Program telewizyjny dla historyków (20-26 czerwca 2011)


Za nami kolejny tydzień, co oznacza, że pora na przegląd programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

14:30 - Discovery World - Upadek starożytnego Egiptu

Niektórzy badacze uważają, że od czasów XIII dynastii, która panowała do 1648 roku p.n.e., rozpoczęła się destabilizacja polityczna Egiptu. Sytuację pogorszyło rozbicie dzielnicowe. Nastąpił zmierzch kulturalny. Istnieje też teoria, że to globalne ocieplenie mogło spowodować powolny upadek imperium.

18:00 - Viasat History - Ucieczka Ludwika XVI

Paryż, 21 czerwca 1791 roku. O 12. 30 król Francji Ludwik XVI ze swoją żoną Marią Antoniną i ich dziećmi podjęli próbę ucieczki z ogarniętego rewolucyjną gorączką Paryża. W przebraniu udało im się uciec z pałacu Tuileries, gdzie byli przetrzymywani, ale w Varennes zostali zaaresztowani i wrócili do Paryża. W rok później zarówno król jak i królowa zostali straceni przez ścięcie głowy na gilotynie.

20:10 - Ale Kino! - Wzgórze - „historia.org.pl” poleca!

Rok 1942, brytyjski wojskowy obóz karny w Afryce. Obóz rządzi się jednym prawem - złamać więźniów psychicznie i uczynić ich bezwolnymi narzędziami. Nad utrzymaniem porządku czuwają sadystyczni strażnicy, Wiliams i Wilson. Za najlepszy środek przywracania wojskowej dyscypliny uważane jest wzgórze pośrodku obozu, na które trzeba wbiegać z pełnym ekwipunkiem. Sierżant Roberts właśnie rozpoczyna karę za pobicie przełożonego.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Operacja Blockbuster: Bitwa o przełęcz Hochwald

W lutym 1945 roku kanadyjskie wojska decydują się na przeprowadzenie jednej z najtrudniejszych akcji - sforsowania gęstych lasów Hochwaldu, wśród których kryły się potężne niemieckie fortyfikacje, oraz dokonania przeprawy przez Ren. Niemcy byli zdeterminowani, aby uniemożliwić aliantom wdarcie się do serca III Rzeszy. Po intensywnych i krwawych walkach, pod naporem przeważającej liczby pancernych oddziałów wojsk alianckich, zmuszeni zostali do wycofania się.

21:00 - Viasat History - Upadek twierdzy Krzyżowców

W 1178 roku napięcie między chrześcijanami i muzułmanami sięgnęło zenitu. Krwawy podbój Jerozolimy przez pierwszych krzyżowców wywołał wściekłość u przywódcy kurdyjskiego i muzułmanina, Saladina. Starcie między tymi dwiema gigantycznymi siłami przeszło do historii jako jedna z najsłynniejszych bitew tego okresu.

21:10 - TVP 2 - Zabić Sekala

Czechosłowacja, rok 1943. W pobliżu wsi stacjonują Niemcy - ich złowrogą obecność daje się wyczuć w atmosferze panującej w Lakoticach, w strachu wypisanym w oczach chłopów. Przyczyną owego lęku jest nie tylko bliskość okupanta, lecz przede wszystkim Sekal, który wysługuje się hitlerowcom, denuncjując niepokornych gospodarzy. Ofiary donosów lądują w obozie koncentracyjnym, Sekal zaś przejmuje ich majątki. Rolnicy postanawiają zabić zdrajcę. Ma tego dokonać Jura Baran, kowal niedawno przybyły do wioski.

23:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 1

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej z zastosowaniem map satelitarnych i najwyższej jakości grafiki komputerowej. Uwzględniono także informacje, dzięki którym odkryto więcej tajemnic dotyczących okresu II wojny światowej, a w szczególności ostatnich 5 lat. Odkrycia w dziedzinie łamania kodów i niedawno odkryte dokumenty rządowe po obydwu stronach Atlantyku nadały nowy wymiar niektórym wydarzeniom tego największego światowego konfliktu w historii.

Wtorek

07:05 - BBC Knowledge - Wojna w kolorze, odc. 1

Historia II wojny światowej widziana oczami tych, którzy ją przeżyli.

20:30 - TVP Historia - Kanał Stalina

Reportaż poświęcony jednej z wielkich budowli socjalizmu - Kanałowi Białomorskiemu. Za Stalina połączył Morze Białe z Bałtykiem. Inwestycja, choć oddana w terminie, nie miała żadnego sensu gospodarczego, gdyż droga wodna była nieprzydatna. Przy budowie śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi, w tym bardzo wielu Polaków. Kanał jest przykładem stalinowskiej paranoi. Po latach niemal w całości zarósł. Życie ludzkie poszło na marne. Po wielu latach jest szansa, by przypomnieć tamtą historię.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwy pancerne w Normandii

6 czerwca 1944 roku płynące w specjalnych amfibiach alianckie czołgi dobiły do brzegów plaży Juno na wybrzeżu północnej Francji. Niemieckiej obronie udało się zniszczyć część pojazdów. Wiele zatonęło po wpłynięciu na podwodne miny lub zapory przeciwdesantowe. Mimo tego alianckim oddziałom pancernym udało się przedrzeć w głąb lądu. Kierując się w stronę zajętych przez Niemców miast, natknęli się na oddziały pancerne wyposażone w czołgi typu Tygrys i Pantera. Pojazdy te uważane były za najlepsze czołgi II wojny światowej.

21:00 - Viasat History - Czy Stalin mógł powstrzymać Hitlera? - „historia.org.pl” poleca!

W oparciu o odtajnione dokumenty twórcy programu szukają odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań w dziejach historii współczesnej - czy możliwe było powstrzymanie wybuchu II wojny światowej? W programie przedstawiona zostanie agresywna polityka Hitlera oraz przygotowania do wojny takich krajów jak Związek Radziecki, Wielka Brytania i Francja, a także odpowiedzialność jaką za wybuch II wojny światowej ponosi każde z tych państw.

23:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 2

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej z zastosowaniem map satelitarnych i najwyższej jakości grafiki komputerowej. Uwzględniono także informacje, dzięki którym odkryto więcej tajemnic dotyczących okresu II wojny światowej, a w szczególności ostatnich 5 lat. Odkrycia w dziedzinie łamania kodów i niedawno odkryte dokumenty rządowe po obydwu stronach Atlantyku nadały nowy wymiar niektórym wydarzeniom tego największego światowego konfliktu w historii.

Środa

07:05 - BBC Knowledge - Wojna w kolorze, odc. 2

Historia II wojny światowej widziana oczami tych, którzy ją przeżyli.

07:45 - Canal + - Pianista - „historia.org.pl” poleca!

Wrzesień 1939 r. Wojska niemieckie wkraczają do Warszawy. Polski pianista żydowskiego pochodzenia, 28-letni Władysław Szpilman, gra w Polskim Radio nokturn cis-moll Chopina. To ostatni dzień jego pracy. Okupanci wprowadzają restrykcyjne przepisy wobec żydowskiej ludności, a niebawem pół miliona warszawskich Żydów zostaje przesiedlonych do getta. Zaczynają się wywózki do obozów koncentracyjnych. Władysław cudem unika deportacji. W końcu ucieka z getta i ukrywa się w Warszawie. Po upadku powstania w jednym z domów znajduje go niemiecki oficer.

09:00 - Discovery World - Tajemnica śmierci Kleopatry

Kleopatra przyszła na świat jako owoc kazirodczego związku. Poślubiała i mordowała swych braci. W wieku siedemnastu lat stała się spadkobierczynią tronu. Wielokrotnie unikała zamachów na życie. Jej śmierć okryta jest tajemnicą. Uznawano, że Kleopatra popełniła samobójstwo, zmarła w wyniku ukąszenia jadowitego węża. Pat Brown, ekspert z dziedziny kryminologii, próbuje dowieść, że królowa Egiptu została zamordowana.

20:10 - TVP 2 - Ostatni legion

Rzym, rok 460. Odoaker, przywódca Gotów, napada na pałac cesarza, zabija władcę i jego żonę, a syna, Romulusa, wysyła do twierdzy Capri. Malcowi towarzyszy nauczyciel i opiekun Ambrosinus. Wierności prawowitemu władcy dochowuje tylko legionista Aureliusz. Z pomocą przysłanego z Konstantynopola rycerza odbija z niewoli grupę podkomendnych i wspólnie z nimi wyrusza w kierunku Capri, by uwolnić następcę tronu. Oswobodzony Romulus udaje się z drużyną do Brytanii, gdzie ma znajdować się ostatni wierny mu legion. Ich śladem podążają Goci.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Arracourt

We wrześniu 1944 roku oddziały pancerne 3. Armii USA pod dowództwem generała George’a Pattona uderzyły na niemieckie linie obrony w okolicach Arracourt. Trwająca 11 dni bitwa była jednym z większych starć czołgów podczas II wojny światowej. Niespodziewanie lepiej uzbrojeni Niemcy przegrali z aliantami, mającymi słabiej wyposażone oddziały pancerne.

23:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 3

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej, w sposób dotąd nie pokazywany.

Czwartek

07:00 - Discovery World - Tajemnica zabójstwa Napoleona

Sten Forshufvud, dentysta i toksykolog z Göteborga, jest wielbiciel Napoleona. Po lekturze pamiętników jednego z towarzyszy cesarza na Wyspie Świętej Helenie i badaniach ocalałych włosów władcy doszedł do wniosku, że Napoleon został otruty arszenikiem. W 1840 roku ciało cesarza zostało ekshumowane, a następnie przewiezione do Francji. Kiedy otworzono trumnę, na zwłokach nie było śladów rozkładu.

07:05 - BBC Knowledge - Wojna w kolorze, odc. 3

Historia II wojny światowej widziana oczami tych, którzy ją przeżyli.

16:20 - Canal + Film - Agora - „historia.org.pl” poleca!

Aleksandria, 391 rok n.e. Rządzący zaczynają obawiać się rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy wywołują zamieszki. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski wydaje zarządzenia, w wyniku których chrześcijanie niszczą Bibliotekę Aleksandryjską. Ludzie nauki uciekają z budynku, usiłując ratować spuściznę starożytnych badaczy. Przewodzi im Hypatia. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest, wśród nich uczeń Hypatii, Orestes. Ludzie skłaniający się ku naukowemu opisywaniu świata stanowią prześladowaną mniejszość.

18:50 - Kino Polska - Marszałek Piłsudski, odc. 1

Piłsudski odnosi sukces w wyborach prezydenckich. Nie przyjmuje jednak tej funkcji. W kraju narasta walka polityczna. Centrolewica przygotowuje się do strajków. Piłsudski rozwiązuje Sejm. Doprowadza do aresztowania byłych posłów lewicy, których nie chroni już immunitet. Obserwując poczynania Hitlera w Niemczech, marszałek usiłuje doprowadzić do wojny prewencyjnej, bez skutku. Jego stan zdrowia pogarsza się. Na łożu śmierci myśli o zbliżającej się, jego zdaniem, wojnie. Obawia się największych wrogów - Hitlera i Stalina.

19:00 - BBC Knowledge - Ulice wojny, odc. 1

Serial przygląda się codziennemu życiu angielskich miast w czasie hitlerowskich bombardowań w 1940 r.

20:10 - TVP 2 - Królowa

Latem 1997 r. umiera księżna Diana. Opłakujący ją poddani domagają się jakiejś reakcji dworu, jednak królowa Elżbieta II chroni się przed naciskiem mediów i społeczeństwa za murami zamku w Balmoral. Królowa jest zaskoczona histerią narodu. Uważa, że pośmiertny kult Lady Di uderza w starą monarchię. Jednak zdaje sobie sprawę, że pałacowe apartamenty, w których czuje się bezpiecznie z domownikami, nie uchronią jej przed zmianami, które przynoszą nowe czasy. Postanawia skonfrontować się z narodem i popracować nad nowym wizerunkiem monarchii.

20:10 - Ale Kino! - Trzy Królestwa: Wskrzeszenie smoka

Chiny podzieloną są na trzy walczące ze sobą królestwa - Wei, Shu i Wu. Zhao Zilong jest mieszkańcem królestwa Shu i wojownikiem króla Liu Bai. Jego marzeniem jest zjednoczenie rozbitego kraju. U boku dzielnego weterana Ping-ana młodemu idealiście udaje się, po licznych bohaterskich walkach z armiami wrogów, wspiąć na szczyty wojskowej kariery. Jednak bratobójcza wojna nadal trwa i pociąga za sobą kolejne ofiary. Po koronacji nowego króla Zhao podejmuje się zadania zgładzenia przywódców pozostałych królestw.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 1

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej.

21:00 - Viasat History - Bitwa pod Prochorowką: Ujarzmianie tygrysa

W programie o przełomowym momencie bitwy pod Kurskiem. Pamiętne starcie w okolicach miejscowości Prochorowka, gdzie opancerzone armie stoczyły walkę decydującą o losach II wojny światowej. Kilku uczestników i świadków tamtych wydarzeń żyje do dzisiaj. Wielu jednak odeszło już, zabierając ze sobą bezcenne świadectwo tych tragicznych wydarzeń. Niezwykłe zeznania tych, którzy przetrwali oraz nowo odkryte fakty historyczne, odtworzone w tym programie, ukazują prawdziwy obraz II wojny światowej.

21:30 - Viasat History - Dzieci Stalingradu

Bohaterami programu są ludzie, którzy w 1942 roku mieli od 10 do 14 lat. Historie, których byli świadkami w połączeniu z dobrze znanymi historycznymi faktami, dotyczącymi słynnej bitwy stalingradzkiej, tworzą pełen obraz tego przełomowego momentu w przebiegu II wojny światowej.

23:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 4

Dzięki zastosowaniu najnowszych technik koloryzacyjnych obrazu filmowego serial prezentuje historię II wojny światowej, w sposób dotąd nie pokazywany.

Piątek

19:00 - Viasat History - Wieś Lezaki, rok 1942 - „historia.org.pl” poleca!

Tragiczna historia czeskiej wsi Lezaki, która w 1942 roku była zrównana z ziemią przez nazistów i której po wojnie nie odbudowano. Anglia 1941 roku. Grupa młodych czeskich żołnierzy przygotowuje plan zamachu na jednego z najwyższych rangą nazistów Reinharda Heydricha, który ma zostać przeprowadzony w ich okupowanej ojczyźnie. Żadnemu z nich nawet nie przychodzi do głowy rozmiar konsekwencji tej akcji, która spadnie na czeską wieś Lezaki.

20:30 - Discovery World - Największe bitwy pancerne. Bitwa pod Kurskiem, odc. 2

W lecie 1943 roku Hitler rozpoczął ofensywę na froncie wschodnim. Trwające ponad półtora miesiąca starcia przeszły do historii jako największa bita pancerna II wojny światowej. Świetnie wyposażona niemiecka armia nie oparła się siłom Armii Czerwonej. W tym wydaniu: nacierające oddziały SS i kontratakująca armia sowiecka spotkały się w okolicy rosyjskiej wioski Prochorowka. Stoczyły tam największą bitwę pancerną w historii wojskowości.

22:00 - TVP Historia - Poznańskie powstanie 1956

Film dokumentalny. Brak informacji o programie.

23:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 5

7 grudnia 1941 roku został nazwany przez prezydenta USA Franklina Roosevelta \‚dniem niesławy’. Był to dzień, w którym niespodziewanym atakiem na bazę amerykańskiej marynarki wojennej Pearl Harbour do wojny przystąpiła Japonia. Jej kolejnym, szybko po tym osiągniętym sukcesem było pokonanie brytyjskiej armii w Singapurze. Przez jakiś czas Japonia panowała na Pacyfiku, ale stopniowo gigant-Ameryki przebudził się, a wojna która nastąpiła po tym, nosiła wyraźne znamiona ówczesnych wojskowych innowacji.

Sobota

11:00 - Discovery World - Historia oręża. Zbroja

Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne.

17:00 - TVP Historia - Virtuti

Film opowiada o kilkunastu godzinach z życia młodego oficera rezerwy, dowódcy rozbitego oddziału, który na drodze do niemieckiej niewoli jest świadkiem ścierania się przeciwstawnych postaw i racji. Reżyser z upodobaniem stawia swoich bohaterów przed wyborami, które ich przerastają, burzą dotychczasową hierarchię wartości, uświadamiają tragizm żołnierzy września, skazanych na chaotyczną walkę z przeważającymi siłami nieprzyjaciela. Pozostawieni samym sobie, rozproszeni, stawiają pytania, na które bezskutecznie szukają odpowiedzi.

22:00 - HBO - Rodzina Borgiów, odc. 1

Rok 1492. Papież Innocenty VIII leży na łożu śmierci. Walka o schedę po nim przeradza się w ostrą rozgrywkę polityczną. Faworytem w wyścigu o władzę i papieski tron jest rodzina Borgiów. Wiele świetnych włoskich rodów chce osadzić swego przedstawiciela na papieskim tronie. Tiarę przywdziewa Rodrigo Borgia, hiszpański parweniusz, który przekupstwem i oszustwem zdobywa tytuł papieża. Przybiera imię Aleksandra VI. Wśród szlacheckich rodzin panuje ogólne niezadowolenie, czemu najdobitniejszy wyraz dają kardynałowie Della Rovere i Orsini.

22:45 - HBO - Rodzina Borgiów, odc. 2

Papież Aleksander sprowadza do Rzymu kochankę, Giulię, i oddaje jej do dyspozycji pałac kardynała Orsiniego. Członkowie wszechmocnego Kolegium Kardynałów, od którego zależy władza papieża, są podzieleni. Papież postanawia więc stworzyć dla sojuszników nowe stanowiska, a jednym z nich obdarować syna, Cesare. Wrogowie szykują się do wytoczenia sprawy przeciw papieżowi. Cesare wysyła Micheletta z misją. Ma on wniknąć do obozu kardynała Della Rovere.

23:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 6

Mussolini miał ambicje odtworzenia rzymskiego imperium, jednak brakowało mu wiedzy i umiejętności wojskowych. Po nieudanych atakach w Afryce Północnej i Grecji jego armia była w odwrocie. Hitler stanął przed poważnym dylematem - czy udzielić wsparcia sojusznikowi i jednocześnie uszczuplić oddziały na innych frontach, czy pozostawić Mussoliniego samemu sobie. Podjęta przez Hitlera decyzja o wsparciu go, okazała się katastrofalna dla obydwu przywódców. Hitler stracił setki tysięcy żołnierzy, Mussolini stracił życie.

00:30 - TVN - Listy z Iwo Jimy - „historia.org.pl” poleca!

II wojna światowa. Iwo Jima to wulkaniczna wyspa o dużym znaczeniu strategicznym. Dla Amerykanów to dobra baza lotnicza i zaplecze dla przyszłej inwazji na Wyspy Japońskie. Długa obrona wyspy da Japończykom możliwość przygotowania głównych terenów cesarstwa na atak aliantów. Dowódcą garnizonu na Iwo Jimie zostaje generał Tadamichi Kuribayashi. Wkrótce zamienia on wyspę w twierdzę z rozległym systemem podziemnych fortyfikacji. Mimo tego atakowani ze wszystkich stron Japończycy skazani są na zagładę.

Niedziela

09:00 - Discovery World - Co wiedzieli starożytni. Grecy

Filozofia narodziła się w Grecji, w starożytności nie była uprawiana w żadnych innych krajach. Jedynie Rzymianie kontynuowali osiągnięcia Greków. W Grecji rozważania filozoficzne rozpoczęły się w VII w. p.n.e., a rozkwit przypadł na IV w. p.n.e. Pierwotnie filozofowie zajmowali się zagadnieniami przyrodniczymi. Później skierowali się ku zagadnieniom humanistycznym i etycznym.

16:00 - Discovery World - Historia oręża. Błyskawiczny ogień

Program przedstawia historię broni stosowanej przez żołnierzy piechoty. Pierwszym wynalazkiem była kartaczownica Gatlinga, wielka i nieporęczna, nazywana „pradziadkiem szybkiego ognia”. Później kolejne pokolenia karabinów maszynowych przeróżnych kształtów i rozmiarów zdominowały światowe konflikty. Dopiero podczas zimnej wojny precyzja została połączona z szybkostrzelnością. Karabin maszynowy stał się nową alternatywą. MP-7 to nowy członek tej grupy. Odziedziczył najlepsze cechy poprzedników.

19:00 - Viasat History - Rok 1066, odc. 1

Rok 1066 w Anglii był rokiem przełomowym. Kraj ten przeżywał prawdziwy natłok burzliwych wydarzeń. Program opowiada o nich z punktu widzenia wojowników, zwykłych ludzi i ich rodzin, którzy znaleźli się w centrum tych zmian. Dwóch młodych mężczyzn, Tofi i Leofric, zaciągają się do armii króla Harolda, która podczas bitwy pod Stamford Bridge pokonuje wielką armię wikingów. Zanim znajdą czas, aby odpocząć dobiega ich wieść o lądowaniu Normandów w angielskim hrabstwie Sussex. Muszą wyruszyć na południe, aby wziąć udział w bitwie pod Hastings.

20:05 - HBO 2 - Władcy wojny

Chiny, połowa XIX wieku. Krajem Środka targają kolejne wojny, mieszkańcy zaczynają mieć dość rozlewu krwi, głodu i rządów skorumpowanej dynastii Quing. W centrum niepokojów znajduje się generał Pang, dowódca jednej z armii cesarzowej. Po doświadczeniu zdrady, w wyniku której zginęli jego ludzie, postanawia przyłączyć się do ukrywających się w górach bandytów. Tam poznaje Cao Er-Hu oraz Zhang Wen-Xianga. Mężczyźni zawierają braterstwo krwi, obiecując sobie dozgonną wierność.

22:30 - Ale Kino! - Full Metal Jacket - „historia.org.pl” twierdzi, że zdecydowanie trzeba obejrzeć

Fabuła podzielona jest na dwie części. W pierwszej grupa rekrutów przybywa do obozu amerykańskiej piechoty morskiej. Młodzi ludzie dostają się pod komendę sierżanta Hartmana, bezlitosnego dowódcy, którego zadaniem jest zamiana ich w maszyny do zabijania. Jednym z podwładnych Hartmana jest Joker - wrażliwy chłopak poszukujący swojej drogi w życiu. Podejrzewa, że jedną z tych dróg może być podążenie za instynktem zabijania. Druga część filmu rozgrywa się w Wietnamie. Bohaterowie zostają przerzuceni z obozu prosto w piekło linii frontu.

23:00 - Viasat History - II Wojna Światowa w kolorze, odc. 7

Zarówno alianci jak i naziści szukali sposobu na szybkie, zwycięskie zakończenie wojny. Anglicy chcieli to osiągnąć przez całkowite zbombardowanie niemieckiej infrastruktury i miast. Pomysł ten doprowadził do drezdeńskiej tragedii, kiedy samoloty alianckie zbombardowały dziesiątki tysięcy zwykłych Niemców. Niemcy wierzyli, że ich szybką i skuteczną akcją byłby atak łodzi podwodnych. Chcieli odciąć Amerykanom drogę przez Atlantyk, aby nie dostarczali posiłków Wielkiej Brytanii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz