Premiera filmu o żołnierzu-niedźwiedziu Wojtku - wkrótce pokaże go TVP


Dziś w Londynie odbyła się premiera filmu poświęconego niezwykłemu żołnierzowi-niedźwiedziowi Wojtkowi, który walczył w trakcie II wojny światowej w II Korpusie gen. Władysława Andersa.

Film „Wojtek niedźwiedź, który poszedł na wojnę” w reżyserii dwóch Aglików: W. Hooda i A. Lavisa miał wczoraj swój premierowy pokaz, który odbył się w kinie Riverside Studios. Gościem honorowym premiery był towarzysz i imiennik Wojtka, kapral, a dziś prof. W. Narębski. Obecny był również autor książki Niedźwiedź Wojtek, polski bohater wojenny - A. Orrm, na którego publikacji oparty został scenariusz.

Historia Wojtka-żołnierza rozpoczyna się od momentu, gdy żołnierze gen. Andersa odkupili go od młodego chłopaka w trakcie swojej wędrówki po Bliskim Wschodzie. Karmiąc i troszcząc się o małego niedźwiadka udało im się go oswoić. Wojtek został nawet wciągnięty w stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii.

Zobacz trailer filmu

Niedźwiedź słynął ze swojego zamiłowania do miodu i piwa. Tak pokochał polskich żołnierzy, że spał z nimi w jednym namiocie i nigdy nikogo nie skrzywdził, a przeszedł cały szlak bojowy II Korpusu.

Niektóre przekazy podają, że w trakcie bitwy o Monte Cassino nosił pociski artyleryjskie. Stał się tym samym symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii.

Po wojnie Wojtek trafił wraz z żołnierzami do Szkocji, gdzie został umieszczony w Zoo. Polscy żołnierze bardzo często go tam odwiedzali. Zmarł w wieku 22 lat w 1963 r.

Film będzie pokazany w BBC oraz w drugim kanale Telewizji Polskiej już we wtorek o godz. 22:50.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz