Program telewizyjny dla historyków (13-19 czerwca 2011)


Za nami kolejny tydzień, co oznacza, że pora na przegląd programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o 73 Easting

Latem 1990 roku Saddam Husajn, w ciągu niespełna 36 godzin, zajął Kuwejt. W styczniu 1991 roku Amerykanie przystąpili do operacji „Pustynna Burza”. Najważniejsza była lądowa ofensywa z udziałem najnowocześniejszych wówczas amerykańskich czołgów M1A1 Abrams, która miała miejsce 26 lutego 1991 r. Wojna w Zatoce Perskiej pokazała przewagę technologiczną Amerykanów, posługujących się podczas starć najnowszą techniką nawigowania wśród pustynnych piasków, którą umożliwiał im sprzęt GPS.

21:00 - Viasat History - Szpiedzy, którzy wyszli z morza - historia.org.pl poleca!

Jesienią 1942 roku ataki niemieckich okrętów podwodnych przesunęły się daleko w głąb potężnej Rzeki Św. Wawrzyńca w Kanadzie, zatapiając 21 statków i zabijając ponad 250 osób. Niemcy osiągnęli swój cel. Ich operacja praktycznie spowodowała zamknięcie Rzeki Św. Wawrzyńca dla wszystkich kanadyjskich konwojów, zmierzających do Wielkiej Brytanii. Program opowiada mało znaną historię o szpiegach, którzy wylądowali na kanadyjskim wybrzeżu i tajemniczym lądowaniu lodzi podwodnej, które to wydarzenie przez ponad 35 lat okryte było tajemnicą.

01:45 - TVP 2 - Edward VIII i Naziści

Edward VIII zapisał się w powszechnej pamięci jako król brytyjski, który w 1936 r. zrezygnował z tronu, by poślubić ukochaną kobietę - amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Niedawno ujawnione akta FBI zawierają informacje, że Edward VIII i pani Simpson byli sympatykami nazistów, a podczas wojny utrzymywali kontakty z hitlerowskimi Niemcami, wydając wrogowi tajemnice państwowe. Edward zamierzał powrócić do Anglii jako marionetkowy król. Akta ujawniają także, że brytyjskie i amerykańskie rządy uważały parę za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

Wtorek

17:00 - Viasat History - Lancaster na wojnie

W czasie kiedy nazistowskie imperium Hitlera rozrastało się w całej Europie, ciężkie bombowce Avro Lancaster były jednymi z najbardziej pomocnych narzędzi odwetu. Jego dokonania to m.in. bombardowanie Hamburga, a także zrzut żywności na terytoria okupowane, które uratowały życie tysiącom ludzi. Program zawiera starannie dobrane fragmenty programów archiwalnych i wywiady z byłymi członkami załogi.

18:00 - Viasat History - Nelson Mandela: człowiek pokoju - historia.org.pl poleca!

Program analizuje fenomen osobowości Nelsona Mandeli - byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki, który spędził 27 lat w więzieniu, a w 1993 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Program prezentuje portret człowieka, który bardziej niż ktokolwiek inny stał się światłem Czarnego Kontynentu i przypomina historyczne momenty długiej walki z apartheidem, pokazując znaczące i kontrowersyjne momenty z życia Nelsona Mandeli.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Wojna Jom Kippur

6 października 1973 r., w żydowskie święto Jom Kippur, sprzymierzone wojska Syrii i Egiptu zaatakowały Izrael. Na wyposażeniu agresorów, oprócz tysięcy żołnierzy piechoty i ogromnej liczby sztuk artylerii, znajdowało się blisko 1200 czołgów T-55 - nowoczesnych, mobilnych i niezawodnych. W programie próba odpowiedzi na pytanie: jak to się stało, że mimo zaskoczenia i krótkiego czasu na mobilizację, zaatakowanym z dwóch frontów i mającym zaledwie kilka czołgów Izraelczykom udało się odeprzeć atak.

Środa

10:00 - Canal + Film - Olimpiada 40

W olimpijskim roku 1940 w obozie jenieckim przebywają Polacy, Francuzi, Anglicy, Belgowie i Norwegowie. Więźniowie wpadają na pomysł, by, wbrew regulaminowi, zorganizować igrzyska sportowe. Entuzjaści zawodów obmyślają sposoby zmodyfikowania konkurencji tak, aby mogły się odbyć w warunkach konspiracyjnych. Wyniszczeni morderczą pracą jeńcy rozgrywają zawody pod okiem oprawców. Tymczasem do stalagu przybywa Otto Schultz. Ma wprowadzić dyscyplinę i zwiększyć wydajność pracy. Wśród więźniów rozpoznaje Piotra - rywala z olimpiady w 1936 r.

16:35 - Canal + Film - Braveheart - historia.org.pl poleca!

Schyłek XIII w. Po śmierci bezdzietnego króla Szkocji władzę w kraju przejmuje angielski monarcha Edward I. William Wallace jest świadkiem aktów terroru popełnianych przez Anglików. Gdy jego żona zostaje zamordowana, William decyduje się na walkę z okupantem. Wraz z mieszkańcami rodzinnej wioski szturmuje angielski garnizon. Odwaga i talent bojowy natychmiast kreują Wallace’a, nazywanego Walecznym Sercem, na przywódcę powstania przeciw tyranii. Gdy Edward I wysyła na rozmowy pokojowe księżniczkę Izabelę, ta ulega fascynacji Williamem.

17:00 - Viasat History - Polowanie na niemieckie krążowniki, odc. 1

W pierwszych dniach XX wieku, cesarz niemiecki postawił przed Brytyjczykami wyzwanie w postaci nowej, potężnej floty wojennej. Po dramatycznej klęsce Brytyjczyków w bitwie pod Coronelem, która kosztowała życie tysiąca siedmiuset marynarzy, Winston Churchill zażądał bezlitosnego odwetu. W ramach tej zemsty zatopiono całą niemiecką zamorską eskadrę z łączną załogą dwóch tysięcy dwustu marynarzy i tylko dwóm statkom, Dresden i Emden, udało się uniknąć losu pozostałych. Za ich schwytanie Churchill wyznaczył nagrodę.

17:20 - Canal + - Agora

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

17:30 - TVP Historia - Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, odc. 1

Akcja serialu rozpoczyna się w 1815 roku. Po klęsce wojen napoleońskich do domu wraca Józef Frankowski. Gospodarstwo po ojcu przejął jego brat. Teraz robi wszystko, by pozbyć się przybysza. Dzięki pomocy byłego dowódcy, hrabiego Dezyderego Chłapowskiego, Józef zostaje zarządcą w jednym z jego majątków. Sam hrabia też postanawia zająć się gospodarowaniem. Aby pogłębić wiedzę z zakresu agronomii i leśnictwa, wyjeżdża do Anglii. Po powrocie reformuje majątek, dając rodakom przykład dobrze pojętego patriotyzmu.

20:00 - Viasat History - Podniebna walka z Czerwonym Baronem

Dwaj byli piloci RAF i Red Arrows odkrywają, jak wyglądały początki wojennych zmagań powietrznych podczas I wojny światowej. Dowiadują się, w jaki sposób w ciągu zaledwie czterech lat samoloty z niezbyt mocnych w konstrukcji maszyn latających przekształciły się w wojenne machiny znane do dziś. Przyglądają się także wszystkim aspektom współczesnej batalii powietrznej - od działań zwiadowczych po bombardowanie z dużych wysokości. Podczas programu piloci siądą za sterami replik samolotów z tamtych czasów.

20:00 - TV 4 - Pan i Władca: Na krańcu świata

Rok 1805. Napoleon Bonaparte podbija kolejne kraje. Walki armii cesarza z Anglikami toczą się także na dalekich morzach. Brytyjski żaglowiec wojenny „Surprise” ma przechwycić okręt „Acheron”, większą i nowocześniejszą jednostkę nieprzyjaciela. Jednak to Francuzom udaje się zaskoczyć kapitana Jacka Aubreya. Bilans starcia jest pokaźny: „Surprise” traci dziewięciu ludzi, ma uszkodzony ster. Po remoncie Aubrey postanawia ścigać francuską fregatę, choć załoga boi się kolejnej porażki. Do decydującej konfrontacji dochodzi w pobliżu wysp Galapagos.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pod El Alamein

W październiku 1942 roku pod El Alamein spotkały się po raz drugi niemieckie oddziały Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla oraz angielskie wojska generała Bernarda Montgomery’ego. Trwające ponad dwa miesiące starcia były jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej, dzięki której kampania państw Osi w Afryce została zahamowana. Angielskie oddziały wsparte były ponad 1000 sztuk broni pancernej, w tym kilkoma setkami amerykańskich czołgów typu Sherman i Grant. Odegrały one ogromną rolę w pokonaniu niemal pięciuset niemieckich czołgów.

Czwartek

10:35 - Kino Polska - Siedemnaście mgnień wiosny, odc. 1

Serial oparty na autentycznej historii działalności rosyjskiego szpiega pułkownika Isajewa w faszystowskich Niemczech pod koniec II wojny światowej. Isajew, alias Stirlitz, buduje misterną sieć dla udaremnienia rozmów wysokich rangą oficerów niemieckich z zachodnimi aliantami, mających na celu uniknięcie odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.

17:35 - TVP Historia - Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, odc. 2

Połowa lat trzydziestych XIX wieku. W Poznaniu następują aresztowania młodzieży polskiej, pod zarzutem dążenia do obalenia rządów pruskich. Wśród zatrzymanych jest Karol Marcinkowski. Coraz więcej ludzi uważa, że najsłuszniejszą drogą i sposobem na zachowanie polskości jest podnoszenie wydajności majątków ziemskich, rozwój polskiego przemysłu i handlu. Tymczasem w zaborze rosyjskim wybucha powstanie. Hrabia Chłapowski, Józef Frankowski, Karol Marcinkowski przedzierają się przez granicę, by wziąć udział w walce.

18:00 - Viasat History - Zabójstwo Henryka IV

Film nakręcono na zamku Fontainebleau i ulicach Chartres. Paryż, 14 maja 1610 roku - o godzinie 14. 00 król Francji Henryk IV został zabity przez religijnego fanatyka Francoise Ravaillaca. Tego pamiętnego dnia głowę króla zaprzątała tylko jedna myśl - odszukanie kobiety w której był zakochany i powstrzymanie jej od odejścia. Nagabywany z każdej strony w sprawie problemów państwowych, wymknął się w przebraniu i bez ochrony mimo czyhających na niego z każdej strony niebezpieczeństw.

19:00 - BBC Knowledge - Umysł Hitlera

Program ujawnia odtajnione materiały amerykańskich służb specjalnych dotyczące profilu psychologicznego Adolfa Hitlera.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Kontrofensywa w Bastogne

Grudzień 1944 roku, trwa niemiecka ofensywa w belgijskich Ardenach. Wojska III Rzeszy podejmują decyzję o ataku na miasteczko Bastogne, w którym stacjonowały amerykańskie wojska. W natarciu wzięły udział dwie niemieckie dywizje pancerne, które ostrzeliwały odcięte od zaopatrzenia oddziały alianckie, przez co straty w ludziach i ciężkim sprzęcie były coraz większe. Po kilku dniach obrony z odsieczą przybył 5. Batalion Dywizji Pancernej pułkownika Abramsa, który przebił się przez linię niemieckiej ofensywy.

21:00 - Viasat History - Wojna Hitlera z Ameryką

Megalomania Adolfa Hitlera nie znała granic. Od samego wybuchu wojny jego stratedzy skrupulatnie układali plany ataku na USA. Jednymi z najśmielszych elementów tych planów były zamiary wysłania do Ameryki szwadronów niemieckich samolotów bojowych, które miałyby uderzyć w manhattańskie drapacze chmur niczym żywe bomby. Do realizacji tego morderczego projektu jak wiemy doszło, ze wszystkimi katastrofalnymi, niszczycielskimi skutkami, ponad 50 lat później, na skutek pamiętnego ataku terrorystycznego 11 września.

21:35 - Canal + Film - Liban - historia.org.pl poleca!

Czerwiec 1982 r., trwa pierwsza wojna libańska. Izraelscy żołnierze wkraczają na terytorium Libanu. Na czele wojska znajduje się czołg wsparty niewielkim oddziałem piechoty. We wnętrzu maszyny są: dowódca Assi, ładowniczy Hertzel, kierowca Yigal i obsługujący działo Shmulik. Wszyscy to młodzi, niedoświadczeni żołnierze, po raz pierwszy biorący udział w misji. Ich zadaniem jest sprawdzenie niewielkiego miasteczka i wyeliminowanie stawiających opór. Problem pojawia się podczas pierwszej konfrontacji z nieprzyjacielem.

Piątek

14:30 - Discovery World - Obsesja Napoleona: Wyprawa do Egiptu - historia.org.pl poleca!

Historia kampanii egipskiej. Napoleon wyruszył na podbój ziemi faraonów nie tylko z olbrzymią armią, ale także w towarzystwie 150 naukowców. Choć wyprawa zakończyła się militarną klęską, naukowcy przeprowadzili szereg badań, których wyniki stworzyły podstawy współczesnej archeologii i egiptologii.

17:30 - TVP Historia - Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, odc. 3

Polacy biorący udział w powstaniu listopadowym spotykają się z represjami ze strony władz pruskich. Dezydery Chłapowski skazany zostaje na więzienie i utratę mienia, podobnie jak inni jego towarzysze. Jednak władze postanawiają złagodzić niektóre wyroki. Polacy postanawiają w inny sposób walczyć o polskość. Zakładają ośrodek, który „pod płaszczykiem” spółki handlowej ma być centrum kultury polskiej. Zrezygnowany i zmęczony życiem hrabia Raczyński popełnia samobójstwo.

19:00 - BBC Knowledge - Ostatni Naziści, odc. 2

94-letni Sandor Kepiro był najbardziej poszukiwanym nazistą na świecie. Podobno w 1942 roku brał udział w masakrze 1400 Żydów, Serbów i Cyganów.

20:00 - TVP Historia - Generał polskich nadziei: Władysław Anders, odc. 1

Serial dokumentalny. Brak informacji o programie.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa o Ardeny: Szturm KG Joachima Peipera

6. Dywizja Pancerna SS odegrała ogromną rolę w odbywającej się w grudniu 1944 roku ofensywie w Ardenach, zwanej też przez Anglików bitwą o wybrzuszenie, ostatniej tak dużej kontrofensywy wojsk niemieckich. Pomimo że ofensywa zakończyła się klęską, początkowo zaskoczyła aliantów i zmusiła do zaangażowania sporych sił do jej powstrzymania. Program przedstawia, w jaki sposób, w obliczu tego ataku, broniły swojej linii amerykańskie wojska pancerne.

Sobota

11:00 - Discovery World - Historia oręża. Karabiny snajperskie

Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne. W tym wydaniu widzowie dowiedzą się, w jaki sposób postęp techniczny przyczynił się do powstania karabinów, które dziesiątkowały wrogie armie na polach bitew.

17:00 - Viasat History - Dlaczego zatonął okręt Mary Rose?

Próba rozwiązania jednej z największych zagadek marynistycznej historii Wielkiej Brytanii - tajemnicy zatonięcia w 1545 roku jednego z najpotężniejszych statków wojennych Henryka VIII - Mary Rose.

18:25 - Kino Polska - Siedemnaście mgnień wiosny, odc. 2

Serial oparty na autentycznej historii działalności rosyjskiego szpiega pułkownika Isajewa w faszystowskich Niemczech pod koniec II wojny światowej. Isajew, alias Stirlitz, buduje misterną sieć dla udaremnienia rozmów wysokich rangą oficerów niemieckich z zachodnimi aliantami, mających na celu uniknięcie odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.

20:00 - Viasat History - Tajemnicze cywilizacje: Inkowie, Majowie i Aztekowie, odc. 1

Program zabiera widzów w samo serce spowitych tajemnicą starożytnych cywilizacji Inków, Majów i Azteków, w głąb tropikalnych lasów Meksyku i Gwatemali do takich mitycznych, wspaniałych miast jak Tikal, Machu Picchu i Cuzco. Te miasta duchów niegdyś zamieszkałe przez dziesiątki tysięcy ludzi do dziś szokują a złożoność ich struktur przechodzi wszelkie wyobrażenia. To wspaniała część historii ludzkości, historii która do dzisiaj na równi zaskakuje i budzi zachwyt.

01:00 - Canal + Film - Bękarty Wojny - historia.org.pl poleca!

Sadystyczny pułkownik SS Hans Landa morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów. W tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najokrutniejsze i najbardziej wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich „bękartami”.

Niedziela

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Egipcjanie

Starożytni Egipcjanie mniej myśleli o życiu doczesnym, a więcej o pozagrobowym. Wraz z powstaniem wierzeń religijnych zaczęła rozwijać się sztuka mumifikacji zwłok.

13:25 - Canal + - Che. Boliwia

Rok 1965. Ernesto „Che” Guevara rezygnuje ze stanowiska w kubańskim rządzie. O decyzji informuje listownie Fidela Castro, po czym potajemnie udaje się do Boliwii, aby tam kontynuować walkę zbrojną. Wraz z kilkoma kubańskimi rewolucjonistami organizuje w górach oddział partyzancki i podejmuje kampanię przeciw miejscowej władzy. Odnosi sukcesy militarne, lecz musi zmierzyć się z niedostatkiem broni i żywności, pogarszającym się zdrowiem oraz konfliktami pomiędzy Kubańczykami i miejscową ludnością. Tymczasem nasilają się ataki wojsk rządowych.

16:00 - Discovery World - Historia oręża. Zbroja

Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne.

17:00 - Discovery World - Wojna o Falklandy

Wiosną 1982 roku uwagę świata przykuł spór między Wielką Brytanią a Argentyną, dotyczący ponurych, wietrznych wysp leżących na południowym Pacyfiku - Falklandów. Konflikt zapoczątkował upadek argentyńskiego dyktatora, ożywił karierę cieszącej się nie najlepszą opinią brytyjskiej premier i wyzwolił maleńką, podległą Koronie kolonię.

22:50 - Canal + - Różyczka

Warszawa, 1967 rok. Kamila Sakowicz pracuje na Uniwersytecie Warszawskim jako maszynistka. Jej narzeczonym jest Roman Rożek, który pracuje w SB. Przełożony Romana, pułkownik Wasiak, bezskutecznie próbuje rozpracować pracowników naukowych podejrzanych o syjonizm. Dowiaduje się, że ukochana Rożka jest zatrudniona w dziekanacie tego samego wydziału, na którym wykłada główny cel SB, profesor Adam Warczewski. Pułkownik zmusza Romana, aby namówił dziewczynę do współpracy. Pracując pod pseudonimem „Różyczka”, Kamila uwodzi profesora.

01:10 - Kino Polska - Poznań ’56

Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy w wieku 10-12 lat. To z ich perspektywy widz śledzi rozwój poznańskich wydarzeń. Oprócz dwójki uczniów, trochę bezładnie „oprowadzających” widza po „powstańczym teatrum”, w filmie Bajona można odnaleźć jeszcze kilka innych wątków. Najważniejsze z nich to perypetie Zenka - młodego robotnika, który uniesiony emocjonalnym porywem, staje się mimowolnym przywódcą protestu, oraz losy pięciu profesorów, którzy zdążając na sympozjum naukowe do Szczecina, trafiają w środek rozruchów.

01:10 - Canal + Film - Wrogowie Publiczni - historia.org.pl poleca!

Stany Zjednoczone, rok 1933. John Dillinger, warunkowo zwolniony z więzienia po 9 latach pozbawienia wolności, uwalnia kilku więźniów z zakładu karnego w Michigan City w Indianie. Po pobycie na farmie zbiegowie - Harry „Pete” Pierpont, Homer van Meter i Ed Shouse, postanawiają przenieść się do Chicago. Tam razem z Dillingerem dokonują serii napadów na banki. Są nieuchwytni, a policja jest bezsilna. Dyrektor biura śledczego ogłasza Johna Dillingera „wrogiem publicznym nr 1”. Złapanie bandyty staje się głównym celem agenta Melvina Purvisa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz