Matura z historii pewniaki i przecieki?


Maturzyści co roku w okresie maturalnym szukają przecieków i dyskutują o pewniakach, by ułatwić sobie egzamin. Czy przecieki i pewniaki to prawda czy mit? Sprawdźmy.

Przecieki

Prawdą jest, że na wielu forach można bez problemu znaleźć dyskusje o przeciekach z przeróżnych egzaminów. Prym wiodą oczywiście te dt. egzaminu gimnazjalnego i matury. To je pisze najwięcej uczniów w naszym kraju i są decydujące o wymarzonym liceum lub kierunku studiów. Stąd ogromne zainteresowanie także przeciekami, które miałyby ułatwić egzamin.

Mitem jest to, iż powszechny przeciek maturalny skutecznie pomógłby zdającym? Dlaczego? Gdyby do niego doszło CKE w zależności od skali unieważniłoby maturę w danej szkole lub w ogóle w całej Polsce. Osoby, które by udostępniły te arkusze lub pomogły w ich udostępnieniu zapewne dosięgłaby ręka sprawiedliwości. Naraziłyby się na proces zarówno karny jak i cywilny.

CKE przy wycieku, który umożliwiłby zapoznanie się z arkuszami maturalnymi tysiącom osób, mógłby podjąć i zapewne by podjął decyzję o unieważnieniu matury bądź przełożeniu jej na inny termin oczywiście z innymi arkuszami.

Warto nadmienić, że prawdą jest, że co roku na forach można spotkać wpisy deklarujące posiadanie maturalnych arkuszy. Są to z reguły (o wyjątkach poniżej) albo żarty, albo kuszenie na spam.

Prawdą jest również to, że czasem udaje się wytypować przyszłe zadanie. Ale jest to właśnie typowanie, w które bawią się setki maturzystów. Przy takiej ilości spekulacji prawdopodobieństwo szczęśliwego trafu jest bardzo duże. Oczywiście po maturze takie trafy się nagłaśnia i mówi o nich w kontekście wycieku zapominając jednocześnie o dziesiątkach nietrafionych spekulacji.

Oczywistą prawdą jest to, że nic nie zastąpi solidnej wiedzy i przygotowania.

Pewniaki

Mitem jest, iż CKE przy wyborze tematów sugeruje się bieżącymi wydarzeniami i rocznicami. Od wielu lat krąży mit, by na maturę w szczególności przygotować się z zagadnień rocznicowych. Typu 100 lat urodzin Czesława Miłosza, 600 lat od bitwy pod Grunwaldem, czy 5 lat od wejścia Polski do UE. W każdym roku ważnych rocznic jest co najmniej kilka. Jednak w ostatnich latach odwołania wprost do nich nie było. Można nawet zaryzykować tezę, że jeśli można być na maturze czegokolwiek pewnym to tylko tego, że zadań z rocznic nie będzie. Na bieżące wydarzenie raczej także nie ma co liczyć, gdyż CKE nie chciałoby się włączać do polityki.

Prawdą jest, iż można próbować przewidzieć w przybliżeniu treść maturalnego wypracowania analizując poprzednie lata. Jednak taka dogłębna analiza jest niczym innym jak tylko nieco lepszym jakościowo spekulowaniem. My się na to zdecydowaliśmy analizując wypracowanie maturalne z historii na przestrzeni ostatnich lat: Maturalne wypracowania z historii na przestrzeni lat. Analiza.

Prawdą jest, że w historii mieliśmy takie szczęśliwe trafy jak i wycieki arkuszy. Oba te przypadki opisaliśmy poniżej. Dt. one jednak egzaminu gimnazjalnego.

Trafny strzał?

W 2008 r. w portalu o2.pl jeden z internautów oznajmił, że udało mu się zajrzeć do arkusza egzaminu gimnazjalnego, a następnie podzielił się swoją wiedzą w jednym z tematów. Wg jego wiedzy na egzaminie miał być wiek XII i Gall Anonim. Podobnie inny użytkownik pisał o Krzywoustym i Gallu Anonimie. Rzeczywiście teksty tego kronikarza pojawiły się na arkuszu. Można było zdobyć za te zadania, aż 8 punktów. Sprawą zainteresowały się wówczas media. Jednak CKE oznajmiła, że były to jedynie strzały. Pozostałe zadania nie „wyciekły”.

Przeciek

Udany przeciek zdarzył się w 2009 r. Dyrektor jednego z warszawskich gimnazjów sama otworzyła paczki z testami i zarządziła ich skserowanie sprzątaczce. Następnie arkusz wypłynął do internetu. Policji udało się ustalić adres IP osoby, która zamieściła test i ją zatrzymać.

CKE podjęła decyzje o unieważnieniu wszystkich egzaminów w tym gimnazjum, a więc także pisanej dzień wcześniej części humanistycznej. Po głębszym zastanowieniu CKE nie zdecydowała się na unieważnienie egzaminu w całej Polsce.

Nasza analiza i typer

Namiastką pewniaków i przecieków jest nasza analiza tematów maturalnych. W tej publikacji rzetelnie przeanalizowaliśmy dotychczasowe tematy z historii na nowej maturze. Wytypowaliśmy kilka naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnych tematów, a także uczuliliśmy na co w szczególności należy zwrócić uwagę.

Dodatkowo ruszyliśmy z naszą zabawą - maturalnym typerem. Możecie w nim typować tematy, które znajdą się w arkuszach 18 maja. Osoby, które je trafią lub będą najbliżej otrzymają od nas książki. 14 maja opublikujemy wszystkie Wasze propozycje. Może to być okazja do ostatniej przedmaturalnej powtórki.

Warto?

Na pytanie, czy warto szukać przecieków i pewniaków trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony szanse na ich znalezienie są nikłe, z drugiej jeśli ma to być mobilizujące do kolejnej powtórki można spróbować. Jednak zabieranie gotowca na maturę przy zrezygnowaniu z dalszej nauki nie ma sensu.

Przecież przy takiej ilości spekulacji na temat pytań pewnej grupie ludzi może udać się poprawnie wytypować treść zadań.  Jednak nie oznacza to, że były to przecieki.Trzeba przede wszystkim pamiętać, że nic nie zastąpi solidnej wiedzy i przygotowania. Wówczas żadne zadanie nie będzie straszne, a szukanie przecieków po prostu niepotrzebne.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. andrzej kuliński pisze:

    Lubię czasami sobie pojeść kału. Pozdrawiam 🙂

Zostaw własny komentarz