Archiwum BOS na Liście UNESCO „Pamięć Świata”


Dyrektor generalna UNESCO – Irina Bokova – na podstawie rekomendacji Międzynarodowego Komitetu Doradczego Programu UNESCO „Pamięć Świata”, obradującego w tym roku w Manchesterze, podjęła decyzję o wpisaniu Archiwum Biura Odbudowany Stolicy na Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Warszawa ruiny

Ruiny kamienic przy Rynku Starego Miasta, 1945-1946 / fot. zzbiory Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Decyzja została ogłoszona przez zastępcę Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych – dr Barbarę Berską – w dniu 9 czerwca w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy na spotkaniu zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów

Podczas spotkania prof. Władysław Stępniak pełniący funkcję doradcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych zaprezentował procedury kwalifikacji dokumentów na Listę. Został również omówiony pierwszy etap digitalizacji Archiwum BOS.

Po dołączeniu do Listy Programu UNESCO Archiwum Biura Odbudowy Stolicy znajduje się wśród 283 najważniejszych dokumentów na świecie.

Biuro Odbudowy Stolicy (wcześniej Biuro Organizacji Odbudowy Warszawy) zostało powołane do życia w dniu 14 lutego 1945 r. na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej. Jego celem było odbudowanie Warszawy po zniszczeniach wojennych. Walki z września 1939 r., Powstanie w Gettcie, Powstanie Warszawskie i planowe burzenie miasta już po jego zakończeniu przyniosły straty w zabudowie obliczane na 84%. Na czele BOS stał inż. arch. Roman Piotrowski, jego zastępcami byli inż. arch. Szymon Syrkus i arch. Witold Plapis. Wśród najwybitniejszych pracowników BOS znajdowali się prof. Jan Zachwatowicz, prof. Stanisław Lorentz, prof. Stanisław Hampel czy też prof. Janusz Durko. Biuro zlikwidowano w roku 1951.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz