Muzeum Historii Polski na 15. Pikniku Naukowym w Warszawie


28 maja odbędzie się 15. Piknik Naukowy w Warszawie. Z tej okazji moc atrakcji przygotowało Muzeum Historii Polski  pod wspólnym tytułem: „Wolne elekcje królów w Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.

Muzeum Historii PolskiProgram Muzeum Historii Polski na 15. Pikniku Naukowym:

Multimedialna prezentacja nt. wolnych elekcji. Będzie się można z niej dowiedzieć:

  • jakie były przyczyny stworzenia tak oryginalnego mechanizmu obejmowania najwyższej władzy (pół-elekcyjność za Jagiellonów, wygaśnięcie dynastii itd.);
  • kiedy odbyła się pierwsza wolna elekcja;
  • jak się odbywała (władze przejmuje prymas, zostaje zwołany Sejm Konwokacyjny, po nim elekcyjny, a kończy ją koronacja podczas Sejmu Koronacyjnego);
  • jak wyglądał Sejm Elekcyjny na przykładzie obrazu przedstawiającego elekcję Stanisława Augusta Poniatowskiego;
  • co to były pacta conventa i artykuły henrykowskie;
  • jaki akt prawny zniósł wolne elekcje.

Puzzle przedstawiające dwie wersje obrazu Canaletta („Elekcja Stanisława Augusta Poniatowskiego”). Zadaniem uczestników lekcji – zabawy będzie ich ułożenie i znalezienie różnic. Układanki mają pokazać działanie XVIII wiecznej propagandy w praktyce.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz