Ekspozycja oryginalnych tablic z 21 postulatami z Sierpnia’80


31 sierpnia w Galerii Kordegarda Prezydent Bronisław Komorowski otworzy ekspozycję, poświęconą 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Przez pięć dni w Kordegardzie oglądać będzie można oryginalne tablice z postulatami strajkujących w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

Postulaty Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Sierpnia’80 zostały spisane na sklejkach używanych w stoczni i – wobec braku możliwości przedstawienia ich opinii publicznej za pośrednictwem mediów – umieszczone nad bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Tekst postulatów został spisany przez Macieja Grzywaczewskiego i Arkadiusza Rybickiego.

Tablice zostały uznane przez Międzynarodowy Komitet Doradczy Programu UNESCO „Pamięć Świata” za jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku, świadectwo wydarzeń, mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw bloku socjalistycznego, których kolebką była Stocznia Gdańska. Decyzją Sekretarza Generalnego UNESCO z 16 października 2003 roku tablice wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Ekspozycja z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz