się dwa ośrodki - Uniwersytet Szczeciński oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po prezentacji obu, nastąpiło głosowanie przedstawicieli kół naukowych archiwistów z całego kraju. Różnicą głosów 6:2 na organizatora kolejnej, wielkiej konferencji studentów archiwistyki, został wybrany Uniwersytet Szczeciński. Po zakończeniu wyborów głos zabrał członek Rady Archiwalnej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. prof. UMK Waldemar Chorążyczewski, który podsumował XIII OZSA. Jego zdaniem poziom referatów, jak i organizacji konferencji był bardzo wysoki, a dyskusje merytoryczne. Po tych wydarzeniach konferencja została oficjalnie zakończona przez opiekuna SKNA UMCS dr. hab. prof. UMCS Janusza Łosowskiego, a jej uczestnicy mogli się rozjechać do domów, bogatsi o nabyte doświadczenia. Teraz całe środowisko studentów archiwistyki czeka na informacje od studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, a organizatorzy XIII OZSA życzą im powodzenia w organizacji XIV OZSA w 2012 roku.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim przybyłym na XIII OZSA, mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia i przyjaźnie zaprocentują w przyszłości, nie tylko zawodowej i naukowej, a konferencja na długo pozostanie w Państwa pamięci.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz