Starożytne papirusy w internecie |
Pod koniec lipca zainaugurowano społeczności owy projekt naukowy pt. „Życie starożytnych”, który ma na celu odczytanie przez internautów papirusów z antycznego Miasta Ostronosej Ryby znajdującego się w Środkowym Egipcie.
- Papirusy nie zostałyby odczytane, gdyby nie pomoc internautów. Jeszcze nigdy nie wykorzystano internetu do rozwiązania problemu nauki humanistycznej w tak dużej skali. Możliwości odczytania przesłania sprzed 2 tysięcy lat jest fascynująca! - mówi Lech Mankiewicz, koordynator projektu.
Projekt jest efektem współpracy papirologów z Oksfordu, brytyjskiego Towarzystwa Badania Egiptu, oraz Citizen Science Alliance, czyli konsorcjum czołowych brytyjskich i amerykańskich uniwersytetów i instytucji badawczych. Strona ma polska wersję językową, dzięki pomocy koordynatorów dr hab. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Jana Pomiernego, wydawcy portalu Astronomia.pl. Wsparcia przy „Życiu starożytnych” udzieli również naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr hab. Włodzimierz Godlewski z Zakładu Archeologii Egiptu i Nubii oraz prof. dr hab. Tomasz Derda z Zakładu Papirologii.
Papirusy z Miasta Ostronosej Ryby zostały odkryte na początku XX wieku, a pochodzą sprzed około 2 tysięcy lat. Zbiór udostępniony został przez papirologów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. - Ze statystyki kliknięć wynika, ze przez pierwszy tydzień działania portalu internauci przejrzeli ponad pół miliona papirusów. Ruch z Polski i Grecji wynosił 14 proc. - dodaje Lech Mankiewicz.
Strona projektu „Życie starożytnych”: ancientlives.org lub zycie-starozytnych.pl.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.