Wystawa: „Ze wspomnień mieszkańców Woli”


Przez ponad dwa lata warszawski Kurier Wolski zebrał ok. 500 zdjęć, dokumentów, wspomnień, nagrań i innych pamiątek związanych z Wolą, jedną z warszawskich dzielnic. Pomysłodawcy tej akcji chcieli skorzystać z pamięci i domowych archiwów mieszkańców. Wszystko po to, aby uratować dla przyszłych pokoleń pamięć o historii Woli. Już w czwartek 16 czerwca zostanie otwarta wystawa, uzupełniona o dodatkowe materiały, będąca zwieńczeniem całej pracy.

Wystawa WolaPrzygotowana wspólnie z Muzeum Woli ekspozycja ukaże dzielnicę z perspektywy mieszkańców Woli. Można będzie zobaczyć dawną zabudowę, fabryki, szkoły, ale także samych mieszkańców, w ich codziennych zajęciach: podczas spacerów na ulicy, w pracy, w szkole. Wystawa opowiada prawdziwe historie konkretnych osób, często rodowitych, przedwojennych mieszkańców Woli. To po prostu zbiorowe wspomnienie, trudnej, ale ukochanej przez wielu Woli. Zostało jej dzisiaj bardzo niewiele, a to co przetrwało organizatorzy akcji zbierania pamiątek pragną zachować i przekazywać.

Wola sprzed lat wygląda zupełnie inaczej niż dziś - była przemysłowym centrum miasta, a jednocześnie pełną warzywnych ogrodów wsią. Przy ulicy Wolskiej mieściła się słynna fabryka Franaszka oraz ogrody Ulrycha. W tym kontrastowym otoczeniu mieszkało i pracowało kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Niestety, unikalny klimat Woli brutalnie „przeorała” II wojna światowa, podczas której zabito lub wywieziono do obozów większość mieszkańców. Wróciła tylko część. Większości przedwojennej architektury nie odbudowano, a zakłady produkcyjne i majątki odebrano właścicielom. Na Wolę napłynęła fala osiedleńcow. Mimo to dzielnica zachowała znaczną część swojego mitu i niepokornego charakteru. Sformułowanie „chłopak z Woli” rozumie chyba każdy warszawiak... a może i nie tylko on.

Wraz z wystawą nie kończy się jednak gromadzenie wolskich pamiątek. Organizatorzy apelują do wszystkich, którzy posiadają, czasem niedoceniane przez nich samych przedmioty związane z Wolą, by przynosili je do Muzeum Woli.

Wystawa została zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Wola oraz Muzeum Woli przy wsparciu Muzeum Powstania Warszawskiego oraz firmy Erina B. Ekspozycja została również wzbogacona o przedmioty z innych źródeł.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz