Wystawa: „Jan Paweł II. Album rodzinny”


„Jan Paweł II. Album rodzinny”- to tytuł wystawy fotograficznej, którą można już oglądać na Rynku Głównym w Krakowie. Składają się na nią zdjęcia z niezwykłych, bo często bardzo osobistych, spotkań mieszkańców Krakowa, Małopolski oraz Rzymu z Janem Pawłem II.

Wystawa Jan Paweł IITa wystawa powstała ze zdjęć zaczerpniętych z domowych kolekcji, archiwów instytucji, albumów - wiele z nich do tej pory nie było publikowanych. To zdjęcia, które pokazują w jaki sposób Jan Paweł II i jego pontyfikat wpłynął na nas wszystkich – mówiła podczas otwarcia wystawy Magdalena Sroka – Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta.

Wystawa fotografii -„ Jan Paweł II. Album Rodzinny” - to jedno z wydarzeń krakowskich uroczystości beatyfikacyjnych Ojca Świętego. Tworzy ją 46 fotografii – zdjęć zarówno amatorskich jak i profesjonalnych. Ekspozycja zajmuje 304 m2 powierzchni, zdjęcia zostały umieszczone na specjalnie przygotowanych stelażach, w nocy fotografie są podświetlane.

Wystawa prezentowana będzie do 9 maja na Rynku Głównym, a następnie zostanie przeniesiona i od 13 maja do końca maja będzie można ją oglądać na placu przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Organizatorami wystawy są: Archidiecezja Krakowska, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Krakowa, a także Urząd Miejski Rzymu. Parterami wydarzenia są: Gazeta Krakowska oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wystawę sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.

Współpraca z Rzymem nie jest przypadkowa – to miasto partnerskie Krakowa, w którym na Piazza della Republicca, Prezydent Jacek Majchrowski, wspólnie z Prezydentem Rzymu Giovannim Alemanno uroczyście otworzyli niedawno włoską edycję wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II. Tytuł wystawy Karol – Papież Narodów koresponduje z charakterem ekspozycji, która ilustruje przede wszystkim pontyfikat papieża.

Wystawie w Krakowie towarzyszy album Jan Paweł II. Album Rodzinny przygotowany specjalnie z okazji beatyfikacji Ojca Świętego. Wydawnictwo prezentuje mało znane, często publikowane po raz pierwszy fotografie Papieża Polaka. Zdjęcia pasterza Kościoła Powszechnego splatają się w tym wyjątkowym wyborze z polskimi realiami w kolejnych obrazach, ukazujących drogę Karola Wojtyły od Wadowic aż po Stolicę Piotrową. Ważnym miejscem na tej drodze był Kraków - miasto, które odegrało szczególną rolę w życiu Jana Pawła II i do końca pozostało bliskie Jego sercu.

Album zawiera blisko 130 unikatowych fotografii, w dużej mierze nieupublicznianych, aż do dziś. Zdjęcia składające się na album pochodzą od mieszkańców, krakowskich fotografów, z redakcji oraz agencji prasowych, m.in.: PAP, East News, Agencja Gazeta. Album zawiera także zdjęcia z zasobów Archidiecezji Krakowskiej.

Wydawcą albumu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Album będzie można kupić m.in. w punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków, informacji turystycznej w Wadowicach, wybranych krakowskich księgarniach, na profilu Krakowskiego Biura Festiwalowego na portalu allegro. Kosztuje 50zł.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz