Święto Niepodległości 11.11.11 w Warszawie - plan imprez


Największą uwagę mediów przykuwają dwa wydarzenia Marsz Niepodległości, a także „antymarsz” organizowany przez Porozumienie 11 listopada. Jednak w tym dniu w Warszawie odbywać się będzie jeszcze wiele innych wydarzeń związanych z Świętem Niepodległości.

godz. 11.11 kilka tysięcy biegaczy uczci na sportowo 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach organizowanego przezWarszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji cyklu „Zabiegaj o pamięć”. Trasa liczy 10 kilometrów i jest atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Sportowcy pobiegną m.in. ulicami: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości, zawrócą na ul. Rakowieckiej i z powrotem drugą stroną al. Niepodległości, ul.Chałubińskiego i al. Jana Pawła II.

W godzinach południowych odbędą się uroczystości centralne na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Niepodległości z udziałem Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

„Dotknij Niepodległości” to z kolei propozycja Muzeum Wojska Polskiego na Święto Odzyskania Niepodległości, której kulminacją ma być defilada historyczna z udziałem pododdziałów Wojska Polskiego oraz grup rekonstrukcji historycznych trasa defilady to: pl. Piłsudskiego - Muzeum Wojska Polskiego. Planowana godzina rozpoczęcia defilady to 13.20.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości organizuje Marsz Niepodległości, którego start przewidziano na godz. 15.00 na Placu Konstytucji. Po marszu jego organizator organizuje Noc Wolności w Hotelu Europejskim (impreza płatna). Natomiast Porozumienie 11 listopada organizuje kontrmanifestację. Jej uczestnicy będą próbowali zablokować przejście przez Warszawę uczestnikom Marszu Niepodległości.

Muzeum Historii Polski podobnie jak w ubiegłych latach organizuje „Przystanek Niepodległość” W tegorocznym programie przewidziano m.in. miejską grę historyczną „Paluchem po mapie”, koncert Urszuli Dudziak wraz z zespołem,  pokaz filmów dokumentalnych oraz przejażdżki zabytkowymi tramwajami i autobusami z przewodnikami. Szczegółowy program „VI Przystanku Niepodległość”, któremu patronujemy medialnie znajdziecie w naszym artykule: Świętuj niepodległość z Muzeum Historii Polski - 11.11.11.

Sudawia, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie FMW po raz trzeci zorganizowały Koncert Niepodległości. Start tego muzycznego wydarzenia zaplanowano na godz. 20.00 na terenie Muzeum. W trakcie imprezy prezentowane będą współczesne aranżacje kanonów polskiej pieśni patriotycznej, które podkreślając piękno harmonii oryginału, z powodzeniem sięgają do współczesnych form wyrazu jak jazz, etno, rock alternatywny, muzyka instrumentalna, symfoniczna czy nawet rap. Koncert prowadzony jest przez aktorów w konwencji spektaklu słowno muzycznego, gdzie utwory przeplatane są historycznymi opowieściami i nawiązaniami oraz poezją. Koncert odbywa się pod patronatem medialnym „historia.org.pl”.


Na Facebooku utworzyliśmy ankietę, w której możecie zdradzić jak spędzicie 11 listopada. W głosowaniu z wyraźną przewagą nad pozostałymi propozycjami prowadzi Marsz Niepodległości. By zagłosować po zalogowaniu na Facebooka kliknijcie w ten link: Marsz Niepodległości czy antyMarsz?

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz