Program telewizyjny dla historyków (16-22 maja 2011)


Po dłuższej przerwie na nasze łamy wraca telewizyjny program dla historyków. Oto, co możecie obejrzeć w ciągu najbliższych siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

12:00 - Discovery World - Normandia 1944, odc. 1

6 czerwca 1944 roku, w ramach operacji „Overlord”, na odległych pięciu plażach Normandii, zaczęły lądować tysiące alianckich żołnierzy. Desant z morza został poprzedzony wielką operacją powietrznodesantową. Przeciw doskonale wyszkolonym i wyekwipowanym jednostkom brytyjskim i amerykańskim stanęły słabe oddziały niemieckie, złożone z rekrutów, żołnierzy starszych roczników i rekonwalescentów. I choć na plaży „Omaha” toczyły się ciężkie i krwawe walki, opór obrońców wybrzeża został przełamany.

13:00 - Discovery World - Normandia 1944, odc. 2

6 czerwca 1944 roku, w ramach operacji „Overlord”, na odległych pięciu plażach Normandii, zaczęły lądować tysiące alianckich żołnierzy. Desant z morza został poprzedzony wielką operacją powietrznodesantową. Przeciw doskonale wyszkolonym i wyekwipowanym jednostkom brytyjskim i amerykańskim stanęły słabe oddziały niemieckie, złożone z rekrutów, żołnierzy starszych roczników i rekonwalescentów. I choć na plaży „Omaha” toczyły się ciężkie i krwawe walki, opór obrońców wybrzeża został przełamany.

13:35 - BBC Knowledge - Norymberga: Naziści pod sąd, odc. 1

Albert Speer był jednym nazistowskim zbrodniarzem wojennym, który wziął odpowiedzialność za swoje czyny. Być może miał wyrzuty sumienia albo była to strategia obronna.

15:00 - TVP Historia - Bitwa o Monte Cassino

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Siła ognia

Bomby paliwowo-powietrzne, zwane potocznie próżniowymi, wykorzystują w momencie wybuchu tlen atmosferyczny, co powoduje, że „wysysają” znajdujące się w sferze wybuchu powietrze. Fala uderzeniowa jest o wiele większa niż przy wybuchu konwencjonalnej bomby o tej samej masie. Lotnicze bomby paliwowo-powietrzne wielokrotnie wykorzystywane były podczas wojny w Wietnamie, również w czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej oraz podczas wojny w Iraku.

21:00 - BBC Knowledge - Zaginione taśmy Kennedy’ego

Wydarzenia z dnia zamachu na prezydenta Kennedy’ego, ukazane na filmach, które pozostawały w zamknięciu od roku 1963.

01:40 - Canal + - Liban - „historia.org.pl” poleca!

Czerwiec 1982 r., trwa pierwsza wojna libańska. Izraelscy żołnierze wkraczają na terytorium Libanu. Na czele wojska znajduje się czołg wsparty niewielkim oddziałem piechoty. We wnętrzu maszyny są: dowódca Assi, ładowniczy Hertzel, kierowca Yigal i obsługujący działo Shmulik. Wszyscy to młodzi, niedoświadczeni żołnierze, po raz pierwszy biorący udział w misji. Ich zadaniem jest sprawdzenie niewielkiego miasteczka i wyeliminowanie stawiających opór. Problem pojawia się podczas pierwszej konfrontacji z nieprzyjacielem.

Wtorek

17:00 - Viasat History - Chiskie panowanie na morzach

Na początku XV wieku Chiny zaprezentowały światu swoje bezprecedensowe stanowisko wobec morskich eksploracji. Na ponad 80 lat przed dotarciem Kolumba do Ameryki, jedna z najwspanialszych flot w historii i jej wpływ na biznes i politykę kraju podniosły Chiny do rangi bezdyskusyjnej potęgi na morzach i oceanach świata. W programie - opowieść o niezwykłym rozdziale historii tego jednego ze światowych supermocarstw i jego morskich podbojach na początku XV wieku, opowiedziana przez współczesnego poszukiwacza przygód i podróżnika.

20:00 - HBO 2 - Boardwalk Empire, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

USA lata 20. i 30. XX wieku. Enoch „Nucky” Thompson jest politykiem, który sprawuje kontrolę nad Atlantic City w czasach prohibicji. Utrzymuje on intensywne kontakty z funkcjonariuszami organów państwowych i miejskim półświatkiem. Nie ma nikogo, kogo by nie znał. Te stosunki pozwalają mu beztrosko żyć i nie zadręczać się problemami codzienności. Policjanci i agenci służb specjalnych uważnie przyglądają się jednak procederowi nielegalnego rozlewania alkoholu. Niewielu zastanawia się, skąd polityk czerpie pieniądze na wystawne życie.

20:00 - Viasat History - Polowanie na niemieckie krążowniki, odc. 1

W pierwszych dniach XX wieku, cesarz niemiecki postawił przed Brytyjczykami wyzwanie w postaci nowej, potężnej floty wojennej. Po dramatycznej klęsce Brytyjczyków w bitwie pod Coronelem, która kosztowała życie tysiąca siedmiuset marynarzy, Winston Churchill zażądał bezlitosnego odwetu. W ramach tej zemsty zatopiono całą niemiecką zamorską eskadrę z łączną załogą dwóch tysięcy dwustu marynarzy i tylko dwóm statkom, Dresden i Emden, udało się uniknąć losu pozostałych. Za ich schwytanie Churchill wyznaczył nagrodę.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Transportery opancerzone

W programie pojazdy, dzięki którym piechota jest bezpieczna i zawsze gotowa do walki. Transportery opancerzone, wozy rozpoznawcze oraz lawety działowe chroniące konwoje.

21:00 - HBO 2 - Boardwalk Empire, odc. 2 - „historia.org.pl” poleca!

Nucky zaczyna mieć się na baczności, bo jego działania zwróciły uwagę uczciwego agenta rządowego, Nelsona van Aldena, który walczy z nielegalnym handlem alkoholem.

Środa

10:25 - Canal + Film - Prymas. Trzy lata z tysiąca

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

18:00 - Viasat History - Joanna d’Arc

Program sięga poza powszechnie znany image legendarnej bohaterki i odkrywa portret fascynującej młodej kobiety, zmagającej się z wieloma trudnościami brutalnej i niebezpiecznej rzeczywistości na drodze do zrealizowania swoich wizji. Młodziutka, niepiśmienna wieśniaczka, Joanna d’Arc z odległego zakątka rozdartej wojną Francji, w wieku 17 lat zjednoczyła zdemoralizowaną armię i zmieniła bieg historii. Wiedziona „swoimi głosami”, wprawiła w osłupienie angielskich najeźdźców i umożliwiła koronację następcy tronu.

18:45 - Kino Polska - Do krwi ostatniej

Film wojenny. Brak informacji o programie.

20:20 - Kino Polska - Janosik - „historia.org.pl” poleca!

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Czołgi

Od prawie 100 lat czołgi są podstawową bronią na polu bitwy. Autorzy analizują, dlaczego te wozy bojowe są tak skuteczne podczas starć zbrojnych.

Czwartek

09:00 - Discovery World - Nieznana historia Egiptu

Terry Jones z grupy Monty Pythona przenosi się w czasy starożytnego Egiptu, odkrywając tajemnice codziennego życia poddanych faraonów.

09:00 - Canal + - Olimpiada 40

Rok 1940. W obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów modyfikują zasady poszczególnych konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach obozowych. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz, który ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku.

19:00 - Viasat History - Polacy w bitwie o Wielką Brytanię - historia.org.pl poleca!

Pełna emocji oraz istotnych faktów historycznych opowieść o polskim batalionie lotniczym, dywizjonie 303, powstałym na terenie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Program opowiada o losach polskich pilotów i ich zmaganiach o zaakceptowanie w środowisku brytyjskim zarówno ich samych jak i ich zawodowych umiejętności, o ich bohaterskich wyczynach podczas samej bitwy, a także o zdradzie Anglii, która nie udzieliła Polsce obiecanej ochrony przed przejęciem jej przez sowietów.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Navy SEALs

Historia jednostek sił specjalnych US Navy SEALs od taktyki „poszukiwania i niszczenia”, stosowanej w wietnamskiej dżungli do ścigania wojowników talibańskich w górach Afganistanu.

Piątek

17:50 - Canal + Film - Che. Boliwia

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

19:00 - BBC Knowledge - Norymberga: Naziści pod sąd, odc. 2

Goering był naczelnym dowódcą Luftwaffe. Był niezwykle zatwardziały. Bronił Hitlera, który wskazał go jako następcę.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. US Marine Cors

Historia słynnego Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, którego żołnierze zawsze odznaczali się odwagą na wszystkich frontach wojen. Program śledzi rozwój doskonale wyszkolonej jednostki od XVIII, po współczesne konflikty zbrojne.

20:50 - Canal + Film - Agora - „historia.org.pl” poleca!

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

00:55 - HBO - Władcy wojny

Chiny, połowa XIX wieku. Krajem Środka targają kolejne wojny, mieszkańcy zaczynają mieć dość rozlewu krwi, głodu i rządów skorumpowanej dynastii Quing. W centrum niepokojów znajduje się generał Pang, dowódca jednej z armii cesarzowej. Po doświadczeniu zdrady, w wyniku której zginęli jego ludzie, postanawia przyłączyć się do ukrywających się w górach bandytów. Tam poznaje Cao Er-Hu oraz Zhang Wen-Xianga. Mężczyźni zawierają braterstwo krwi, obiecując sobie dozgonną wierność.

Sobota

07:00 - Discovery World - Pola bitew: Wojna z U-bootami, odc. 1

Podczas bitwy o Atlantyk niemieckie okręty podwodne, U-booty, regularnie atakowały konwoje z pomocą dla Wielkiej Brytanii. Na dno szły brytyjskie statki handlowe i okręty wojenne.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pancerne w Normandii

6 czerwca 1944 roku płynące w specjalnych amfibiach alianckie czołgi dobiły do brzegów plaży Juno na wybrzeżu północnej Francji. Niemieckiej obronie udało się zniszczyć część pojazdów. Wiele zatonęło po wpłynięciu na podwodne miny lub zapory przeciwdesantowe. Mimo tego alianckim oddziałom pancernym udało się przedrzeć w głąb lądu. Kierując się w stronę zajętych przez Niemców miast, natknęli się na oddziały pancerne wyposażone w czołgi typu Tygrys i Pantera. Pojazdy te uważane były za najlepsze czołgi II wojny światowej.

13:30 - Canal + Film - Braveheart - „historia.org.pl” poleca!

Schyłek XIII w. Po śmierci bezdzietnego króla Szkocji władzę w kraju przejmuje angielski monarcha Edward I. William Wallace jest świadkiem aktów terroru popełnianych przez Anglików. Gdy jego żona zostaje zamordowana, William decyduje się na walkę z okupantem. Wraz z mieszkańcami rodzinnej wioski szturmuje angielski garnizon. Odwaga i talent bojowy natychmiast kreują Wallace’a, nazywanego Walecznym Sercem, na przywódcę powstania przeciw tyranii. Gdy Edward I wysyła na rozmowy pokojowe księżniczkę Izabelę, ta ulega fascynacji Williamem.

14:00 - TVP Historia - Wymarsz

Film o legionach Piłsudskiego i innych polskich oddziałach, które najpierw podczas I wojny światowej, a następnie w latach 1919-1921 walczyły o niepodległość II Rzeczypospolitej i o kształt jej granic. Dokument zawiera syntezę wiedzy historycznej o tamtych wydarzeniach, a jego myślą przewodnią jest pokazanie dróg prowadzących do odrodzenia niezawisłego państwa polskiego.

19:00 - Viasat History - Podniebne asy I Wojny Światowej

Historia dwóch podniebnych asów z okresu I wojny światowej, obydwu nagrodzonych przyznawanym za wyjątkowe bohaterstwo Krzyżem Wiktorii - pilotów Jamesa McCuddena i Edwarda Mannocka. Piloci o których opowiada program przetrwali wystarczająco długo aby stać się doświadczonymi taktykami; latali wysoko nad terenem wroga, odważnie znosząc przejmujący chłód i otwierając ogień w dużej bliskości celu. Obydwaj zginęli w równie tragicznych co absurdalnych okolicznościach.

21:00 - Kino Polska - Korczak

Rok 1939. Korczak w mundurze Wojska Polskiego pełni służbę na ulicach Warszawy. W stolicy powstaje getto. Sierociniec zostaje przeniesiony na jego teren. Opiekun dzieci odrzuca propozycję przejścia na stronę aryjską i zostaje ze swoimi podopiecznymi. Próbuje chronić ich przed makabryczną rzeczywistością. Organizuje zajęcia, bawi się z nimi. Pewnego dnia w sierocińcu pojawiają się Niemcy. Rozpoczyna się ewakuacja. Korczak wsiada wraz z dziećmi do wagonów, które odjeżdżają w kierunku Treblinki.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Pola bitew: Wojna z U-bootami, odc. 2

Zwycięstwo nad flotyllą niemieckich okrętów podwodnych zapewne ocaliło Wielką Brytanię. W bitwie o Atlantyk zginęło sto tysięcy żołnierzy i cywilów. Na dno poszły setki statków.

11:35 - TVP 2 - Bitwa o Anglię - „historia.org.pl” poleca!

Paradokumentalny obraz jednej z najważniejszych bitew II Wojny Światowej z sekwencjami powietrznymi, które przeszły do historii filmu. Słynne zdanie rozpoczynające film: „Nigdy jeszcze tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym” to kwintesencja obrazu Guya Hamiltona. „Nieliczni” to piloci, którzy bronili Anglii przed niemieckim nalotem w 1940 roku.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Arracourt

We wrześniu 1944 roku oddziały pancerne 3. Armii USA pod dowództwem generała George’a Pattona uderzyły na niemieckie linie obrony w okolicach Arracourt. Trwająca 11 dni bitwa była jednym z większych starć czołgów podczas II wojny światowej. Niespodziewanie lepiej uzbrojeni Niemcy przegrali z aliantami, mającymi słabiej wyposażone oddziały pancerne.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz