Jak Zamek Królewski odbudowywano - nowa wystawa


Zamek Królewski to jeden z najważniejszych gmachów w Polsce. Jako symbol suwerenności państwa polskiego, już w pierwszych dniach II wojny światowej stał się obiektem ataków wojsk niemieckich. Historię jego odbudowy przedstawia nowa wystawa multimedialna.

Galeria odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie (kliknij)

Zamek Królewski 17 września 1939 r. w wyniku bombardowania lotniczego i ostrzału artyleryjskiego stanął w płomieniach, a jego znaczna część uległa zniszczeniu. Pracownikom udało się z narażeniem życia uratować blisko 80% zbiorów ruchomych. Ostateczne dzieło zniszczenia zamku dokonało się po powstaniu warszawskim, gdy niemieccy saperzy wysadzili zamkowe mury.

Po wojnie w środowisku historycznym urodziła się myśl odbudowy zamku. Dzięki staraniom prof. Jana Zachwatowicza, generalnego konserwatora, powołano Pracownię Odbudowy Zamku. Projekt zakładał odtworzenie historycznej bryły i układu wnętrz.

W czerwcu 1947 r. władze PZPR podjęły decyzję o odbudowie Zamku z przeznaczeniem na siedzibę najwyższych władz państwowych oraz Pałac Kultury Polskiej. Pomysł umieszczenia gabinetu Bolesława Bieruta wśród królewskich portretów nie zyskał aprobaty i ostatecznie upadł. W maju 1954 r. ogłoszono konkurs na odbudowę Zamku jako siedziby Rady Ministrów.

Konkurs został rozstrzygnięty w lutym 1955 r. a zwycięska okazała się koncepcja prof. Jana Bogusławskiego, zakładająca m.in. - przy zachowaniu historycznej sylwety - podniesienie bryły Zamku o kilka metrów, odtworzenie wnętrz z epoki Stanisława Augusta oraz przeznaczenie ich na cele muzealne. W 1961 r. porzucono jednak plany odbudowy obiektu, a na historycznym placu wyłożono kamienne płyty.

Dopiero 10 lat później postanowiono ostatecznie odbudować Zamek. Powołano do życia Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, który miał kierować pracami i prowadzić zbiórkę funduszy. Zespół architektów na czele z prof. Janem Bogusławskim stworzył projekt, który przewidywał odtworzenie stanu Zamku z 1939 r.

Prace budowlane rozpoczęto we wrześniu 1971 r. a zakończono w lipcu 1974 r. W 1977 r. przekazano do eksploatacji pierwsze wnętrza.

Organizatorem wystawy jest Zamek Królewski w Warszawie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz