Top książek historycznych (1), czerwiec 2011 |
Książki historyczne to jedne z najchętniej wydawanych pozycji w naszym kraju. Wiele z nich osiąga status bestsellera lub wzbudza kontrowersje, które przekładają się na wyniki sprzedaży. Na podstawie rankingów największych księgarni w Polsce stworzyliśmy top książek historycznych, w którym można łatwo sprawdzić jakie pozycje cieszą się największym zainteresowaniem polskiego czytelnika w ostatnim miesiącu.
W naszym rankingu posiłkujemy się listami top i bestsellerów sklepów Empik (Top 50), Merlin.pl (Bestsellery) i Matras (Top 20). Pod uwagę bierzemy książki historyczne, biograficzne, dokumentalne i wspomnieniowe. Wzięliśmy pod uwagę także powieści historyczne. Nasz ranking będzie przygotowywany w zależności od zmian rynkowych, ale nie rzadziej niż raz na miesiąc.
Empik
Top empik.com wśród książek historycznych otwierają Skrwawione Ziemie, T. Snydera (Świat Książki). Zajmują 23 miejsce. Skrwawione ziemie rozciągają się od Polski po zachód Rosji, przez Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie. Stalin i Hitler zabili tu 14 milionów cywilów i jeńców. Śmierć tych ludzi – połowa zmarła z braku żywności - była z góry zaplanowana. Co Sowieci i Niemcy chcieli w ten sposób osiągnąć? Na czym polegał proces „czystek etnicznych”, przeprowadzanych przez oba reżimy? Doskonale udokumentowana praca o mechanizmach totalitaryzmu i morderstwach, uzasadnianych polityką i gospodarką, omawia dwie dekady z życia Europy XX wieku, od lat 1930, po czasy powojenne.
Na 35 miejscu jest Miłosz. Biografia A. Franaszk (Znak). Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.
Tuż za biografią noblisty, na miejscu 36 znajduje się wspomnienia A. Chu Bojowa Pieśń Tygrysicy(Prószyński media). Jest to opowieść o matce, dwóch córkach i dwóch psach. A także o Mozarcie i Mendelssohnie, fortepianie i skrzypcach oraz tym, jak znaleźliśmy się w Carnegie Hall. To miała być historia o tym, że chińscy rodzice umieją lepiej wychowywać dzieci niż rodzice zachodni. Ale skończyło się na opowieści o gorzkim zderzeniu kultur, ulotnym posmaku zwycięstwa i trzynastolatce, która zapędziła mnie w kozi róg.
Wojna Nie Ma w Sobie Nic z Kobiety, S. Aleksijewicz (Wydawnictwo Czarne) to 51 miejsce na liście Top Empiku. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o „pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej”. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie „Oktiabr” i „Roman-gazietie” oraz została wydana w dwóch wydawnictwach: Mastackaja Litieratura oraz Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy.
Na 59 miejscu znajduje się W Przedwojennej Polsce. Życie Codzienne i Niecodzienne M. i J. Łozińskich (PWN). W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne to swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.
79 miejsce zajmuje obecnie Instytut. Osobista Historia IPN A. Dudka (Wydawnictwo Czarne i Czerwone). Pierwszy raz ktoś opisuje kulisy Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji, która jak żadna inna budzi wielkie emocje od momentu powstania. Profesor Antoni Dudek, jeden z najlepszych historyków naszych dziejów najnowszych, pracownik w IPN, był świadkiem najważniejszych wydarzeń w Instytucie, zna doskonale tajniki jego funkcjonowania. Otwiera szeroko drzwi instytucji, owianej atmosferą tajemniczości.
Królowie Przeklęci. Wilczyca z Francji. Część V M. Druon (Wydawnictwo Otwarte) plasuje się na 96 miejscu. Nieszczęśliwa, wzgardzona przez niewiernego męża królowa Anglii Izabela przybywa na francuski dwór szukać pomocy u swego brata, Karola IV Pięknego. Znajdzie miłość, której nie będzie potrafiła się oprzeć. Płomienna namiętność do zbiega z Tower, lorda Mortimera, wywoła nieprzewidziane konsekwencje, które zaważą na losach obydwu królestw. Czy piękna Wilczyca z Francji przeniesie klątwę templariuszy na drugi brzeg kanału La Manche?
Trzy pozycje dalej, bo na miejscu 99 znajduje się kolejna książka tego autora Królowie Przeklęci. Prawo Mężczyzn (Wydawnictwo Otwarte). Klątwa templariuszy zbiera krwawe żniwo. Ludwik Kłótliwy umiera otruty. Po raz pierwszy od trzystu lat władca z rodu Kapetyngów odchodzi, nie pozostawiając męskiego potomka, a córka króla posądzana jest o nieprawe pochodzenie. Rozpoczyna się bezwzględna walka o władzę. Czy tron przypadnie dziecku, które nosi w łonie królowa Klemencja Węgierska? Kto zostanie regentem? Kto nie cofnie się przed najstraszniejszą zbrodnią, by przejąć schedę?
Stawkę książek historycznych na miejscu 143 na liście top Empiku zamyka S. Koper wraz z książką Życie Prywatne Elit Drugiej Rzeczypospolitej. Czasy II Rzeczpospolitej to okres niezwykle barwny w dziejach naszego kraju, a politycy tego okresu byli, jak wszyscy, ludźmi, którzy popełniali błędy i miewali swoje słabości. Celem tej książki jest przedstawienie na tle epoki, życia prywatnego polityków i osób znaczących dla II Rzeczpospolitej.
Merlin
Podobnie jak w Empiku listę bestsellerów otwierają na miejscu 10 Skrwawione Ziemie, T. Snydera (Świat Książki). Skrwawione ziemie rozciągają się od Polski po zachód Rosji, przez Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie. Stalin i Hitler zabili tu 14 milionów cywilów i jeńców. Śmierć tych ludzi – połowa zmarła z braku żywności - była z góry zaplanowana. Co Sowieci i Niemcy chcieli w ten sposób osiągnąć? Na czym polegał proces „czystek etnicznych”, przeprowadzanych przez oba reżimy? Doskonale udokumentowana praca o mechanizmach totalitaryzmu i morderstwach, uzasadnianych polityką i gospodarką, omawia dwie dekady z życia Europy XX wieku, od lat 1930, po czasy powojenne.
Miejsca 2-5 są również takie same jak w Empiku. Miejsce 18 zajmuje Miłosz. Biografia A. Franaszk (Znak). Miłosz. Biografia autorstwa Andrzeja Franaszka to nie tylko barwny portret jednego z największych twórców XX wieku - to zarazem kawał historii tego stulecia, z jego okrutnymi paroksyzmami: wojnami, rewolucjami, totalitaryzmami, powstaniami, dyktaturami, zrywami niepodległościowymi. Wszystkich tych wydarzeń - a także kluczowego dla tej epoki losu wygnańca - żyjący blisko sto lat poeta doświadczył na własnej skórze; ale też wnikliwie opisał w dziełach zdumiewających skalą artystycznej różnorodności.
Natomiast na miejscu 19 są wspomnienia A. Chu Bojowa Pieśń Tygrysicy (Prószyński media). Jest to opowieść o matce, dwóch córkach i dwóch psach. A także o Mozarcie i Mendelssohnie, fortepianie i skrzypcach oraz tym, jak znaleźliśmy się w Carnegie Hall. To miała być historia o tym, że chińscy rodzice umieją lepiej wychowywać dzieci niż rodzice zachodni. Ale skończyło się na opowieści o gorzkim zderzeniu kultur, ulotnym posmaku zwycięstwa i trzynastolatce, która zapędziła mnie w kozi róg.
Wojna Nie Ma w Sobie Nic z Kobiety, S. Aleksijewicz (Wydawnictwo Czarne) zajmuje 22 miejsce. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o „pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej”. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie „Oktiabr” i „Roman-gazietie” oraz została wydana w dwóch wydawnictwach: Mastackaja Litieratura oraz Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy.
Na 27 miejscu znajduje się W Przedwojennej Polsce. Życie Codzienne i Niecodzienne M. i J. Łozińskich (PWN). To swoisty reportaż z przeszłości, w którym wspomnienia, anegdoty i literackie relacje układają się w opowieść o szczególnym okresie historii polskiego społeczeństwa, jakim było dwudziestolecie międzywojenne. Radość z odzyskanej niepodległości, szybkie zmiany cywilizacyjne i obyczajowe, bujne życie towarzyskie, sukcesy i porażki w drodze do nowoczesnej Europy, tworzyły niezwykłą atmosferę tamtych lat, która ciągle nas zachwyca.
Na 35 miejscu plasuje się Gottland M. Szczygła (Wydawnictwo Czarne). „Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. „Gottland” Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.”
49 miejsce i ostatnie z książek historycznych dzierży Jerozolima. Biografia S.S. Montefiore (Magnum). Najnowsza książka autora światowych bestsellerów Stalin. Dwór czerwonego cara; Stalin. Młode lata despoty oraz Potiomkin i Saszeńka. Pasjonująca opowieść o historii Jerozolimy na tle wojen, powstań i losów jej królów, cesarzy, zdobywców oraz proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, burzyli, odbudowywali i spisywali dzieje Świętego Miasta. Od króla Dawida do Ariela Szarona; od Abrahama do Jezusa i Mahometa; od Józefa Flawiusza do Amosa Oza.
Matras
W Top20 księgarni Matras znalazły się trzy książki historyczne. Namiejscu 11 uplasowała się książka J. Wojtczaka Wojna paragwajska 1864-1870 (Bellona). Pięcioletni konflikt zbrojny (1865-1870) w Brazylii, zwany wojną paragwajską (Guerra do Paraguai), a w Paragwaju wojną trójprzymierza (Guerra de la Triple Alianza). Został on wywołany istniejącym od czasów uzyskania niepodległości nacjonalizmem Argentyny i rosnącą potęgą ekonomiczną Brazylii oraz wielkimi ambicjami prezydenta Paragwaju Francisco Solano Lópeza, który dążył do uczynienia swojego kraju regionalnym mocarstwem.
Na miejscu 15 są Skrwawione ziemie T. Snydera (Świat Książki). Skrwawione ziemie rozciągają się od Polski po zachód Rosji, przez Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie. Stalin i Hitler zabili tu 14 milionów cywilów i jeńców. Śmierć tych ludzi – połowa zmarła z braku żywności - była z góry zaplanowana. Co Sowieci i Niemcy chcieli w ten sposób osiągnąć? Na czym polegał proces „czystek etnicznych”, przeprowadzanych przez oba reżimy? Doskonale udokumentowana praca o mechanizmach totalitaryzmu i morderstwach, uzasadnianych polityką i gospodarką, omawia dwie dekady z życia Europy XX wieku, od lat 1930, po czasy powojenne.
Listę na miejscu 17 zamyka Gottland M. Szczygła (Wydawnictwo Czarne). „Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy - Gottland - to kraj horroru, smutku i groteski. „Gottland” Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereotypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.”
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.