Zmarł Olgierd Budrewicz


W niedzielę 20 listopada zmarł wybitny znawca dziejów Warszawy, dziennikarz, pisarz i podróżnik - Olgierd Budrewicz. W tym roku skończył 88 lat.

Olgierd Budrewicz

Olgierd Budrewicz / fot. Mariusz Kubik, Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0

Urodził się 10 lutego 1923 r. w Warszawie. Maturę zdał w 1942 r. na tajnych kompletach. Jeszcze w czasie okupacji rozpoczął studia na tajnym Uniwersytecie Warszawskimi w konspiracyjnej Wyższej Szkole Dziennikarskiej. Był żołnierzem Armii Krajowej, w Powstaniu Warszawskim walczył na Żoliborzu w Zgrupowaniu „Żmija”. Po wojnie studiował prawo w Krakowie i w Warszawie. Studia ukończył w 1946 r.

Był wieloletnim współpracownikiem gazet i czasopism takich jak „Stolica”, „Wprost”, „Przegląd Kulturalny”, „Tygodnik Warszawski”, „Wieczór Warszawy”, „Przekrój”, „Perspektywy” i „Słowo Powszechne”. Należał do wielu związków i stowarzyszeń: Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Związek Literatów Polskich, ZAIKS, Stowarzyszenie Autorów Dzieł Naukowych, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, The Explorers Club, Towarzystwo Przyjaciół Łazienek Królewskich w Warszawie (pełnił tam funkcję przewodniczącego) i Warszawski Klub Rotariańskiego, którego był prezydentem.

Podczas swoich podróży zagranicznych zwiedził ponad 160 państw. Wiele książek z jego bogatej twórczości powstało właśnie na bazie doświadczeń i obserwacji z tych wypraw. Szczególne miejsce w jego życiu zajmowała jednak zawsze Warszawa, którą uważał za swoje miasto.

Był wielokrotnie odznaczany za swoją pracę. Wystarczy wspomnieć Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czy też w końcu przyznany w czerwcu roku bieżącego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który Olgierdowi Budrewiczowi wręczył ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.


Źródło: warszawa.gazeta.plpl.wikipedia.org.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz