„I i II wojna światowa. Polska i Polacy” - K. Kucharczuk (red.) - recenzja


Wydawnictwo Carta Blanca ma na swoim koncie wiele ciekawych publikacji, jedną z nich jest wydany w zeszłym roku album I i II wojna światowa. Polska i Polacy.

Przyznam, że już od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem zapoznania się z tą pracą, jednak dopiero ostatnio trafiła ona w moje ręce i z czystym sumieniem mogę napisać, że album zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dlaczego tak się dzieje, postaram się odpowiedzieć poniżej.

W pierwszej kolejności, już sam zakres chronologiczny recenzowanej publikacji zasługuje na uwagę. Rzadko bowiem się zdarza, aby wydawnictwa tego typu obejmowały obie wojny światowe. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest jak najbardziej trafione i mam nadzieję, że inni Wydawcy również pójdą tą drogą. Zabieg ten pokazuje bowiem doskonale, że te dwa konflikty zbrojne były ze sobą nierozerwalnie złączone.

Kolejny plus, to dobór oraz opis zdjęć. W albumie liczącym około 350 stron, znajdziemy ich niemal siedmiuset i trzeba przyznać, że są one naprawdę ciekawe. Część z nich rzecz jasna jest dobrze znana, ale są i takie, których „przeciętny” czytelnik raczej nie miał okazji wcześniej zobaczyć. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że w albumie znalazły się również fotografie ukazujące walki o polskie granice z lat 1918-1922 (data przyłączenia części Górnego Śląska). Powszechnie jednak wiadomo, że równie ważne –  a może i ważniejsze – jak sam materiał ikonograficzny, są opisy jakimi go opatrzono. W przypadku I i II wojny światowej. Polska i Polacy naprawdę nie mamy wielu powodów na narzekań. Każde zdjęcie zostało zaopatrzone w ciekawy i rozbudowany komentarz, zawierający niejednokrotnie różne ciekawostki i mało znane fakty. Co prawda wychwyciłem dosłownie kilka błędów, jednakże jest ich tak mało, że nie wpływają one właściwie wcale na ocenę końcową.

Wymieniając zalety recenzowanej publikacji nie sposób nie wspomnieć o szacie edytorskiej, która w wypadku Wydawnictwa Carta Blanca zwykła prezentować się bardzo dobrze. Tak też jest i tym razem. Mamy zatem: doskonałej jakości, kredowy papier, szycie stron oraz estetyczną twardą oprawę. Wszystko to gwarantuje długi żywot albumu, nawet jeżeli będziemy do niego często zaglądać. Sam zaś materiał ikonograficzny jest czytelny i jak już wspomniałem wyżej, niezwykle ciekawy.

Przyznam, że rzadko mam tak mało krytycznych uwag po zakończonej lekturze, jak ma to miejsce w przypadku I i II wojny światowej. Polska i Polacy. Właściwie poza wspomnianymi kilkoma drobnymi błędami, trudno się do czegoś „przyczepić”. Osobiście nie pogardziłbym nieco większą liczbą fotografii z okresu Wielkiej Wojny i walk o granice, ale to raczej tylko moje zrzędzenie.

Podsumowując, recenzowany album jest publikacją niezwykle ciekawą i wartościową. Zapewne zainteresuje on zarówno osoby, które na co dzień nie mają do czynienia z prezentowaną w nim tematyką, jak również tych, którym zagadnienie to jest nieobce. Dobór zdjęć jakiego dokonali Autorzy jest trafiony, dzięki czemu czytelnik ma możliwość prześledzenia najistotniejszych wydarzeń i poznania najważniejszych postaci obu wojen światowych. O sile omawianej publikacji, poza ciekawym i dobrej jakości materiałem ikonograficznym, decydują również obszerne oraz wartościowe komentarze, którymi opatrzono każde ze zdjęć. W związku z powyższym, szczerze polecam album I i II wojna światowa. Polska i Polacy. Myślę, że może to być dobry pomysł na prezent, z którego powinien ucieszyć się każdy miłośnik historii.

Plus minus:
Na plus:
+ zakres chronologiczny albumu
+ ciekawy i różnorodny materiał ikonograficzny
+ ciekawe i wartościowe opisy zdjęć
+ solidne i estetyczne wydanie
Na minus:
- brak minusów o których warto by pisać

Tytuł: I i II wojna światowa. Polska i Polacy
Autorzy: praca zbiorowa pod red. Katarzyny Kucharczuk
Wydawca: Carta Blanca
Data wydania: 2010
ISBN/EAN: 978-83-7705-049-1
Liczba stron: 352
Oprawa: twarda
Cena: ok. 50 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz