Otwarcie wystawy „Kardynał Adam Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu”


Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy „Kardynał Adam Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu”, które odbędzie się 27 października br. o godz.12.00 na placu przed bazyliką oo. Franciszkanów przy ul. Franciszkańskiej. Wstęp wolny.

Wystawa została przygotowana z okazji zbliżającej się rocznicy konsekracji księcia Adama Stefana Sapiehy na biskupa krakowskiego. Zainicjowana konsekracją czterdziestoletnia posługa kardynała Sapiehy na tronie św. Stanisława przypadła na okres niezwykle burzliwy w historii Polski: dwie wojny światowe, okupacja niemiecka, a następnie czasy komunistycznej dyktatury i zaledwie dwadzieścia lat działalności w wolnej Polsce. Do dziś dnia postać krakowskiego kardynała jest symbolem wierności i niezłomności, która sprostała próbie czasu.

Opracowana przez krakowski oddział IPN wystawa „Kardynał Adam Stefan Sapieha: człowiek, duszpasterz, mąż stanu” prezentuje zdjęcia oraz dokumenty związane z osobą księcia metropolity krakowskiego Adama Sapiehy. Przedstawione zostały różne aspekty jego biografii, m.in. działalność społeczna i polityczna, aktywność duszpasterska na przestrzenie lat 1912–1951. Ponadto część ekspozycji ukazuje postać kardynała od strony prywatnej, w jego kontaktach z rodziną i bliskimi.

Wystawie towarzyszyć będzie otwarcie ekspozycji poświęconej osobie metropolity Adama Sapiehy w Katolickim Domu Kultury im. ks. kard. Adama Sapiehy, następnie spotkanie z historykami i krewnymi kardynała. Organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Katolicki Dom Kultury im. Księcia Kardynała Adama Stefana Sapiehy. Całość oglądać będzie można do 25 listopada 2011 r.

Termin i miejsce otwarcia wystawy oraz imprez towarzyszących:

27 października 2011 r. (godzina 12.00); plac przed bazyliką oo. Franciszkanów, Kraków
27 października 2011 r. Katolicki Dom Kultury im. ks. kard. Adama Sapiehy; ul. Boborwskiego 6, Kraków

Godz. 17:00 - Otwarcie ekspozycji poświęconej Kardynałowi Adamowi Stefanowi Sapiesze
Godz. 17:20 - Wykład ks. prof. Józefa Mareckiego „Adam Sapieha wobec

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz