„Specnaz” - W. Suworow - recenzja


Niedawno wydawnictwo Rebis wznowiło książkę Specnaz Wiktora Suworowa z 1998 roku. I chwała mu za to, bowiem na polskim rynku jeszcze nikt tak szczegółowo i fachowo nie opisał historii sił specjalnych Armii Radzieckiej. 

Wiktor Suworow (właśc. Władimir Rezun) jest dość znany polskiemu czytelnikowi. Napisał, m.in. bestsellerowe Akwarium, cyklLodołamacz o II wojnie światowej, historię GRU czy Żołnierzy Wolności, powieść opisującą radziecką interwencję na Czechosłowację w roku 1968, w której Suworow brał udział jako czołgista.. Suworow był także oficerem wywiadu wojskowego GRU w Genewie, skąd uciekł na Zachód. Za ten czyn do dziś ciąży na nim zaoczna kara śmierci.

W książce Specnaz, autor jako osoba, która w przeszłości dokonywała inspekcji jednostek sił specjalnych i miała dostęp do najściślejszych dokumentów, dokładnie i rozważnie przedstawia ich historię. Ale nie tylko. Na ile pozwalają mu dokumenty i wiedza, przedstawia także dzieje GRU i Osnazu, a także ludzi z nimi związanymi.

Autor uderza „z grubej rury”. Zamiast wstępu opowiada, tak jak się opowiada przy ognisku na poligonie, co komandos Specnazu może zrobić z saperką i dlaczego jest to jego główne uzbrojenie. Nie karabin, nie pistolet, ale właśnie saperka. Brzmi nieprawdopodobnie? Po wysłuchaniu jego historii inaczej będziecie patrzeć na ten niepozorny przedmiot.

Kolejne rozdziały przenoszą nas w świat tajnych służb i elitarnych oddziałów - tam gdzie trudno się dostać, a jeszcze trudniej utrzymać. Wśród najlepszych z najlepszych. Suworow opowiada o strukturze organizacyjnej jednostek, na szczeblu armii, frontu czy szczeblu strategicznym. O bojowych pododdziałach, agenturach Specnazu, taktyce, wyposażeniu czy szkoleniu. Szczególnie ciekawie prezentuje się opowieść o sportowcach Specnazu, specjalnie werbowanych i nieco inaczej szkolonych. To właśnie dzięki nim ZSRR zdobywał tyle złota i srebra na olimpiadach.

Książka wciąga, bez dwóch zdań. Wydana starannie, a dzięki solidnej, twardej okładce nie straszne jej znoje podróży. Nie zdarzają się lapsusy czy też wpadki językowe, co dobrze świadczy o pracy tłumacza. Zainteresowanych historią ZSRR nie rozczaruje.

Plus minus:
Na plus:
+ ciekawa, gęsta narracja, język
+ interesujący temat
+ dobra praca tłumacza
+ szczegółowość
+ poręczne wydanie
Na minus:
- nieliczne ilustracje
- hermetyczny temat
- drobne, sporadyczne literówki
- cena

Tytuł: Specnaz
Autor: Wiktor Suworow
Wydanie: 2011
Wydawca: Rebis
ISBN: 9788375107371
Stron: 296
Oprawa: twarda
Cena: ok. 40 zł
Ocena recenzenta: 6/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz