Wystawa: „Pomarańczowa Alternatywa - happeningiem w komunizm”


W latach 80. XX wieku, czyli w okresie schyłkowego, ale też burzliwego PRL‑u, na ulice polskich miast wyszła Pomarańczowa Alternatywa.

Zainicjowany we Wrocławiu ruch dostrzegł absurd systemu politycznego i sam uderzył w niego absurdem. Orężem Pomarańczowej Alternatywy był happening, który w sposób przewrotny i humorystyczny porywał tłumy, by skutecznie zachwiać posadami komunizmu. Pomarańczowa Alternatywa to nie tylko ruch społeczny kontestujący polską rzeczywistość lat 80., ale przede wszystkim zjawisko, które w skali ogólnopolskiej, bez tworzenia formalnych struktur i politycznych haseł, występowało przeciw reżimowi. Było alternatywą dla władzy, dla opozycji, ale także dla szarej rzeczywistości.

Działacze Pomarańczowej Alternatywy wyśmiewali pompatycznie obchodzone rocznice, konwencję świąt tematycznych, powszechną obecność milicji i tajnych służb we wszystkich dziedzinach życia, niedobory w sklepach... Znakiem rozpoznawczym ruchu był krasnoludek – najpierw malowany na murach (na plamach farby po zamalowanych przez milicję hasłach i symbolach wolnościowych), później pomarańczowa czapeczka zakładana przez uczestników masowych happeningów. Akcje ośmieszały aparat władzy, a po roku 1989 stanowiły komentarz do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej. Wykorzystywane metody i język wykazywały silny wpływ surrealizmu i pokrewieństwo z ruchem Dada.

Ekspozycja w Galerii MCK jest pierwszą tak obszerną prezentacją ruchu. Przedstawia jego narodziny i rozwój, a jej narracja osadzona jest na tle historii politycznej i społecznej Polski lat 80. XX wieku oraz późniejszej transformacji systemowej.

Szczególnym odbiorcą wystawy Pomarańczowej Alternatywy są dzieci. Dla młodych odbiorców w wieku 6-10 lat stworzyliśmy specjalną ścieżkę zwiedzania – nieskomplikowane teksty pozwolą zapoznać się ze specyfiką PRL-u, sztuką happeningu oraz działalnością Pomarańczowej Alternatywy, a pytania i ćwiczenia pomogą tę wiedzę utrwalić.

Atutem wystawy jest jej interaktywność. Istnieje możliwość malowania krasnali na ścianie – jak czynili to członkowie historycznej Pomarańczowej Alternatywy, składania czapeczek, malowania koszulek, budowania Pałacu Kultury, fotografowania się w makiecie krasnala… czeka też wiele innych atrakcji, które pozwolą zwiedzającym wystawę poczuć atmosferę happeningów Pomarańczowej Alternatywy. Do działania zapraszamy wszystkich bez względu na wiek!


Źródło: http://mck.krakow.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz