Piąta edycja przeglądu „Kogo kręci kino historyczne?” - 3-8 listopada, Warszawa


Muzeum Historii Polski i Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zapraszają na piątą już edycję przeglądu „Kogo kręci kino historyczne?”, tym razem zatytułowanego „Widma wolności”, a poświęconego konfrontacji różnych wizji końca komunizmu i ich znaczenia dla mieszkańców Słowacji, Węgier, Niemiec, Polski i innych krajów Europy Środkowej . Odbędzie się on w dniach 3-8 listopada w warszawskim kinie „Kultura”.

Sam przegląd jest organizowany już od 2007 r. W obecnej edycji do Muzeum Historii Polski dołączył drugi organizator - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność. Podczas każdego z poprzednich przeglądów wybierano jeden konkretny temat historyczny. Następnie dobierano do niego filmy pasujące ze względu na treść, przy czym prezentowały one głównie kinematografię Europy Środkowej. Starano się również, aby przedstawiały one różne punkty widzenia na daną sprawę, dostarczały najróżniejszych argumentów do dyskusji. A do tej z kolei zapraszano historyków, dziennikarzy, filmoznawców czy też w końcu twórców tych filmów. Wszystko po to, aby widzowie mieli - jak informują organizatorzy - możliwość skonfrontowania najróżniejszych postaw i punktów widzenia. A jak podsumowują cel powstania tego przeglądu jego pomysłodawcy?

„Projekt ‚Kogo kręci...’ stanowi forum dialogu. Sztuka, historia akademicka i pamięć stanowią trzy aspekty, wokół których toczy się dyskusja. Kultura stanowi język i narzędzie nadawania sensu naszemu teraz i naszej przeszłości”.

Wstęp na wszystkie pokazy filmowe jest bezpłatny. Najpierw trzeba jednak zarejestrować się, dzwoniąc pod numer telefonu 22 826 33 35.

Program 5. edycji przeglądu „Kogo kręci kino historyczne”:

3 listopada (czwartek)
Gość: Jacek Bromski

18:00 - Pod Czerwoną Kakadu (Der Rote Kakadu), Niemcy 2006, reż. Dominik Graf, 128 min., fab. Obsada: Max Riemelt, Jessica Schwarz, Ronald Zehrfeld, Tanja Schleiff.
W czasach gdy Gagarin leciał w kosmos, tytułowy nocny klub był dla mieszkańców Drezna oazą wolności, a dla służb specjalnych - pułapką zastawioną na nieprawomyślnych obywateli. Wpadają w nią poetka Luise, jej mąż Wolle i 20-letni Siggi, który bardzo chce zostać studentem. Barwna, pełna muzyki i tańca, lecz daleka od „ostalgii” wizja życia w komunistycznej części Niemiec.

22:00 - Zwerbowana miłość, reż. Tadeusz Król, Polska 2010, 86 min., fab.
Obsada: Joanna Orleańska, Robert Więckiewicz, Krzysztof Stroiński, Sonia Bohosiewicz.
PRL dogorywa, lecz Andrzej i Siejka, dwaj agenci służb specjalnych, nie tracą zimnej krwi. Przygotowują operację, która pozwoli im spokojnie myśleć o przyszłości. Jej powodzenie zależy od młodej, zakochanej kobiety. Wszystko zdaje się przebiegać zgodnie z planem, lecz cyniczni agenci wkrótce doświadczają na własnej skórze, że klasyk miał rację: nie igra się bezkarnie z miłością.

4 listopada (piątek)
Gość: red. Janusz Wróblewski

18:00 - Papier będzie niebieski (Hîrtia va fi albastră), Rumunia 2006, reż. Radu Muntean, 92 min., fab.
Obsada: Paul Ipate, Adi Carauleanu, Dragos Bucur, Tudor Istodor, Alexandru Potocean.
Tragikomiczna odyseja plutonu, który w nocy z 21 na 22 grudnia 1989, patroluje ulice Bukaresztu. Miasto jest ogarnięte rewolucyjnym chaosem. Zdezorientowani żołnierze nie wiedzą, co robić: walczyć z terrorystami, którzy rzekomo zaatakowali siedzibę państwowej telewizji, czy przyłączyć się do manifestantów. Marzą o lepszym życiu, którego symbolami są „mięso, jeansy i coca-cola”.

22:00 - Tak spędziłem koniec świata (Cum mi-am petrecut sfârşitul lumii), Rumunia 2006, reż. Catalin Mitulescu, 106 min., fab.
Obsada: Dorotheea Petre, Timotei Duma, Carmen Ungureanu, Corneliu Ţigancu.
Rumuński komunizm dogorywa, ale jeszcze pokazuje zęby. Zniszczenie szkolnego popiersia Ceauşescu oznacza wielkie kłopoty dla mimowolnych sprawców tego czynu. 17-letnia Eva postanawia przepłynąć przez Dunaj i uciec za granicę. Jej młodszy brat, wraz ze swoimi przyjaciółmi, opracowuje plan zamordowania dyktatora. W tle: niejednoznaczny portret społeczeństwa okresu przełomu.

5 listopada (sobota)
Gość: reż. András B. Vágvölgyi

18:00 - Kolorado Kid (Kolorádó Kid), Węgry/Wielka Brytania 2010, reż. András B. Vágvölgyi , 93 min., fab.
Obsada: Zsolt Nagy, Lilla Sárosdy, Andrea Fullajtár, Michael Kelly, Tibor Gáspár.
Budapeszt, trzy lata po powstaniu 1956 roku. Béla Kreuzer, hazardzista i utracjusz, korzysta z życia nie wiedząc, że po piętach depcze mu tajna policja. W celi spotyka dawnego znajomego. W retrospekcjach powracają dni antykomunistycznej rewolucji. Reżyser, debiutant i były dziennikarz, mówi o swoim filmie: Vágvölgyi spotyka Tarantino. Krytycy wolą określenie: noir Kadar.

22:00 - Chłopcy z Budakeszi (Budakeszi srácok), Węgry 2006, reż. Pál Erdöss, 112 min., fab.
Obsada: Eszter Nagy-Kálózy, Szabolcs Veégh, Zsolt Huszár.
Adaptacja autobiograficznej powieści Lustro dzieciństwa Istvána Kovácsa, byłego konsula Republiki Węgierskiej w Krakowie i tłumacza polskiej literatury. Jej bohaterowie, dorastający chłopcy, dostają twardą lekcję życia w kraju, próbującym otrząsnąć się z wojennej traumy i rządów wielbicieli Stalina. Inspiracją dla autora był pomnik Małego Powstańca, stojący pod murami warszawskiej Starówki.

6 listopada (niedziela)
Gość: dr Paweł Ukielski

18:00 - Granica (Hranica), Słowacja 2009, reż. Jaroslav Vojtek, 72 min., dok.
Symbolem podzielonej Europy stał się Berlin, mało kto natomiast słyszał o dramacie mieszkańców gminy Slemence. Gdy Stalin postanowił zaanektować Ruś Zakarpacką, ogrodzenie z drutu kolczastego w ciągu jednej nocy przecięło na pół całą wieś, łącznie z cmentarzem. Przejście graniczne otwarto dopiero 60 lat później. Filmowy dokument nagradzany na wielu festiwalach.

22:00 - Dowód osobisty (Občiansky průkaz), Słowacja/Czechy 2011, reż. Ondŕej Trojan, 129 min., fab.
Obsada: Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka, Aňa Geislerová.
W latach 70. Czechosłowacja weszła w erę „normalizacji”. Tępiono objawy samodzielności oraz uleganie wpływom zachodniej kultury. Czterech nastolatków, zafascynowanych muzyką Led Zeppelin i Black Sabbath, rzuca wyzwanie systemowi, niszcząc dowody osobiste. Scenariusz tej gorzkiej komedii powstał na podstawie książki Petra Šabacha, najbardziej czeskiego z czeskich pisarzy.

7 listopada (poniedziałek)
Gość: reż. Christian Nochev

18:00 - Kroki w piasku (Стъпки в пясъка), Bułgaria 2010, reż. Iwajło Christow, 89 min., fab.
Obsada: Iwan Barnew, Jana Titowa, Wełko Kinew, Dejan Donkow, Nenczo Ilczew.
Film, oparty opowieści bułgarskiego emigranta, którego reżyser przypadkowo spotkał w Chicago. Jego historia była typowa i zarazem jedyna w swoim rodzaju. Do Ameryki trafił z austriackiego obozu dla uchodźców. W ojczyźnie nie miał żadnej przyszłości, po tym jak popadł z konflikt z władzą. Zostawił tam jednak dziewczynę, z którą był związany już od szóstego roku życia...

22:00 - Jak ogień i płomienie (Wie Feuer Und Flamme), Niemcy 2001, Reż. Connie Walter, 94 min., fab.
Obsada: Anna Bertheau, Antonio Wannek, Hermann Beyer, Tim Sander.
Miłość, muzyka i komunizm czyli nowa wersja historii Romea i Julii. 17-letnia Nele z Berlina Zachodniego poznaje punka, mieszkającego po drugiej stronie muru. Rodzina i przyjaciele nie akceptują ich związku. Co gorsza, swoje zdanie w tej sprawie ma też enerdowska służba bezpieczeństwa. Zakochani, rozdzieleni przez politykę, druga szansę od losu dostaną dopiero po zjednoczeniu Niemiec, w roku 1990.

8 listopada (wtorek)
Debata panelowa podsumowująca 5. edycję przeglądu „Kogo kręci kino historyczne?” pt. „Między sentymentem a potępieniem - obraz komunizmu w kinematografiach byłych demoludów”.
Gość: reż. Gábor Zsigmond Papp

18:00 - Życie agenta (Az ügynök élete), Węgry 2004, reż. Gábor Zsigmond Papp, 82 min., dok.
Węgierska tajna policja miała opinię jednej z najskuteczniejszych. W jej archiwach znaleziono multum filmów instruktażowych, z których funkcjonariusze dowiadywali się, jak werbować współpracowników, przeszukiwać mieszkania, zakładać podsłuchy i śledzić podejrzanych. Montaż tych materiałów mówi o naturze totalitaryzmu więcej, niż setki naukowych dysertacji. Śmieszne i straszne zarazem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz