„Krążownik Kormoran” - T. Detmers - recenzja


Do tej pory na polskim rynku wydawniczym ukazało się wiele wspomnień marynarzy służących na okrętach różnych państw w okresie II wojny światowej. Tym razem mamy do czynienia z opisem losów niemieckiego krążownika pomocniczego Kormoran pióra jego  dowódcy – Theodora Detmersa. Opowieść rozpoczyna się od przejęcia dowodzenia nad tytułowym okrętem, a kończy na krótkim opisie niewoli jego załogi.

Autor żył w latach 1902-1976. Pierwszy stopień oficerski otrzymał w 1927 roku. Bezpośrednio przed objęciem dowództwa nadKormoranem, stał na czele załogi niszczyciela Hermann Shoemann. Swoje wspomnienia opublikował w 1959 roku.

Lektura wspomnień daje pełny obraz życia na tym nietypowym okręcie. Oprócz opisu sposobu w jakim opanowywano wrogie jednostki, szeroko przedstawiono zwyczaje panujące wśród załogi. Autor dużo uwagi poświęcił kwestii radzenia sobie z wolno mijającym czasem. Niektóre z nich, jak chociażby seanse filmowe, mogą nawet zaskoczyć. Nie zapomniał przy tym „przedstawić” zwierząt jakie towarzyszyły załodze w długiej podróży. Swoje miejsce na łamach książki posiada również sam Kormoran. Okręt opisano podając dane techniczne oraz wytykając błędy i wady konstrukcyjne, które powodowały usterki, z którymi w czasie rejsu zmagała się załoga.

Książka jest na tyle interesująca, że ciężko się od niej „oderwać„. Niemal roczny, brutalnie przerwany rejs, który rozpoczął się w ostatnich miesiącach 1940 roku, opisany został na 221 stronach. Niewielka objętość publikacji nie oznacza, że jest ona „nic„ nie warta. Wręcz przeciwnie. Barwność, ale jednocześnie rzeczowość opisu gwarantuje przyjemnie spędzony czas. Zawiera on wiele cennych informacji mogących pomóc zrozumieć ”ludzi morza”. Dużo, w związku z tym, daje do myślenia sposób, w jaki załoganciKormana traktowali swoich jeńców. Mimo zatopienia statku nie pozostawiali ich na pastwę losu ani się nad nimi nie znęcali. Traktowani byli z należytym szacunkiem i godnością, co może mocno zdziwić wszystkich głęboko przekonanych o okrucieństwie armii III Rzeszy.

Autor w wielu miejscach tłumaczy czym kierował się podejmując określone decyzje, dzięki czemu łatwiej jest je zrozumieć.

Niestety książka posiada kilka niedociągnięć. Najdotkliwszym z nich jest zupełny brak jakiejkolwiek mapy. Co prawda w tekście od czasu do czasu pojawiają się współrzędne miejsca, w którym doszło do spotkania określonej jednostki, lecz nie jest to wystarczające.

Kolejnym potknięciem jest błędnie sporządzony spis treści. Brakuje w nim kilku rozdziałów. W spisie widnieje ich 18, a w rzeczywistości treść podzielono na 20. Trafnym posunięciem było umieszczenie opisu przejmowania i/lub zatapiania każdego z statków w oddzielnym rozdziale. Dzięki temu całość jest składna i logiczna.

Dużym plusem są przypisy, które objaśniają czytelnikowi niedopowiedzenia występujące w tekście. Odnosi się to zarówno do przybliżania opisu poszczególnych jednostek pływających jak i umiejscowienia akwenów, archipelagów czy portów. Jest to wielce pomocne, gdyż to co dla autora, prawdziwego wilka morskiego, było oczywiste, nie musi być takie dla czytelnika.

Zdjęcia, standardowo jak dla „Serii z Kotwiczką„ znajdują się na wydzielonej części mniej-więcej ”na środku” książki. Oprócz wizerunków dowódcy krążownika pomocniczego Kormoran oraz australijskiego krążownika Sydney zawierają sylwetki okrętów i statków, o których mowa jest w treści. Książka wydana została w twardej, lakierowanej okładce. Zdjęcia umieszczono na papierze kredowym.

Polecam wyżej opisaną publikację dla wszystkich pasjonatów marynistyki oraz dla osób chcących poznać tę „część” historii. W związku z lekkością lektury na pewno będą chcieli sięgnąć po kolejne pozycje z serii.

Plus minus:
Na plus:
+ zwięzłe ujęcie tematu
+ osoba autora gwarantująca rzeczowość
+ klarowny język
+ umieszczenie szkicu okrętu wraz z jego opisem
+ przypisy wyjaśniające niedomówienia
Na minus:
- brak jakiejkolwiek mapy
- niedokładny spis treści

Tytuł: Krążownik Kormoran
Autor: Theodor Detmers
Przekład: Marek Jurczyński
Wydawca: Finna
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 978-83-62913-88-6
Liczba stron: 221
Oprawa: twarda
Cena: ok. 30 zł
Ocena recenzenta: 8 /10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz