Wystawa: „Skarby Biblioteki Książąt Czartoryskich”


Od 14 września do 2 października w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, przy ul. Kanonicza 17 można oglądać wystawę pt. Skarby Biblioteki Książąt Czartoryskich.

Na wystawie w Sali Cnót Pałacu Biskupa Erazma Ciołka można zobaczyć pięćdziesiąt rękopisów iluminowanych i starych druków powstałych od XIII do XVII wieku. Są to dzieła średniowiecznego malarstwa książkowego oraz stare ryciny, często zbytkownie oprawione. Powstały w różnych ośrodkach europejskich: Francji, Niderlandach, Italii. Prezentowane są okazałe modlitewniki, ufundowane przez dostojników duchownych i świeckich, jak i te skromniejsze, będące własnością osób prywatnych, należą do najcenniejszego dziedzictwa europejskiego takie jak: Pontyfikał biskupa Erazma Ciołka (datowany na 1510-1515), paryskie Godzinki Agnès de Kiqeumberg (ok. 1425), Żywot Chrystusa wykonany w 1478 r. dla Burgundczyka, Guillaime’a de Ternay, Brewiarz papieża Sykstusa IV (ok. 1480), ofiarowany z czasem królowi Zygmuntowi III Wazie, czy zespół druków Stanisława Polaka z Sewilli.

Jak twierdzą organizatorzy wystawy jej celem jest pokazanie różnorodności kolekcji, dlatego obok ksiąg liturgicznych znajdują się dzieła filozoficzne i historyczne. Ich układ pozwala dostrzec, jak zmieniały się mody kolekcjonerskie, sposoby pozyskiwania dzieł i jak dokonywały się przemiany w ich odbiorze - od romantycznego kultu pamiątek do estetycznego zachwytu nad sztuką.

Wystawa towarzyszy XXVII międzynarodowemu kongresowi Association Internationale de Bibliophilie, który odbywa się w dniach od 18 do 25 września. Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliofilów z siedzibą w Paryżu, najbardziej prestiżowej organizacji zrzeszającej znawców i kolekcjonerów starej książki, spotykają się każdego roku w innym państwie świata. Program zjazdu bibliofilów wypełniają sesje naukowe oraz zwiedzanie najważniejszych i najbardziej wartościowych, historycznych zbiorów bibliotecznych i kolekcji archiwalnych danego kraju. Obok Biblioteki Narodowej - współorganizatora tegorocznego Kongresu - wśród instytucji goszczących jego uczestników znajduje się również Pałac Biskupa Erazma Ciołka.

Ceny biletów: 12 złotych - normalny, 6 złotych - ulgowy, 24 złote - rodzinny (dorośli plus dzieci, maksymalnie 5 osób), 10 złotych - grupowy normalny, 5 złotych - grupowy ulgowy. Wystawa jest otwarta od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 18 i w niedzielę od 10 do 16.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz