Program telewizyjny dla historyków (6-12 czerwca 2011)


Za nami kolejny tydzień, co oznacza, że pora na przegląd programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

13:00 - Canal + Film - Che. Boliwia - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

18:00 - Viasat History - Helena Trojańska, odc. 1

Historia pięknej Heleny i jej romansu z Parysem zakończonego krwawym, katastrofalnym konfliktem, znanym jako Wojna Trojańska, jest opowiadany wciąż od nowa od stuleci. Bettany Hughes wyrusza w podróż po wschodnich terenach regionu śródziemnomorskiego w poszukiwaniu prawdy o jednej z najbardziej legendarnej postaci antycznego świata, Heleny Trojańskiej.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Izraelskie siły specjalne

Historia i kulisy działania sił specjalnych Izraela. Jednostka wzorowana na brytyjskich SAS zawsze jest obecna podczas przeprowadzania tajnych operacji w różnych zakątkach świata.

Wtorek

13:50 - Canal + - Olimpiada 40

Rok 1940. W obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów modyfikują zasady poszczególnych konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach obozowych. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz, który ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku.

19:00 - Viasat History - Jak faraonowie Egipt budowali, odc. 1

Starożytny Egipt był jednym z najpotężniejszych imperiów na świecie, super-państwem rządzonym przez potężnych faraonów, a jego dziedzictwem są potężne budowle, które przetrwały przez ponad 3000 lat. Aby umożliwić ich powstanie egipscy inżynierowie nie mogli po prostu sięgnąć do książek z instrukcjami, musieli sami opracować właściwe sposoby i metody. Program opowiada historię przełomowych odkryć technologicznych, które umożliwiły zbudowanie świątyń, piramid, tam i wojskowych twierdz.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Karabiny snajperskie

Program przedstawia, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do powstania karabinów, które dziesiątkowały wrogie armie na polach bitew.

21:00 - Canal + - Car

Iwan Groźny włada Rosją od blisko 20 lat. Jego porywczość i nieprzewidywalność nasilają się. Religijny fanatyzm oraz obsesyjne przekonanie, że jest bożym pomazańcem, powodują, że działa przeciwko własnemu narodowi. Tworzy opriczninę - policję, która pod pozorem oczyszczania Rosji ze zdrajców dopuszcza się masakr ludności, rabunków i gwałtów. Car przekonuje zakonnika Filipa, by stanął na czele Cerkwi, zastępując poprzedniego metropolitę. Filip przyjmuje propozycję w nadziei, że zyska wpływ na cara i zdoła złagodzić jego krwawe rządy.

21:00 - BBC Knowledge - Zaginione taśmy Kennedy’ego

Wydarzenia z dnia zamachu na prezydenta Kennedy’ego, ukazane na filmach, które pozostawały w zamknięciu od roku 1963.

00:30 - Ale Kino! - Full Metal Jacket - „historia.org.pl” zdecydowanie poleca!

Fabuła podzielona jest na dwie części. W pierwszej grupa rekrutów przybywa do obozu amerykańskiej piechoty morskiej. Młodzi ludzie dostają się pod komendę sierżanta Hartmana, bezlitosnego dowódcy, którego zadaniem jest zamiana ich w maszyny do zabijania. Jednym z podwładnych Hartmana jest Joker - wrażliwy chłopak poszukujący swojej drogi w życiu. Podejrzewa, że jedną z tych dróg może być podążenie za instynktem zabijania. Druga część filmu rozgrywa się w Wietnamie. Bohaterowie zostają przerzuceni z obozu prosto w piekło linii frontu.

Środa

19:00 - BBC Knowledge - Bohaterowie II Wojny Światowej, odc. 1

Widzowie poznają historię powstania radaru, wynalazku, który pomógł ocalić Wielką Brytanię od zagłady.

19:00 - Viasat History - Egipt, odc. 1

Podróż w czasie, podczas której odkryte zostaną trzy tajemnice jednej z najwspanialszych cywilizacji w historii - starożytnego Egiptu. Trzej podróżnicy i badacze wyjaśniają zagadki tego kraju: odkrycie grobowca Tutenchamona przez Howarda Cartera, odkrycia Belzoniego z okresu panowania Ramzesa II i rozszyfrowanie egipskich hieroglifów przez Champolliona.

19:30 - BBC Knowledge - Bohaterowie II Wojny Światowej, odc. 2

Spitfire był najbardziej znanym samolotem II wojny światowej. Autorzy przedstawiają sylwetkę człowieka, który go skonstruował.

20:00 - Viasat History - Krew na naszych rękach - „historia.org.pl” poleca!

W 1640 roku atmosfera w Anglii była do tego stopnia pokojowa, że tylko cztery osoby w kraju wiedziały jak wystrzelić z armaty. Zaledwie w sześć lat później kraj został rozdarty wojną, w której obywatele tego samego narodu zabijali się nawzajem. Anglia poniosła, proporcjonalnie, większe straty niż podczas I wojny światowej. Film opowiada o prawdziwych przyczynach angielskiej wojny domowej poprzez przypomnienie prawdziwych historii zwykłych ludzi w tym dramatycznym okresie.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Zbroja

Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne.

Czwartek

08:45 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

09:00 - Discovery World - Kiedy Rzym rządził Egiptem

Kleopatra VII, królowa Egiptu z dynastii Ptolemeuszów, żyła w I wieku p.n.e. Nie była, jak się powszechni sądzi, Egipcjanką, ale pochodziła z rodziny o greckich korzeniach. Na tronie zasiadła mając 18 lat w 51 roku p.n.e. Chciała uczynić z Egiptu silne państwo. Tymczasem sytuacja polityczna, ekonomiczna i społeczna kraju nie była ustabilizowana. Egiptowi groziła rzymska inwazja. Nie chcąc dopuścić do kolonizacji Kleopatra dążyła do zawarcia układu z Imperium Rzymskim.

15:35 - Canal + Film - Braveheart

Schyłek XIII w. Po śmierci bezdzietnego króla Szkocji władzę w kraju przejmuje angielski monarcha Edward I. William Wallace jest świadkiem aktów terroru popełnianych przez Anglików. Gdy jego żona zostaje zamordowana, William decyduje się na walkę z okupantem. Wraz z mieszkańcami rodzinnej wioski szturmuje angielski garnizon. Odwaga i talent bojowy natychmiast kreują Wallace’a, nazywanego Walecznym Sercem, na przywódcę powstania przeciw tyranii. Gdy Edward I wysyła na rozmowy pokojowe księżniczkę Izabelę, ta ulega fascynacji Williamem.

19:00 - Viasat History - Noc Kryształowa

Wydarzenia „nocy kryształowej” - pogromu Żydów niemieckich w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, zorganizowanego przez hitlerowców na całym obszarze Niemiec, uznawanego przez historyków za początek Holocaustu. Setki synagog stanęło w ogniu, ponad 7 000 żydowskich sklepów i firm zostało zniszczonych i ponad 90 Żydów zamordowanych. Około 26 000 mężczyzn pochodzenia żydowskiego zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych, jakoby dla ich własnego bezpieczeństwa, a tam traktowanych z wyjątkowym okrucieństwem.

20:00 - Viasat History - Zaginione miasta starożytności, odc. 1

Detektywistyczna wyprawa, podczas której drobiazgowe badania archeologiczne przesłanek historycznych dają podstawę do odkrycia tajemnic jednych z najwspanialszych, zaginionych miast starożytności. Dzięki grafice komputerowej utraconym kiedyś dla świata skarbom zostaje przywrócona dawna świetność. Niektóre z tych miejsc są tak rozległe, że ich ówczesnym mieszkańcom z pewnością nie przyszło do głowy, że mogłyby tak po prostu zniknąć. Niemniej każda z cywilizacji, bez względu na to jak wspaniała, musi się skończyć i staje się zaginionym światem.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Błyskawiczny ogień

Program przedstawia historię broni stosowanej przez żołnierzy piechoty. Pierwszym wynalazkiem była kartaczownica Gatlinga, wielka i nieporęczna, nazywana „pradziadkiem szybkiego ognia”. Później kolejne pokolenia karabinów maszynowych przeróżnych kształtów i rozmiarów zdominowały światowe konflikty. Dopiero podczas zimnej wojny precyzja została połączona z szybkostrzelnością. Karabin maszynowy stał się nową alternatywą. MP-7 to nowy członek tej grupy. Odziedziczył najlepsze cechy poprzedników.

21:30 - Discovery World - JFK. Po zamachu

Agenci amerykańskiego Secret Service przedstawiają widzom skrywane do tej pory fakty na temat zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Przebieg tragicznych wydarzeń widzowie poznają dzięki osobom, które były bezpośrednio odpowiedzialne za ochronę głowy państwa i nie wykonały powierzonego im zadania. Milczeli przez blisko pół wieku. Nie bronili się, mimo że wciąż podważano ich dobre imię, a nazwiska wplątywano w niezliczone teorie spiskowe. Po latach zdecydowali się wyjawić prawdę.

22:00 - HBO 2 - Władcy wojny

Chiny, połowa XIX wieku. Krajem Środka targają kolejne wojny, mieszkańcy zaczynają mieć dość rozlewu krwi, głodu i rządów skorumpowanej dynastii Quing. W centrum niepokojów znajduje się generał Pang, dowódca jednej z armii cesarzowej. Po doświadczeniu zdrady, w wyniku której zginęli jego ludzie, postanawia przyłączyć się do ukrywających się w górach bandytów. Tam poznaje Cao Er-Hu oraz Zhang Wen-Xianga. Mężczyźni zawierają braterstwo krwi, obiecując sobie dozgonną wierność.

Piątek

19:00 - BBC Knowledge - Ostatni Naziści, odc. 1

Program przedstawia poszukiwania Ariberta Heima, który poddawał eksperymentom więźniów obozu Mauthausen.

20:00 - TVN 7 - Na dnie

W 1939 roku, podczas próbnego zanurzenia zatonął okręt podwodny „Squalus”. Akcję ratunkową prowadził komandor porucznik Charles B. Momsen. Marynarze spędzili w żelaznej trumnie 27 godzin. Momsenowi udało się ocalić aż 33 członków załogi. Okrzyknięto go cudotwórcą. Wcześniej załogi uszkodzonych okrętów podwodnych były skazane na pewną śmierć.

20:30 - Discovery World - Historia oręża. Artyleria

Wszystko o broni i rozwoju techniki militarnej na przestrzeni stuleci. W tym odcinku rozwój niesamowitych narzędzi zagłady, od katapult, po armaty.

22:05 - TVN - Sztandar Chwały - „historia.org.pl” poleca!

Jedno z najsłynniejszych wojennych zdjęć wykonanych przez fotografa Joego Rosenthala prezentuje sześciu marines, którzy po zwycięskiej bitwie o wyspę Iwo Jimę zatykają amerykańską flagę na górze Suribachi. Film przedstawia prawdziwą historię żołnierzy, konfrontując ich bohaterstwo i rzeczywiste wydarzenia jednej z najkrwawszych bitew drugiej wojny światowej z propagandą uprawianą przez amerykański rząd.

22:30 - Kino Polska - Poznań ’56

Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy w wieku 10-12 lat. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój poznańskich wydarzeń. Oprócz dwójki uczniów, trochę bezładnie „oprowadzających” widza po „powstańczym teatrum”, w filmie Bajona można odnaleźć jeszcze kilka innych wątków. Najważniejsze z nich to perypetie Zenka - młodego robotnika, który uniesiony emocjonalnym porywem, staje się mimowolnym przywódcą protestu, oraz losy pięciu profesorów, którzy zdążając na sympozjum naukowe do Szczecina, trafiają w środek rozruchów.

23:00 - HBO 2 - Spartakus: Krew i Piach, odc. 1 (potem przez cały czas lecą następne odcinki, zaś w sobotę od 23:00 lecą kolejne)

Zdradzony przez Rzymian Spartakus zostaje wzięty do niewoli. Musi opuścić rodzinną ziemię i kobietę, którą kocha. Zostaje gladiatorem i staje się częścią brutalnej rzeczywistości, w której krew, przemoc i śmierć są na porządku dziennym. Nieustannie wystawiany na próbę, musi walczyć o przetrwanie w świecie pełnym intryg i zdrad. Aby przeżyć, musi stać się legendą. Tracki wojownik zostaje wybrany przez Rzymian, by stanąć do walki na arenie. Za karę za niesubordynację ma zginąć śmiercią gladiatora.

23:00 - Viasat History - Wielka wojna w Dolomitach

Bitwa o zdobycie góry Lagazuoi w sercu włoskich Dolomitów była jedną z najbardziej niezwykłych kampanii wojskowych I wojny światowej. Prowadzona przez dwa lata kampania pokazana jest w programie oczami dwóch młodych żołnierzy walczących po przeciwnych stronach - Fedele, po stronie Austo-Węgier i Luigi po stronie Włoch. W oparciu o ich pamiętniki i listy program opowiada o codziennych zmaganiach żołnierzy, ich strachu oraz fizycznym wyczerpaniu podczas prowadzonej w Dolomitach akcji wojskowej.

Sobota

07:00 - Discovery World - Pola bitew: Bitwa o Morze Śródziemne, odc. 1

W pierwszym okresie II wojny światowej dochodziło do zaciętych bitew z udziałem floty włoskiej oraz słabszej marynarki brytyjskiej. Stawką były dostawy dla wojsk walczących w Afryce.

19:00 - Viasat History - Wielka ucieczka: Jak to było naprawdę

Okryty niechlubną sławą obóz dla lotników Stalag Luft III, na granicy Polski i Niemiec, był specjalnie zbudowanym przez Niemców więzieniem, w którym podczas II wojny światowej przetrzymywano 10. 000 jeńców wojennych różnej narodowości. Obóz został zaprojektowany z największą starannością tak, aby wykluczyć możliwość ucieczki. Ale dla zatrzymanych tam mężczyzn ucieczka była służbową powinnością. Film prezentuje historię grupy odważnych więźniów Stalagu, którzy zorganizowali słynną „wielką ucieczkę” i zapłacili za ten śmiały czyn najwyższą cenę.

23:50 - Ale Kino! - Żelazny Krzyż - „historia.org.pl” poleca!

II wojna światowa. Sierżant Steiner zdaje sobie sprawę, że wojna jest przegrana. Podoficer i jego ludzie usiłują przetrwać w rosyjskim piekle. Szanse na to są małe. Oddział Steinera toczy zacięte potyczki z Armią Czerwoną. Większym zagrożeniem są dla nich ich niemieccy dowódcy. Bezpośredni przełożony sierżanta, kapitan Stransky, to wyniosły pruski arystokrata, oficer zaślepiony ambicją, którego marzeniem jest zdobycie najwyższego odznaczenia w hitlerowskiej armii - Żelaznego Krzyża. Aby zrealizować cel, nie zawaha się poświęcić życia żołnierzy.

Niedziela

07:00 - Discovery World - Pola bitew: Bitwa o Morze Śródziemne, odc. 2

W 1941 roku do kampanii w rejonie Morza Śródziemnego włączyło się Luftwaffe. W wyniku nalotów duże straty poniosły alianckie okręty i bazy w Afryce.

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Chińczycy

Podróż w przeszłość do starożytnych Chin. W ówczesnych czasach Państwo Środka przodowało pod względem nauki i techniki z innymi częściami świata.

13:25 - Canal + - Che. Rewolucja - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1955. Młody argentyński lekarz Ernesto Guevara poznaje w Meksyku Fidela Castro, zwolnionego z kubańskiego więzienia. Wysłuchuje jego planów obalenia dyktatorskich rządów Fulgencia Batisty i przyłącza się do jego organizacji „Ruchu 26 Lipca”. Rok później rewolucjoniści wypływają jachtem w stronę Kuby. Z 82 osób znajdujących się na pokładzie na wyspę dociera 12. Dowodzony przez Castro oddział rebeliantów organizuje armię partyzancką, która ma przejąć władzę na wyspie. Guevara staje się jednym z głównych bohaterów kubańskiej rewolty.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz