Święto Wszystkich Świętych 2011: kwesta na Powązkach


Około 250 osób ze świata kultury, nauki i sztuki, a także setki innych Warszawiaków weźmie udział w 37. kweście na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Powązkowskim.

Warszawa Powązki Święto

Brama Św. Honoraty, Stare Powązki / fot. Hubert Śmietanka, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5

Kwesta trwa od niedzieli, a zakończy się w Dzień Wszystkich Świętych. Środki uzyskane w trakcie kwesty trafią w całości na odnowę znajdujących się na cmentarzu zabytkowych nagrobków i kapliczek. Wytypowaniem obiektów wymagających renowacji zajmuje się Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Skala renowacji zależy od hojności Warszawiaków.

W toku ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać 243 tys. zł, za które odnowiono m.in kaplicę rodziny Znamierowskich oraz nagrobki Marcelego Porowskiego, Zofii Kraszewskiej i Adolfa Erlicza.

Cmentarz Powązkowski znajduje się na terenie warszawskiej dzielnicy Woli. Ta narodowa nekropolia została założona w 1790 r. Jej nazwa, podobnie jak nazwa krakowskiego Cmentarza Rakowickiego, wzięła się od nazwy pobliskiej ulicy.

Cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków. Na jego terenie znajduje się Aleja Zasłużonych. Pochowano na nim m.in. Aleksandra Gieysztora, Władysława Grabskiego, Hugo Kołłątaja, Jana Kułakowskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Leona Petrażyckiego, Władysława Tatarkiewicza, Tadeusza de Virion, Mirona Białoszewskiego, Zbigniewa Herberta, Marka Hłasko, Agnieszkę Osiecką, Bolesława Prusa, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Władysława Reymonta, Gustawa Holoubka, Wojciecha Bogusławskiego, Jana Kiepurę, Stefana Mellera, Leopolda Okulickiego, Andrzeja Stelmachowskiego i wielu innych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz