„Starożytna mądrość chińska w sentencjach” - P. Plebaniak - recenzja


Powszechnie uważa się, że aby w pełni zrozumieć kulturę zagranicznego kraju należy poznać nie tylko jego historię, ale także język, którym władają jego mieszkańcy. Nie mam tu tylko na myśli czysto praktycznej umiejętności władania językiem obcym, liczy się także to czy potrafimy docenić piękno tego nośnika historii i kultury, który pozostał nam po poprzednich pokoleniach w postaci słów.

Słowa zaś mogły być przekazywane w bardzo różny sposób. Począwszy od długich dzieł literackich czy historycznych, a kończąc na zwykłych przysłowiach i powiedzeniach łączy je jedno wspólne miano - są częścią tożsamości danego narodu. Próbę przybliżenia Czytelnikowi mieszkańców Państwa Środka, a także „poznania ich natury i dążeń” podjął się Piotr Plebaniak w swojej książce Starożytna mądrość chińska w sentencjach.

Książka składa się zasadniczo z dwóch części. W pierwszej z nich Czytelnik odnajdzie sentencje odnoszące się m.in do natury człowieka, świata czy historii Chin. W drugiej zaś zyska możliwość zapoznania się ze fragmentami poezji, pieśni czy klasycznych powieści. W tym momencie należy dodać, że każda występująca w książce sentencja została opatrzona odpowiednim komentarzem autora. W każdej z takich adnotacji Piotr Plebaniak zawarł szereg istotnych informacji np. o genezie danego lapidaryzmu, znaczeniu w systemie konfucjańskim czy w odwołaniu do nie zawsze zrozumiałych dla obcokrajowca chińskich obyczajów. Bez wątpienia należy się także pochwała autorowi za to, iż jego komentarze są niezwykle wyważone. Nie mogłem tym samym oprzeć się wrażeniu, że pomimo, iż autor przebywa na Dalekim Wschodzie na co dzień, potrafi odnieść się z odpowiednią rezerwą do wszystkich sentencji jakie zebrał w książce. Wyłania się więc przed Czytelnikiem w dużej mierze obraz obiektywny, czyli taki, który w przypadku tego rodzaju prac jest jak najbardziej prawidłowy.

Od strony technicznej książka przedstawia się naprawdę doskonale, wręcz mogłaby posłużyć za wzór do naśladowania. Muszę otwarcie przyznać, że jest to jedna z najładniej i najlepiej wydanych książek jakie kiedykolwiek znalazły się w moim posiadaniu. Twarda oprawa, dobre szycie i wysoka jakość papieru sprawiają, że publikacja ta z pewnością będzie przykuwać uwagę wielu osób czy to na półce w księgarni czy w domowej biblioteczce. Jeśli dodamy do tego fakt, iż zawartość pracy uzupełniają mnogo wszelkie grafiki, reprodukcje i kaligrafie, uzyskamy wówczas całość, wartą swojej ceny. A cena ta jest niestety nie mała, bo oscyluje w granicach 60-70 zł, ale z pewnością nie będą to źle wydane pieniądze.

Komu, więc polecić tę książkę? Szczerze mówiąc, a raczej pisząc publikację tę polecić należałoby każdemu kto jest otwarty na poznawanie innych kultur i poszerzanie swoich własnych horyzontów myślowych. Zaznajomienie się ze Starożytnymi mądrościami chińskimi na pewno nie będzie czasem straconym, a z całą pewnością da wielu Czytelnikom chwilę na poważniejsze zastanowienie.

Plus minus:
Na plus:

+ próba swoistej syntezy uniwersalnej myśli chińskiej
+ bardzo wysoka jakość wydania z przepięknym materiałem ilustracyjnym
+ wyważone komentarze autora
+ lektura daje sporo do myślenia nad miejscem lapidaryzmów w postaci nośników tradycji i kultury
+ dostęp do ciekawych dodatków umieszczonych na specjalnie przygotowanej stronie internetowej
Na minus:

- mimo wszystko dość znaczna cena

Tytuł: Starożytna mądrość chińska w sentencjach
Autor: 
Piotr Plebaniak
Wydawca: 
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 
2010
ISBN/EAN: 
978-83-01-16474-4
Liczba stron: 
240
Oprawa: 
twarda
Cena: 
od około 63 zł do 75 zł
Ocena recenzenta: 
8/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz