Napoleon Bonaparte powrócił do Warszawy


Napoleon powrócił do Warszawy. Co prawda nie dosłownie, ale odsłonięto dziś w stolicy pomnik Jego Cesarskiej Mości. Znajduje się w tym samym miejscu, w jakim stał przed wojną, czyli na Pl. Powstańców Warszawy.

Warszawa pomnik Napoleon

Pomnik Napoleona w Warszawie / fot. ambafrance-pl.org

Pomnik ma wysokość 4,5 metra. Na cokole z jasnego granitu znajduje się popiersie z brązu podtrzymywane przez cztery orły wzbijające się do lotu.

Autorami nowego pomnika są rzeźbiarze Paweł Pietrusiński i Marek Żebrowski, którzy wykonali go według wzoru pomnika Michała Kamieńskiego z 1923 r., który znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego. Pomnik z dwudziestolecia międzywojennego stanął 5 maja 1921 r. przy skrzyżowaniu Placu Powstańców Warszawy i ulicy Wareckiej.

Inicjatorem uroczystości jest Jean Caillot, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej.

Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił Ambasador Francji w Polsce Pan François Barry Delongchamps. Ponadto w odsłonięciu pomnika wzięły udział oddział honorowy 2 pułku francuskich huzarów, a ze strony polskiej Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego w Warszawie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz