Przegląd stoisk wydawniczych na XX Targach Książki Historycznej cz. 1


Warszawskie Targi Książki Historycznej to coroczne święto wszystkich pasjonatów historii. Jubileuszowym XX Targom towarzyszyła rekordowa ilość 196 wystawców oraz rekordowa, ponad 21 tys. frekwencja.

W naszej relacji trudno byłoby uwzględnić wszystkich 196 wystawców dlatego postanowiliśmy się skupić na największych wydawnictwach. W naszych relacjach nie zapomnimy także o Salonie Muzeów, w którym zaprezentowało się kilkanaście polskich muzeów prezentując swoje publikacje i gadżety. Targom towarzyszyły liczne spotkania z autorami i historykami oraz panele dyskusyjne.

Tegoroczne, jubileuszowe, XX Targi Książki Historycznej, organizowane jak co roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i Fundację „Historia i Kultura”, odbyły się w dniach 24–27 listopada 2011 r., po raz trzeci w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jutro opublikujemy drugą część relacji z wystawienniczych stoisk.

Biały Kruk

Krakowski Biały Kruk to wydawnictwo specjalizujące się w publikacji albumów. Najbardziej promowane były biograficzna książka Z. Kurtyki Zuzanna Kurtyka: sumienie i polityka. Nie zabrakło także albumów o tematyce smoleńskiej poświęconych prezydenturze L. Kaczyńskiego i katastrofie Tu-154. W tym roku wydano Hołd Katyński 2.

Oprócz tego w boksie wydawcy można było nabyć kalendarze ze zdjęciami wybitnych polskich fotografów. Wydawnictwo organizowało także konkursy.

BOSZ

Laureat konkursu „Teraz Polska” również pojawił się ze swoimi książkami na Targach. Wyróżniał się od innych wydawców własnymi stylowymi półkami na prezentowane książki.

Wśród prezentowanych przewodników uwagę przykuwały Przewodnik 1000 muzeów w Polsce, który jest kompendium wiedzy o działających w Polsce muzeach wszelkiego rodzaju - od narodowych, okręgowych i regionalnych po prywatne i społeczne oraz Kierunek Polska, który zaprasza do podróży po polskiej ziemi, historii i kulturze znanymi i nieznanymi szlakami.

Na stoisku znalazło się także miejsce m.in. dla albumów z serii „Stara fotografia” Dwór polski w starej fotografii oraz Poland in Old Photographs, który jest zbiorem archiwalnych zdjęć od początków istnienia fotografii do 1939 roku, pochodzących ze zbiorów archiwów państwowych, z tekstami wprowadzającymi prof. Janusza Tazbira i prof. Darii Nałęcz oraz opisami autorstwa Tomasza Jurasza.

Demart

Obchodzące w przyszłym roku 20. lecie istnienia warszawskie Wydawnictwo Demart wydaje głównie albumy, przewodniki i mapy. Publikacje albumowe Demartu były wielokrotnie wysoko oceniane przez naszych recenzentów.

Wydawnictwo na Targach prezentowało swoje tegoroczne nowości. Chyba najwięcej czytelników chciało zobaczyć Ilustrowaną Encyklopedię PRL wydaną w trzech tomach. Publikacja ta to bogato ilustrowane trzy albumy (ponad 1500 unikalnych zdjęć) z rozbudowaną częścią opisową - pełną faktów, anegdot, subiektywnych wspomnień i ocen autorów.

Kolejny popularny album to Atlas historii Polski. Mapy - Kalendaria - Statystyki zawierający mapy ukazujące historię ziem polskich od pradziejów do współczesności, ilustrujące historię polityczną, konflikty zbrojne (towarzyszą im szczegółowe plany ważniejszych bitew), rozwój gospodarki, strukturę ludnościową i wyznaniową.

Portal „historia.org.pl”

Nasz portal przygotował na Targi szeroką ofertę. Mimo, iż jak dotąd nie wydajemy osobnych publikacji nasze półki się od nich uginały. Udało nam się pozyskać od wydawnictw książki, które były do wygrania w naszych konkursach. Widoczne na zdjęciu książki to tylko część z prawie 50 tytułów jakie wygrali nasi czytelnicy.

Ponadto przygotowaliśmy wydruki naszych recenzji, ulotki i zakładki, które kolejny raz były hitem naszego stoiska.

Każdy zainteresowany, a takich osób w trakcie całych Targów było sporo, mógł porozmawiać z Redaktorem Naczelnym i członkami redakcji „historia.org.pl”.

Wydawnictwo Bellona

Stoisko wydawnicze Bellony podobnie jak w poprzednich latach wyróżniało się swoimi rozmiarami. Promowano na nim przede wszystkim książki trzech autorów: W. Bieszanowa, S. Kopra i Z. Wawra. Ostatni z nich napisał książkę o bitwie pod Tobrukiem, w której skoncentrował się przede wszystkim na udziale polskich żołnierzy. W grudniu tego roku będziemy obchodzić 70. rocznicę tej bitwy.

„Najlepiej sprzedaje się S. Koper, który obok W. Bieszanowa jest najmocniejszym nazwiskiem. Zainteresowaniem cieszy się także książka Z. Wawra” - odpowiedział zapytany o najpopularniejsze książki P. Sadowski z działu marketingu Bellony.

Na stoisku Bellony można było także zaopatrzyć się w wiele pozycji z serii „Historyczne Bitwy”, która od lat gości w księgarniach.

„Mamy ich tutaj ok. 30 najnowszych. Niektórzy nawet są zawiedzeni, że nie wystawiliśmy wszystkich ok. 200 prac z tej serii, ale byłoby to logistycznie bardzo trudne. Zapraszamy ich do naszej księgarni internetowej.” - skomentował P. Sadowski.

Wydawnictwo Trio

Na stoisku Wydawnictwa Trio królowała tzw. „czerwona seria”, której książki poświęcone są wielu aspektom PRL. W ramach promocji tej serii odbyła się bardzo ciekawa debata „PRL w oczach młodych autorów czyli komunistyczna rzeczywistość w książkach w serii: W krainie PRL” z udziałem prof. M. Kuli, prof. A. Paczkowskiego i prof. T. Szaroty. Podczas spotkania poruszono także kwestię problemu jakim jest ograniczanie wydawania na polskim rynku książek naukowych na rzecz często byle jakich książek popularnonaukowych. W serii ukazało się 65. tytułów.

Najpopularniejszą nowością na stoisku Wydawnictwa Trio była książka L. Królikowskiego Warszawa - dzieje fortyfikacji.

Wydawnictwo Vesper

Poznański Vesper promował tak jak na Targach Książki w Krakowie pracę Ilustrowana encyclopedia. Mundury, która jest bogato ilustrowanym przewodnikiem po mundurach wojskowych od końca XVIII wieku do dziś. Na stoisku wydawnictwa można było również nabyć kartki pocztowe przedstawiające wybranych przedstawicieli oddziałów przedstawionych w książce. Były także naklejki i większe kartki pocztowe w formacie A4.

Jak nam powiedział Piotr Sternal z Działu Marketingu i Promocji Vesper - „Najlepiej sprzedającymi książkami jest encyklopedia Mundury oraz Machiny Wojenne R.M. Jurgi, których autor będzie gościem Targów. Tylko nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy sięLwowski III/6 Dywizjon Myśliwski. To nasze trzy najlepsze tytuły na tych Targach”.

Zysk i S-ka

Pozycją numer 1 na stoisku Zysk i S-ka była książka Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943–1991 (wprowadzenie do syntezy) S. Cenckiewicza znanego z publikacji poświęconej L. Wałęsie SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii. S. Cenckiewicz swoją publikację podpisywał trzeciego dnia Targów.

Drugą wzbudzającą największą ciekawość czytelników była nowa publikacja P. Zyzaka - także znanego wcześniej z głośnej książki o L. Wałęsie - Gorszy niż faszysta.

Nie zabrakło miejsca także dla powieści E. Cherezińskiej Gra w kości, która poprzez osobne sekwencje dworu piastowskiego, cesarskiego i papieskiego - świata Bolesława Chrobrego i świata Ottona III - wiedzie do spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 roku. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz