Program telewizyjny dla historyków (23-29 maja 2011)


Za nami kolejny tydzień, co oznacza, że pora na przegląd programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

15:00 - TVP Historia - Było sobie miasteczko - „historia.org.pl” poleca!

Opowieść o Kisielinie, miasteczku na Wołyniu, w którym mieszkali Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i Czesi. 11 lipca 1943 r. nacjonaliści ukraińscy zabili w kościele część polskich mieszkańców. Reszta ratowała się, uchodząc na zawsze z rodzinnej ziemi. Narratorzy to rodzina Dębskich: Krzesimir Dębski, jego mama, brat, syn i bratanica. Występują także Ukraińcy - obecni mieszkańcy Kisielina. W filmie ważna jest muzyka Dębskiego poświęcona Kresom oraz fragment jego oratorium skomponowanego dla uczczenia mordów na Wołyniu.

18:45 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 1

Serial wojenny. Brak informacji o programie.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Waffen SS

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku historia i rodowód Waffen SS.

Wtorek

08:30 - Canal + Film - Prymas. Trzy lata z tysiąca

Polska, lata 50. Władze komunistyczne prowadzą politykę represji wobec Kościoła katolickiego. Działaniom tym przeciwstawia się kardynał Stefan Wyszyński. Komuniści aresztują go i osadzają w opuszczonym klasztorze w Stoczku Warmińskim wraz z księdzem Stanisławem Skorodeckim i siostrą Leonią. Zadaniem obojga jest składanie relacji z wszystkiego, co się dzieje wokół kardynała. Komendant liczy, że za ich namową więzień zrzeknie się funkcji kościelnych. Tymczasem do klasztoru zostaje sprowadzony sobowtór Wyszyńskiego, niejaki Molenda.

16:15 - Kino Polska - Przygody Pana Michała, odc. 1

Jadąc do ślubu z Anusią Borzobohatą, Michał Wołodyjowski zostaje napadnięty przez bandytów. Rozprawia się z nimi, niestety, chora Anusia umiera. Pan Michał z rozpaczy po utracie narzeczonej wstępuje do klasztoru. Podczas konwokacji Zagłoba spotyka dwu dawnych przyjaciół Wołodyjowskiego - Ketlinga i Nowowiejskiego. Od nich dowiaduje się o perypetiach pana Michała. Postanawia podstępem wyciągnąć go z klasztoru.

16:50 - Kino Polska - Przygody Pana Michała, odc. 2

Podczas przyjęcia hetman Sobieski wysyła Ketlinga do Kamieńca. Od Mikołaja Potockiego dowiaduje się, że ten zamknął w lochu jego dragonów. Wysyła więc pana Wołodyjowskiego, by uwolnił uwięzionych. Strażnikiem okazuje się dawny żołnierz pułkownika. W drodze powrotnej Michał i Zagłoba spotykają siostrę pułkownika, stolnikową Makowiecką, oraz jej dwie podopieczne, panny Krzysię Drohojowską i Basię Jeziorkowską.

17:30 - TVP Historia - Tajemnica Enigmy, odc. 1

Rok 1931. Młody matematyk Marian Rejewski powraca do Poznania ze stypendium w Getyndze. Staje przed wyborem między asystenturą a pracą w biurze szyfrów Sztabu Głównego. Postanawia pogodzić obie funkcje, Wraz z kolegami Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim zaczynają pracę nad niemieckimi szyframi. W 1934 roku kryptolodzy przenoszą się do Warszawy i tu pod kierunkiem podpułkownika Langera odtwarzają konstrukcję niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”.

20:10 - Ale Kino! - Urodzony 4 Lipca - „historia.org.pl” poleca!

Ron Kovic urodził się 4 lipca 1946 roku w dniu Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wychowywał się w katolickiej rodzinie przestrzegającej tradycyjnych amerykańskich wartości. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia. Dobrowolnie zgłosił się do amerykańskiej armii walczącej w Wietnamie. Wyruszył na front, nie spodziewając się, że wojna okaleczy go fizycznie i psychicznie. Przykuty do wózka inwalidzkiego poddaje się rehabilitacji. Znajduje jednak w sobie siłę, by rozpocząć działalność pacyfistyczną.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Amerykańskie wojska powietrznodesantowe

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku historia transformacji amerykańskich wojsk powietrznodesantowych.

Środa

09:00 - Discovery World - Kobiety faraonowie

Tajemnice Kleopatry, Nefertari, Nefertiti oraz Hatszepsut, kobiet dzierżących władzę, przez 400 lat kształtujących historię starożytnego Egiptu.

17:30 - TVP Historia - Tajemnica Enigmy, odc. 2

W lipcu 1939 roku do Polski przybywa grupa angielskich i francuskich oficerów wywiadu, wśród nich przyjaciel Langera major Gustave Betrand. W ośrodku w Pyrach pod Warszawą zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami polskiego biura szyfrów i oglądają egzemplarz polskiego odpowiednika „Enigmy”. 1 września o świcie Różycki odczytuje tekst rozkazu Hitlera o rozpoczęciu działań wojennych.

18:45 - Kino Polska - Do krwi ostatniej, odc. 2

Radwan pracuje w Ambasadzie Polskiej w Kujbyszewie. Spotyka kapitana Wicherskiego, dawnego wykładowcę z podchorążówki. Tymczasem do Ani Karskiej przybywa brat Zygmunt, który na skutek ciężkich obrażeń odniesionych w czasie obrony Moskwy nie wróci na front. Oboje są komunistami. Spotykają się z Wandą Wasilewską oraz innymi towarzyszami. Dochodzi do przypadkowego spotykania Radwana, Ani i Karskiego. Karski i Radwan walczyli razem we wrześniu przeciwko Niemcom. Między Anią i Radwanem nawiązuje się uczucie.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Komandosi wojsk lądowych USA

Teksańscy Rangersi - elitarna jednostka do zwalczania przestępczości, działa na południu Stanów Zjednoczonych od 1823 roku. Ten liczący raptem stu ludzi oddział jest żywą legendą Dzikiego Zachodu.

Czwartek

15:35 - Kino Polska - Przygody Pana Michała, odc. 3

Pan Michał, Zagłoba, pani Makowiecka oraz Krzysia i Basia miło spędzają czas w dworku Ketlinga. Basia zakochuje się w panu Michale, ale on niczego nie dostrzega. Jego uwagę zwraca delikatna Krzysia. Dziewczynie wydaje się, że szlachcic nie jest jej obojętny, przyjmuje więc jego wyznania miłosne. Zaręczają się, ale Krzysia prosi o utrzymanie tego w tajemnicy.

16:10 - Kino Polska - Przygody Pana Michała, odc. 4

Pułkownik Wołodyjowski wyjeżdża w związku ze służbą. W tym czasie Ketling wraca do dworku. Panna Drohojowska, która gości w jego progach, robi na nim ogromne wrażenie. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Dziewczyna nie widzi wyjścia z tej sytuacji. Kocha Ketlinga, ale dała słowo Michałowi. Odprawia więc ukochanego. Szanując zaręczyny Wołodyjowskiego i Krzysi, Ketling wyjeżdża. Krzysia zaś decyduje się na wstąpienie do klasztoru.

17:30 - TVP Historia - Tajemnica Enigmy, odc. 3

W dniu wybuchu wojny sztab postanowił ewakuować biuro szyfrów i zniszczyć ośrodek w Pyrach. Kryptolodzy zabierają wszystkie urządzenia i w dwóch grupach udają się w kierunku Brześcia. Z Brześcia ekipa w tłumie uchodźców wędruje w stronę Kołomyi. Po wyczerpaniu się zapasów paliwa Langer podejmuje decyzję zniszczenia „Enigmy” oraz dokumentacji. Teraz pozostało już tylko jedno wyjście - przedzierać się do granicy rumuńskiej. Jednocześnie Hoeger wraz ze swymi agentami przedostają się do kolumny ewakuacyjnej z nadzieją wykrycia polskich kryptologów.

19:00 - Viasat History - Niech żyje Pakistan!, odc. 1

Już od momentu jego powstania w 1947 roku, Pakistan wydawał się być więźniem sprzecznego dziedzictwa geopolitycznego, stojącego na przeszkodzie ekonomicznemu i politycznemu rozwojowi tego kraju. Przy użyciu nie pokazywanych wcześniej materiałów archiwalnych program przybliża i pomaga lepiej zrozumieć współczesny Pakistan poprzez przypomnienie politycznej historii kraju.

20:00 - TVN 7 - Wojna Harta - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1944 r. Młody Amerykanin, porucznik Thomas Hart, trafia do niemieckiego obozu dla jeńców w pobliżu Augsburga. Tam spotyka charyzmatycznego pułkownika McNamarę, wojskowego w czwartym pokoleniu. Trudne położenie nie wpływa korzystnie na stosunki między żołnierzami. Pojawienie się dwóch czarnoskórych pilotów wywołuje rasistowskie reakcje. Konflikt wybucha z całą mocą, gdy w tajemniczych okolicznościach zostaje zamordowany sierżant Vic Bedford. Podejrzenie pada na jednego z pilotów, porucznika Scotta.

21:00 - Viasat History - Czyngis-Chan

Zawsze atakuj pierwszy i zawsze się mścij - takiego postępowania Czyngis-Chan nauczył się jeszcze jako dziecko zamordowanego ojca. Dorastał w ubóstwie, wśród dzikich mongolskich stepów. Udało mu się jednak wybić wysoko, na pozycję wielkiego Chana. Opisuje się go często jako psychopatę, który zabił własnego brata i wydał wyrok śmierci na swego najlepszego przyjaciela. W programie zaprezentowane zostaną fakty, które pomogą odpowiedzieć pytania, czy portret wielkiego Chana jako bezwzględnego, brutalnego mordercy, jest prawdziwy.

Piątek

17:00 - Viasat History - Miecz, odc. 1

Od epoki brązu po współczesne Hollywood program śledzi historię wyjątkowego w dziejach ludzkości przedmiotu - miecza, zarówno broni jak i symbolu w walce ze złem i opresją. Otaczany czcią jako obiekt magiczny, produkowany był przez kowali jako przedmiot sam w sobie piękny, a praktycznie wykorzystywany do obrony i przetrwania. Zobaczymy proces wykuwania mieczy z brązu, a następnie żelaza i stali przez rzemieślników zajmujących się ich wyrobem w średniowiecznej Europie, Japonii i na Dalekim Wschodzie.

17:50 - Canal + - Agora

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

20:45 - Canal + Film - Wrogowie Publiczni - „historia.org.pl” poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

21:00 - Viasat History - 42 sposoby na zabicie Hitlera

Odtajnione niedawno dokumenty i współczesna technika umożliwiają odtworzenie historycznych szczegółów 42 udokumentowanych prób zamachów na życie Adolfa Hitlera. Kim byli ludzie gotowi poświęcić własne życie w próbie uśmiercenia jednego z najbardziej znienawidzonych tyranów w historii, i w jaki sposób zamierzali tego dokonać?

02:50 - HBO - Tobruk

II wojna światowa, wczesna jesień 1941 roku. Młody czeski żołnierz, Jiří Pospíchal, zostaje wysłany do Libii, gdzie ma bronić obleganego przez Niemców i Włochów miasta Tobruk. Tam jego naiwne i idealistyczne wyobrażenia na temat bohaterstwa i wojennej rzeczywistości zostają wystawione na ciężką próbę. Chłopak nie jest w stanie poradzić sobie z brutalnością i ciężkimi warunkami panującymi na pustyni. Ciągły stan zagrożenia i wszechobecna śmierć odciskają piętno na jego psychice.

Sobota

07:00 - Discovery World - Pola bitew. Kierunek Okinawa, odc. 1

Uderzenie na japońską wyspę Okinawę nastąpiło 1 kwietnia 1945 roku. Amerykanie poprzedzili desant wyjątkowo silnym bombardowaniem w nadziei na uniknięcie ciężkich strat. Japończycy zmienili strategię walki, wedle której należy pozwolić Amerykanom na wysadzenie piechoty morskiej i dopiero potem zniszczyć ich okręty samobójczymi atakami z powietrza i morza, a następnie rozbić wojska na lądzie. W bitwie zginęło ponad 100 tysięcy żołnierzy japońskich, Amerykanie stracili prawie 7 tysięcy żołnierzy.

11:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Arracourt

We wrześniu 1944 roku oddziały pancerne 3. Armii USA pod dowództwem generała George’a Pattona uderzyły na niemieckie linie obrony w okolicach Arracourt. Trwająca 11 dni bitwa była jednym z większych starć czołgów podczas II wojny światowej. Niespodziewanie lepiej uzbrojeni Niemcy przegrali z aliantami, mającymi słabiej wyposażone oddziały pancerne.

11:30 - Kino Polska - Janosik

Akcja rozgrywa się na początku XIX wieku. Legendarny tatrzański zbójnik staje w obronie biednych. Napada na możnych, a łupy oddaje chłopom. Przeciwko sobie ma murgrabię i jego hajduków oraz regularne oddziały austriackie. Aresztowany w dniu ślubu zostanie powieszony na haku.

16:00 - TVP Historia - Zamach stanu, odc. 1 - „historia.org.pl” poleca!

Jesień 1925 roku. Sześciuset oficerów manifestuje przed dworkiem Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, domagając się powrotu marszałka do czynnego życia politycznego. W maju 1926 roku nadchodzi kryzys rządowy. Wincenty Witos tworzy kolejny rząd. 12 maja Józef Piłsudski postanawia przejąć władzę, rusza na Warszawę. Po walkach Witos postanawia złożyć dymisję. On i jego zwolennicy są represjonowani. Po rozwiązaniu sejmu działacze „Centrolewu” zostają aresztowani i osadzeni w Brześciu.

19:00 - Viasat History - Czarna zaraza

Panująca w XIV wieku czarna zaraza była epidemią o niespotykanej w dziejach ludzkości sile rażenia. W przeciągu trzech lat zgładziła ponad jedną trzecią populacji Europy. Ludzie uważali ją za zwiastun nadejścia końca świata. Według kronikarzy zniszczenie jakie siała przewyższało to z czasów biblijnego potopu.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Pola bitew. Kierunek Okinawa, odc. 2

Pomimo japońskich fortyfikacji obronnych w bitwie w czerwcu 1945 roku zwyciężyły USA. Kilka tygodni później o wyniku wojny przesądził wybuch bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki.

16:00 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 1

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej.

17:00 - Viasat History - Miecz, odc. 2

Od epoki brązu po współczesne Hollywood program śledzi historię wyjątkowego w dziejach ludzkości przedmiotu - miecza, zarówno broni jak i symbolu w walce ze złem i opresją. Otaczany czcią jako obiekt magiczny, produkowany był przez kowali jako przedmiot sam w sobie piękny, a praktycznie wykorzystywany do obrony i przetrwania. Zobaczymy proces wykuwania mieczy z brązu, a następnie żelaza i stali przez rzemieślników zajmujących się ich wyrobem w średniowiecznej Europie, Japonii i na Dalekim Wschodzie.

19:00 - Viasat History - Norymberga: Proces Nazistów, odc. 1

Serial przedstawia przebieg procesu sądowego, wytoczonego przeciwko nazistom najwyższego szczebla - Goeringowi, Speerowi i Hessowi oraz o ujawnionych podczas jego trwania faktach i dokumentach. W programie wykorzystano znalezione na terytorium Europy i Stanów Zjednoczonych archiwa, do tej pory nie publikowane. Zebrane informacje ożywiają omawiane postaci i śledzą ich poczynania od momentu pojmania do niewoli po wyrok i ostateczny kres: samobójstwo, 20 lat więzienia i dożywocie.

22:00 - Viasat History - Plac Niebiańskiego Spokoju - „historia.org.pl” poleca!

W nocy 4 czerwca 1989 roku chińska armia otworzyła ogień do bezbronnych protestantów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Do dzisiaj nie jest do końca znana ostateczna liczba ofiar tej masakry. Byli nimi w większości studenci domagający się demokratyzacji Chin. W 20 lat po tych wydarzeniach w kraju przeprowadzono wiele zmian, ale niektóre z problemów tamtej pamiętnej nocy pozostały aktualne. Ci, którzy wzięli wówczas udział w demonstracji do dzisiaj są zniesławiani, szykanowani i uważani za kontrrewolucjonistów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz