IV Kongres Mediewistów Polskich, Poznań 2011


W dniach od 19 do 21 września Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będzie gościł uczestników IV Kongresu Mediewistów Polskich.

Projekt cyklicznych ogólnopolskich spotkań badaczy wieków średnich narodził się na początku ubiegłej dekady. Pierwszy kongres odbył się w Toruniu w 2002 roku, następne w Lublinie (2005) i Łodzi (2008). Nad inicjatywą czuwa Stały Komitet Mediewistów Polskich powołany w 2003 roku. Organizacji tegorocznego Kongresu podjęło się środowisko mediewistów poznańskich pod kierunkiem Profesorów Jerzego Strzelczyka, kierownika Zakładu Historii Średniowiecznej Instytutu Historii, i Kazimierza Ilskiego, dyrektora tegoż Instytutu. Przygotowanie konferencji nie byłoby możliwe bez ofiarnego wsparcia J.M. Rektora UAM, Profesora Bronisława Marciniaka, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władz miasta Poznania. Patronat nad Kongresem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Ponad dwustu uczestników spotkania reprezentuje różne dyscypliny humanistyczne, historię, archeologię, historię sztuki, nauki filologiczne, filozofię, muzykologię. Wśród referentów są badacze o uznanym dorobku naukowym, jak również młodzi adepci studiów nad średniowieczem. Obok mediewistów polskich, pracujących w kraju i za granicą, w Kongresie weźmie udział również znacząca grupa gości z innych państw regionu, Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji i Węgier.

Program konferencji uwzględnia rozmaite kierunki badawcze współczesnej mediewistyki. Przedmiotem poszczególnych sesji będą dzieje średniowiecza w wymiarze lokalnym (Wielkopolska), makroregionalnym (Europa Środkowa) i powszechnym (Europa łacińska, Bizancjum), kulturowym i społecznym (ciekawość świata, komunikacja społeczna, uczucia, kryzysy, religijność), metody badań historycznych oraz historia studiów mediewistycznych w poszczególnych ośrodkach naukowych w Polsce. Kondycji współczesnej mediewistyk będzie poświęcony odrębny panel. Granice chronologiczne nie zostały potraktowane w sposób dogmatyczny, tematem osobnych sesji będzie recepcja antyku w wiekach średnich oraz postrzeganie średniowiecza w następnych epokach, po czasy współczesne.

Inauguracja Kongresu będzie miała mi 19 września o godz. 10.00 w Auli Uniwersyteckiej. Obrady, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, będą się toczyć w gmachu Collegium Historicum przy ul. Święty Marcin 78. Szczegółowy program jest dostępny na stronie Zakładu Historii Średniowiecznej: http://www.mediewistyka.amu.edu.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz