Bitwa pod Wiedniem wreszcie trafi na ekrany kin


O ekranizacji bitwy pod Wiedniem mówiło się od dawna. W tym roku nareszcie ruszyły do niej zdjęcia. W rolach głównych zobaczymy Alicję Bachledę-Curuś, Daniela Olbrychskiego i Borysa Szyca. Króla Jana III Sobieskiego zagra Jerzy Skolimowski. Film to koprodukcja Włoch, Polski i Turcji. Premiera planowana jest na drugą połowę 2012 r.

Pierwsze zdjęcia do filmu ruszyły 2 maja w Rumunii. Jego reżyserem jest Włoch Renzo Martinelli. Produkcja posiada 50 mln zł budżet. Do jej realizacji zostaną wykorzystani znakomici aktorzy, 10 tys. statystów, 3 tys. koni i 13 tygodni zdjęć w kilku krajach Europy, także w Polsce.

Wytwórnia Monolith Films zaprezentowała pierwsze zdjęcia z polskimi aktorami z planu zdjęciowego:

 

 

Opis filmu każdemu Polakowi jest dobrze znany:

„Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Los miasta staje się coraz bardziej niepewny. Jego upadek otworzy Wielkiemu Wezyrowi drogę do zwycięstwa nad Chrześcijańską Europą. Po wielu tygodniach oblężenia dochodzi do decydującej bitwy. Szale zwycięstwa przechylają się wielokrotnie. W chwili, gdy wszystko zapowiada bliski tryumf Wielkiego Wezyra, do boju włączają się wojska pod wodzą polskiego króla Jana III Sobieskiego w morderczej  walce rozstrzygając wynik starcia.”

W roli króla Jana III Sobieskiego obsadzono święcącego niedawno sukcesy jako reżyser Jerzego Skolimowskiego.

„Jego dostojna postawa wraz z artystyczną charyzmą oraz jego światową karierą czynią go idealnym odtwórcą roli króla. Jest właśnie tym królem, którego długo szukaliśmy. Bardzo się cieszymy i życzymy panu Skolimowskiemu udanej pracy” - tak o Jerzym Skolimowskim napisał producent filmu „Bitwa pod Wiedniem” Alessandro Leone.

Potrzebującego polskiego ratunku Cesarza Leopolda I zagra Piotr Adamczyk, a w rolę ich przeciwnika i najeźdźcę Kara Mustafę wcieli się włoski aktor Enrico Lo Verso. F. Murray Abraham zdobywca Oscara za rolę w „Amadeuszu” M. Formana zagra Marco D’Aviano, który był kapucyńskim kaznodzieją i wybitną osobowością świata zakonnego XVIII w. Domniemanego założyciela pierwszej wiedeńskiej kawiarni zagra Wojciech Mecwaldowski znany m.in. z serialu „Usta usta”.

Obsada:

Jerzy Skolimowski jako Jan III Sobieski
Piotr Adamczyk jako Leopold I Habsburg
Enrico Lo Verso jako Karà Mustafa
F. Murray Abraham jako Marco D’Aviano
Alicja Bachleda-Curuś jako Księżna Eleonora Lotaryńska
Daniel Olbrychski jako Generał artylerii koronnej Marcin Kazimierz Kątski
Andrzej Seweryn jako Jan Andrzej Morsztyn
Borys Szyc jako Hetman wielki koronny Mikołaj Adam Sieniawski
Wojciech Mecwaldowski jako Jerzy Franciszek Kulczycki

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz