Bagiński dla Skłodowskiej-Curie


W stulecie przyznania Marii Skłodowskiej-Curie drugiej nagrody Nobla przedstawiamy film stworzony przez Tomasza Bagińskiego oraz firmę Platige Image. Półtoraminutowy klip zrealizowany w technologii 3D pokazuje dokonania wielkiej polskiej uczonej, a w wyjątkowym, inspirowanym tajemnicami nauki tańcu, namawia młodych ludzi do studiowania fascynujących dziedzin ścisłych, przyrodniczych i technicznych.

„Mam nadzieję, że pozytywna energia tego filmu przyciągnie na te studia wielu pasjonatów i pomoże przekonywać młodych ludzi, że praca naukowa to niezwykła możliwość przekraczania granic wyobraźni” – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Dokładnie sto lat temu, 10 grudnia 1911 roku, odebrała swojego drugiego Nobla. Dziś jest inspiracją nie tylko dla naukowców. Tomasz Bagiński poświecił jej swój film, namawiający młodych do studiowania kierunków ścisłych.

Ceremonia wręczenia nagrody Nobla jest bardzo uroczysta, posiada charakter święta narodowego - wspominała w „Autobiografii” Maria Skłodowska-Curie.

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną w dziejach laureatką Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki. W grudniu 1903 r. za kilkuletnie pionierskie badania nad radioaktywnością zwieńczone odkryciem dwóch nieznanych dotąd pierwiastków – radu i polonu - Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie uhonorowała Marię i Pierre’a Curie oraz Henri Becquerela. W 1911 r. za dalsze badania nad promieniotwórczością Skłodowska uzyskała Nobla już samodzielnie.

Film dostępny jest na YouTube:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz