XX Targi Książki Historycznej oficjalnie otwarte! Nagrody Klio rozdane!


Już od godziny 10 w czwartek 24 listopada w Arkadach Kubickiego wystartowały jubileuszowe XX Targi Książki Historycznej. Jednak oficjalne otwarcie połączone z wręczeniem nagród Klio nastąpiło dopiero po godzinie 12 w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie.

XX Targi Książki Historycznej Szarota

Prof. Tomasz Szarota, Przewodniczący Jury przyznającego nagrody Klio - w tym roku już po raz 17 / fot. Sebastian Pawlina

Uroczyste otwarcie Targów zgromadziło wielu gości, w tym Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, doradca Prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi Jan Lityński, prof. Tomasz Szarota, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dr hab. Piotr Majewski, Halina Czubaszek ze Stowarzyszenia Muzealników Polskich, zastępca prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński i Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Na otwarcie jako pierwsi wystąpili Zastępca Dyrektora (Zamku Królewskiego w Warszawie) ds. Marketingu Ziemowit Koźmiński i Przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej Zbigniew Czerwiński. Obaj podkreślali znaczenie i rolę tych Targów. Są one w ich ocenie nie tylko spotkaniem miłośników książki historycznej, ale również swego rodzaju drogowskazem, który ma kształtować potrzeby historyczne, ułatwiać docieranie autorów tych publikacji do ich czytelników. Powtórzono również to, o czym mówiono na poniedziałkowej konferencji prasowej - XX TKH pokazują, że mimo różnych trudności książka historyczna w Polsce ma się dobrze. Zażartowano nawet, że jeśli Targi utrzymają swoją tendencję wzrostową to za kilka lat może się okazać, że same Arkady Kubickiego będą za małe dla wystawców, co będzie wiązało się z koniecznością oddania organizatorom Targów... kolejnych poziomów Zamku Królewskiego.

Przewodniczący Jury przyznającego nagrody Klio, prof. Tomasz Szarota, w swoim wystąpieniu podkreślał, jak ważną rolę odgrywają książki historyczne w dzisiejszych czasach. Nie są one jedynie źródłem wiedzy, ale mają budzić dumę z historii naszego kraju, przypominać to wszystko, co powinno być dzisiaj dla nas wzorem. Odwołując się już do samych książek nominowanych do nagrody w tym roku Profesor przyznał, że Jury było pod wielkim wrażeniem „kunsztu edytorskiego” wybranych publikacji, a także „rozrzutu” tematycznego - od starożytności, przez średniowiecze aż po wiek XX. W poszczególnych kategoriach przyznano następujące nagrody:

Kategoria autorska:
Nagroda I stopnia: Anna Wolff-Powęska, Pamięć - brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945-2010), Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2011.
Nagroda II stopnia: Katarzyna Marciniak, Mitologia grecka i rzymska, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2010.
Nagroda III stopnia: Dariusz Andrzej Sidorski, Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2011.

Kategoria monografii naukowych:

Nagroda I stopnia: Hanna Zaremska, Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina Krakowska, Wydawnictwo Instytutu Historii PAN, Warszawa 2011.

Nagroda II stopnia: Jerzy Kochanowski, Tylnymi drzwiami. „Czarny rynek” w Polsce 1944-1989, Instytut Historyczny UW/Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2010.
Nagroda III stopnia: Piotr Łukasz Grotowski, Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261), Wydawnictwo WAM, Kraków 2011.

Varsaviana - wszystkie cztery publikacje otrzymały nagrody II stopnia:

Stanisław Gieysztor, Moja Warszawa, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Warszawa 2010.
Lech Królikowski, Warszawa - dzieje fortyfikacji, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011.
Karol Madej, Małgorzata Żuławnik, Proboszcz Getta, Wydawnictwo IPN/Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Warszawa 2010.
Joanna Olczak-Ronikier, Korczak. Próba biografii, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2011.

Jeszcze przed rozdaniem nagród Klio dr hab. Andrzej K. Kunert dokonał wręczenia nagrody Pro Memoria dla Marka Gałęzowskiego za pracę Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich, z przedmową Richarda Pipesa, Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2010.

Kategoria edytorska:

Witold Sienkiewicz, Polska od roku 1944. Najnowsza historia, Wydawnictwo DEMART, Warszawa 2011.
Dzieje polskiej demokracji, praca zbiorowa pod red. Marka K. Barańskiego, Teresy Chynczewskiej-Hennel i Andrzeja Szwarca, Wydawnictwo BOSZ, Lesko 2010.
Antoni Gąsiorowski, Tomasz Jurek, Izabela Skierska,Najstarsza księga promocji Wydziału Sztuk Uniwersytetu Krakowskiego w latach 1402-1541, Wydawnictwo Instytutu Historii PAN, Warszawa 2011.

Po godzinie 14 w tej samej sali oficjalnie już ogłoszono wyniki w konkursie na nagrodę prof. Jerzego Skowronka. W tym roku główną nagrodę zdobyła publikacja: Adam Czartoryski, Rozważania o dyplomacji, oprac. Marek Kornat, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011. Dwie inne prace wyróżniono: Lech Królikowski, Warszawa - dzieje fortyfikacji, Wydawnictwo TRIO, Warszawa 2011 oraz Józef Maria Bartnik, Ewa J. P. Storożyńska, Matka Boska Łaskawa a cud nad Wisłą. Dzieje kultu i łaski, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2011.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz