Zawód przewodnika turystycznego na liście deregulacyjnej!


Na dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina i Premiera Donalda Tuska upubliczniono listę zawodów przeznaczonych do deregulacji w pierwszej transzy. Na liście znalazł się zawód przewodnika turystycznego.

Tym samym został spełniony postulat dużej części środowiska historycznego, które domagało się deregulacji zawodu przewodnika miejskiego i terenowego. Regulowany zostanie zawodu przewodnika górskiego z wyłączeniem posiadania wykształcenia średniego. Na liście znalazło się także 48 innych zawodów.

Lista regulowanych profesji w Polsce liczy, aż 380 pozycji przy średniej dla UE wynoszącej 150. Na drugim miejscu są Czesi z 320 zawodami, a na trzecim Wielka Brytania z nieco ponad 200 zawodami. Jak widać Polska bije tutaj wszelkie rekordy. Minister Gowin zapowiedział, że jego ambicją jest zmniejszenie regulowanych zawodów w Polsce o 50%. Ma to jego zdaniem dać nawet 50-100 tys. nowych miejsc pracy.

Obecnie, by zostać przewodnikiem miejski należało: odbyć szkolenie teoretyczne i praktyczne, zdać egzamin na przewodnika turystycznego przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Marszałka Województwa, posiadać wykształcenie średnie oraz być niekaralnym za przestępstwa popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego. Po deregulacji zostanie tylko ten ostatni wymóg.

Na łamach naszego portalu dwukrotnie pisaliśmy o potrzebie deregulacji zawodu przewodnika miejskiego, a wczoraj wystosowaliśmy w tej sprawie list otwarty do Ministra Sprawiedliwości.

Lista zawodów przeznaczonych do deregulacji.

Czytaj także:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz